Piątek, 19 lipca 2019. Imieniny Alfreny, Rufina, Wincentego

Przychodzą do nas dzieci, które nie potrafią zrobić przysiadów, a po roku wszystko się zmienia

2016-10-19 16:14:21 (ost. akt: 2016-10-19 21:25:47)

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

Adam Nankiewicz od ośmiu lat trenuje brazylijskie jiu jitsu. Jest zawodnikiem trenującym na diecie bezmięsnej. Poza tym sam uczy najmłodszych adeptów BJJ podstaw tego sportu, który nazywany jest „ludzkimi szachami”.

Czy można logicznie połączyć to, że nie je się mięsa z brutalnością sportów walki. Czy nie jest to ideologicznie sprzeczne?

Większość sportów walki polega na obronie przed agresją skierowaną w naszym kierunku. Jiu jitsu nie jest stworzone, żeby atakować, tylko na obronie przed atakiem i agresją (tzw. Gracie Jiu – Jitsu).

A w takich dyscyplinach jak MMA czy boks, w których nacisk nie jest do końca nastawiony na obronę, tylko na pokonanie przeciwnika?

Zobacz, że po walce zawodnicy podchodzą do siebie, przybijają sobie piątki, są uśmiechnięci. Oczywiście mówimy o trzeźwo myślących i inteligentnych ludziach, którzy w życiu codziennym nie używają agresji. Wyzwala się ona w momencie wejścia na matę czy ring i tam zostaje. Osoby trenujące sporty walki, często na co dzień są osobami spokojnymi, "ułożonymi", agresja wyzwala się podczas walki i nie jest przenoszona do codziennego życiaCzy trenowałeś na diecie mięsnej?

Przestałem jeść mięso jak miałem 18 lat i równolegle zacząłem trenować. Nie wiem jak to jest trenować na diecie mięsnej.

Przed brazylijskim jiu jitsu trenowałeś inne sporty walki?

Najpierw trenowałem w Giżycku taekwondo i karate. Później na studiach w Olsztynie zacząłem trenować tajski boks. Po kilku latach potrzebowałem nowych bodźców i tak zacząłem trenować brazylijskie jiu jitsu u Tomka Arabasza w Berserker's Team Olsztyn. Tam już zostałem. BJJ trenuję już prawie osiem lat. W Olsztynie ćwiczyłem nawet pięć dni w tygodniu plus siłownia. To stało się moją rutyną i dla mnie jest całkowicie normalne, że spędzam kilka godzin po pracy na macie.

Co ci się najbardziej podobało w tych sportach, które uprawiałeś?

Wiele osób zaczyna swoją przygodę ze sportami walki od tajskiego boksu i boksu, bo wydaje się to naturalne. W filmach widzimy przede wszystkim sporty uderzane i część osób ie zdaje sobie sprawy, że są też inne sporty walki, które nie wymagają uderzeń.

Dlaczego ostatecznie wybrałeś jiu jitsu?

Bo jiu jitsu jest w zasadzie nieskończone. Codziennie ktoś wrzuca na YouTube filmiki z nowymi, udoskonalonymi technikami. Nikt nie jest w stanie poznać wszystkich dostępnych technik. Zdarza się, że chwyty, które poznajemy na początku, po 10 latach są wciąż udoskonalane. Ten sport cały czas się rozwija. Jiu jitsu to nie jest tylko wyłamywanie ręki ze stawu, przewracanie czy duszenie. To także timing, układ ciała i ruchy. Każdy dobiera techniki do swoich predyspozycji fizycznych i zainteresowań. Spektrum technik jest tak duże, że każdy może wybierać co chce.

Czy jest to sport dla każdego?

Tak. Oczywiście najpierw musimy zdecydować czy chcemy uprawiać jiu jitsu profesjonalnie. Jest też wielu tzw. krawatów, czyli pracowników biurowych i korporacyjnych, którzy uprawiają BJJ dla zabawy. Jest to sport wielopłaszczyznowy. Poruszamy się w każdej płaszczyźnie. Nie jest to sport uderzany, czyli nie ma obrażeń głowy i nie ma wizualnych kontuzji, czyli jest idealny dla pracowników biurowych. W trakcie walki można dać znać klepiąc, że chcemy przerwać i można dopasować go do granicy swojego bólu. Paradoksalnie więcej jest osób uprawiający jiu jitsu rekreacyjnie. BJJ nazywane jest często ludzkimi szachami.

Czy jiu jitsu jest twoim sposobem na życie?

Trenuje w Dragon's Den Fight Club w Warszawie moim trenerem jest również wegetarianin i utytułowany zawodnik Krzysztof Łukaszewicz, czasami biorę udział w zawodach i trenuję dzieci. Poza tym prowadzę (wraz z kolegą z Berserker's Team Szczecin - brązowym pasem BJJ) największy portal o BJJ w Polsce grapplerinfo.pl Jestem w to bardzo wkręconyJak trenuje się najmłodszych zawodników?

Jest to mega fajne. Otwieramy spektrum nowych możliwości dla dzieci. We wrześniu przychodzą do nas dzieciaki, które nie potrafią zrobić przysiadów, a po roku wszystko całkowicie się zmienia. Jestem trenerem dzieci w wieku od czterech do sześciu lat. Trenują one poprzez zabawę, do której wprowadzamy elementy jiu jitsu. Uczymy je poprawnej motoryki ciała, tego jak upaść, nie zrobić sobie krzywdy i przede wszystkim jak mają reagować na agresję w szkole, niekoniecznie na nią odpowiadając. Umysł młodego człowieka jest tak otwarty, że dla nich wszystko jest nowością.

Czy wśród swoich podpieczonych zobaczyłeś przyszłych zawodowców?

Jasne.

Michał Karwiel
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. warmiak #2108220 | 213.5.*.* 7 lis 2016 22:11

  coś niesamowitego!!! obt tak dalej !!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. 1031 #2104679 | 89.231.*.* 3 lis 2016 10:31

  Przystałbym do Was, ale uwielbiam golonę i mieloniaka. Z dań wege to ewentualnie kapusta....ze schabowszczakiem ;)

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. vv #2100269 | 28 paź 2016 11:28

  Taki Cielak.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. bono #2093254 | 37.47.*.* 20 paź 2016 16:38

  Naprawde wielkim sukcesem jest nauczenie w przeciagu roku,8latka robic przysiady

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Gienia z ZNP #2092922 | 89.231.*.* 20 paź 2016 10:14

  Lekcje W-F w polskiej szkole - na korytarzu pod kiblem, na małych salkach, ciągłwe zwolnienia z w-f, itp. Połowa nie tylko nie potrafi zrobić przysiadu, ale i biegać ! Otyłośc w gimnazjach za chwilę ogarnie 40 % populacji. Prawidłowy rozwój dają tylko klasy o profilach sportowych (bo wtedy jest dostęp do hali) albo dodatkowe zajęcia, o których mowa w artykule.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Pokaż wszystkie komentarze (10)