Czwartek, 18 lipca 2019. Imieniny Kamila, Karoliny, Roberta

Noc spadających gwiazd. Zbliża się wyjątkowe widowisko

2016-08-05 18:00:19 (ost. akt: 2016-08-05 16:31:25)

Autor zdjęcia: NASA/JPL

Wraz z końcem lipca na niebie pojawiły się spadające gwiazdy, czyli Perseidy. Bardzo dobrze widać je w nocy na bezchmurnym niebie, jednak prawdziwe widowisko czeka nas między 11 a 12 sierpnia. W tym roku noc spadających gwiazd może być wyjątkowo spektakularna.

W tym roku noc spadających gwiazd zapowiada się wyjątkowo spektakularnie. Swoje maksimum osiągnie w nocy z 11 na 12 sierpnia. Zjawisko będzie można obserwować już od godziny 17 czasu polskiego.

- Prognoza w tym roku przewiduje podwojenie ilości widocznych Perseid na niebie, w nocy z 11 na 12 sierpnia - zapowiedział Bill Cooke z NASA Meteoroid Environments Office w Huntsville.

Ostatni tak spektakularny deszcz Perseid miał miejsce w 2009 roku. Rój Perseid obserwowali już starożytni. Najwięcej meteorów możemy obserwować wtedy, gdy Ziemia przecina drogę jakieś komety, która pozostawiła na niej swoje pozostałości w postaci pyłu i większych fragmentów jądra kometarnego.


Każdego roku w sierpniu nasza planeta przecina drogę komety 109P/Swift-Tuttle. Wówczas na niebie możemy obserwować meteory z roju Perseidów. Meteory wydają się wylatywać z gwiazdozbioru Perseusza, stąd ich nazwa.

Perseidy będzie można obserwować do 25 sierpnia, ale najwięcej z nich wpadnie w ziemską atmosferę w następnym tygodniu.

Spadające gwiazdy najlepiej obserwować pomiędzy godziną 20.00, a 6.00. Zjawisko będzie najbardziej widoczne w drugiej części nocy. To właśnie wtedy Perseidy znajdą się naprzeciwko Ziemi i będzie to najbardziej dostrzegalne. W ostatnich latach można było zobaczyć około 80-100 meteorów na godzinę. Pojawiają się mniej więcej co minutę. Najlepiej oglądać je z dala od miasta, w lesie lub na polanie.


Perseidy są obserwowane od około 2000 lat, zaś najwcześniejsze informacje o tych obserwacjach pochodzą z Dalekiego Wschodu. Czasem nazywane są "łzami świętego Wawrzyńca", ponieważ 10 sierpnia jest dniem jego męczeńskiej śmierci. Rój widoczny jest od około połowy lipca każdego roku, ze szczytem aktywności pomiędzy 9 i 14 sierpnia. Meteory widoczne są na całym niebie, ale z powodu parametrów orbity komety Swifta-Tuttle'a Perseidy są najlepiej dostrzegalne na półkuli północnej. Ze względu na dużą wysokość radiantu nad horyzontem, zwykle najwięcej Perseidów obserwuje się w drugiej połowie nocy i nad ranem.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Dariusz Abiscann #2041442 5 sie 2016 22:25

    Perseidy będą w noc z 12 na 13. Rok temu warunki atmosferyczne w moim miejscu nie pozwoliły na obserwacje, 2 lata temu zauważyłem do 60 ZHR, to jeśli jest planowane podwojenie to jak 120 ZHR będzie to może być ciekawie. Myślę że największa aktywność będzie między 2 a 3 w nocy. W tym roku będzie oświetlony księżyc w około 70% i może początkowo trochę przeszkadzać w obserwacji, na szczęście będzie nisko przechodził nad południowo-zachodnim horyzontem i około 12 w nocy schowa się za horyzontem. Radziłbym przygotować duży worek życzeń bo będzie piękna pogoda :) Udanych obserwacji.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Spadające gwiazdy .. #2041385 | 188.146.*.* 5 sie 2016 21:11

    sprawa PO czy PiS ...a może w urzedach akcja pozdrwiam ludzi dobrej woli

    ! - + odpowiedz na ten komentarz