Niedziela, 26 maja 2019. Imieniny Eweliny, Jana, Pawła

Rusza dekomunizacja w policji. Stanowiska straci prawie 500 kierowników

2016-10-24 16:07:50 (ost. akt: 2016-10-24 15:54:40)

Autor zdjęcia: GW

Do końca roku ze stanowisk kierowniczych w policji odejdzie 474 funkcjonariuszy, którzy swoją służbę zaczynali w MO lub ZOMO. Na Warmii i Mazurach to garstka ludzi, bo zaledwie dwudziestu. Będą mogli przejść na emeryturę lub dosłużyć na stanowiskach wykonawczych.

Wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński podczas inauguracji roku akademickiego w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie powiedział, że dla tych, którzy zaczynali służbę w milicji, nie ma już w policji miejsca. Argumentował, że trzeba dać szansę młodszym, którzy do tej pory nie mieli szans na objęcie stanowisk kierowniczych, a mają kwalifikacje i doświadczenie.

Na Warmii i Mazurach to garstka ludzi, bo zaledwie dwudziestu. Policjanci, którzy jeszcze pracują, nie chcą pod swoimi nazwiskami komentować zalecenia wiceministra. Chętniej decyzję MSWiA komentują związkowcy, którzy — chociaż nie zawsze mówią jednym głosem — to jednak w tej sprawie są zgodni. — Przecież w czerwcu 1990 roku wszyscy byli weryfikowani. Ci ludzie, o których teraz chodzi, wtedy patrolowali ulice, byli młodzi, dopiero zaczynali służbę. Żaden z nich nie pełnił w milicji jakichkolwiek kierowniczych funkcji — podkreśla Sławomir Koniuszy, szef policyjnych związkowców na Warmii i Mazurach.

— To czepianie się ich jest bez sensu. Ta decyzja jest przede wszystkim wątpliwa pod względem prawnym, bo oczywiście szef zawsze może odwołać podwładnego, ale nie dlatego, że po 26 latach zorientował się, że podwładny zaczynał w milicji. Poza tym to będzie bardzo droga sprawa, bo wszystkim tym policjantom, którzy są przecież ludźmi w pełni sił i energii, trzeba będzie już teraz zacząć wypłacać emerytury. A mogliby jeszcze pracować z korzyścią dla wszystkich — dodaje Koniuszy.

Z naszych informacji wynika, że żaden spośród dwudziestu policjantów z regionu nie zamierza czekać na odwołanie. Prawdopodobnie wszyscy złożą raporty o przejście na emeryturę.

mk

Z danych, które uzyskała PAP wynika, że najwięcej funkcjonariuszy, którzy rozpoczynali służbę w MO jest obecnie w garnizonach: śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim i łódzkim, a najmniej w lubuskim i podlaskim. Zmiany obejmą 19 komendantów miejskich, rejonowych i powiatowych i 159 naczelników wydziałów w tych komendach. Dotyczyć one będą łącznie też m. in. 36 komendantów komisariatów i ich zastępców.

— Minęło już ponad 26 lat od chwili uchwalenia ustawy o policji. Tymczasem na stanowiskach kierowniczych nadal pozostają — choć jest już ich znacznie mniej — funkcjonariusze, którzy rozpoczynali służbę w Milicji Obywatelskiej. Trzeba wreszcie dać szanse zdolnym oficerom, którzy nie mieli dotąd możliwości objęcia stanowisk kierowniczych, a mają do tego kwalifikacje i duże doświadczenie — powiedział w rozmowie z PAP Jarosław Zieliński.

Jak sprecyzował, wymiana nastąpiła już na najwyższych szczeblach kierowniczych w komendzie głównej i na stanowiskach komendantów wojewódzkich policji. Wyjaśnił, że zmiany kadrowe dotyczyć będą — według danych KGP — w sumie 474 funkcjonariuszy, którzy zajmują stanowiska kierownicze. — Biorąc pod uwagę, że w policji służy ok. 100 tys. funkcjonariuszy to 0,5 proc. stanu osobowego tej formacji. Policjantów na stanowiskach kierowniczych jest 5460, a więc ci funkcjonariusze, którzy zaczynali służbę w MO, ZOMO czy SB stanowią pośród nich 8,7 proc. — dodał wiceminister.

Zaznaczył zarazem, że w policji nadal służy 2 876 funkcjonariuszy, których służba rozpoczęła się przed 1990 r. — Odsetek tych spośród nich, którzy zajmują stanowiska dowódcze sięga 16,5 proc. Można więc sądzić, że grupa ta była dotąd w jakiś sposób preferowana — ocenił.

Źródło: www.kurier.pap.pl
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (49) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Dd #2106974 | 93.105.*.* 5 lis 2016 21:20

  A co z reszta przeciz za chile ci co zostali beda komendantami.jesli juz zwalniac to wszystkich przeciez juz maja co najmniej 26 letni staz wiec krzywda sie im nie stanie

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Rozwazania o przyszłości Wiceministra #2097646 | 91.233.*.* 25 paź 2016 19:30

  Najbardziej śmieszy mnie pan Wice Zieliński. Wszystko firmuje własnym nazwiskiem . Tak chce się przypodobac Prezesowi. A miałem go za mądrego człowieka. Panie Jarosławie , pańscy koledzy pana podpuszczają , zaś Pan wszystko firmuje. Oni w razie czego będą czyści. Powrotu tzw 'komuny" nie ma się co obawiać bo nawet lewica jest wściekła na durną klaśe robotnicza i nie ma zamiaru ich uszczęsliwiać. Wybrali swój obecny los sami . Natomiast frakcje rządzące na pewno się za jakiś czas zmienia . Może to być również jakaś wewnętrzna opozycja "antykaczowa" w PIS ie i ONI będą szukać ofiar dla rozżalonego tłumu. Pan swoim firmowaniem tak niepopularnych decyzji jest pierwszym kandydatem którego dotychczasowi koledzy rzuca na pożarcie. Prosze sobie przypomnieć Romkowskiego , Fejgina czy Różańskiego. Czy ONI byli jedni? Sami swoi ich wystawili bo byli zbyt gorliwi dla swoich szefów i zbyt oficjalnie , skwapliwie wykonywali ich rozkazy. Pan Zieliński robi obecnie to samo i prawdopodobnie skończy tak samo. Na to potrzeba tylko trochę czasu. Sami swoi go wykończą (politycznie) jak zrobi swoje.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Tom #2097329 | 145.237.*.* 25 paź 2016 14:22

  Wszyscy, którzy zdobyli doświadczenie i wykształcenie za tzw. "komuny" powinni poddać się do dymisji lub być zwolnieni. Należy zacząć od samej góry, czyli pOsłó!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. an..el #2097251 | 185.138.*.* 25 paź 2016 13:10

  Oddać wszelkie komunistyczne certyfikaty, od początku zdobyć wykształcenie i odbyć szkolenie wojskowe.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. obywatel #2096977 | 79.188.*.* 25 paź 2016 09:01

  Zieliński, Błaszczak niech oddadzą swoje dyplomy szkół średnich i uczelni komunistycznych, przecież to też jest naganne i powinno podlegać dekomunizacjiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii i

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (49)