Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Bezdomny bohater dwóch narodów

2016-08-14 12:00:00 (ost. akt: 2016-08-15 11:39:29)
Grób generała Marka Bezruczki

Grób generała Marka Bezruczki

Autor zdjęcia: http://pl.wikipedia.org/wiki/Marko_Bezruczko

- Bierz d..ę w troki i sp….aj do swojego gównianego kraju - tyle w sierpniu 1920 roku miał do powiedzenia Marszałek Piłsudski Tuchaczewskiemu. Tuchaczewski był rosyjskim wojskowym, który dowodził prącymi na Warszawę siłami bolszewicko-rosyjskimi.

W tym roku obchodzimy już 96. rocznicę Cudu na Wisłą. I tradycyjnie przy tej okazji chciałbym upomnieć się o generała Marka Bezruczkę (1883-1944).

Generał Bezruczko bił bolszewików na Ukrainie od 1918 roku. W czasie wojny 1920 roku dowodził ukraińską 6 dywizją Strzelców Siczowych i walczył razem z Polakami przeciwko bolszewikom. Kiedy w sierpniu 1920 roku Budionny skierował swoją armię konną na Zamość, Bezruczce powierzono obronę miasta złożoną z polskich i ukraińskich żołnierzy.

– Ukraińscy żołnierze bili się obok nas jakby to był jakiś konkurs popisu. Nie drgnęli ani razu – tak wspominał ukraińskich żołnierzy walczących w obronie Zamościa jeden z polskich oficerów.
Bolszewicy Budionnego przez Zamość szli na Warszawę, by połączyć się tam z armią Tuchaczewskiego. Nie doszli. Dzięki temu Piłsudskiemu łatwiej było sprawić, by Tuchaczewski wziął swoje cztery litery w troki.

Po wojnie Bezruczko mieszkał w Warszawie. Tam zmarł w lutym 1944 roku. Pochowano go na cmentarzu prawosławnym obok innych Ukraińców, sojuszników Polski w wojnie z rosyjskim bolszewizmem.

Do tej pory nie ma swojej ulicy, ani w Zamościu, ani w swoim rodzinnymTomaku na Ukrainie. Ciągle jest bezdomny...

Igor Hrywna

Ps. To już taka moja tradycja. Na 15 Sierpnia zamieszczam ten sam od paru lat felieton.
Ps.1 Coś się jednak zmienia. Minister Antoni Maciarewicz złożył w poniedziałek wieniec na grobie generała Bezruczki.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB