środa, 22 maja 2019. Imieniny Emila, Neleny, Romy

„Dromader" z Leśnej Bazy Lotniczej Szymany wezwany do pożaru lasu

2016-07-29 09:52:52 (ost. akt: 2016-07-29 10:08:10)

Autor zdjęcia: : Stanisław Abramowicz, Leśna Baza Lotnicza „Szymany"

Kolejny raz przekonaliśmy się, jak ważnym elementem ochrony przeciwpożarowej lasów na Warmii i Mazurach są samoloty. Pilot patrolowej Cessny zauważył pożar lasu w Nadleśnictwie Myszyniec. Ogień udało się błyskawicznie ugasić. I to również z powietrza.

26 lipca z Leśnej Bazy Lotniczej „Szymany", zlokalizowanej na terenie Portu Lotniczego „Olsztyn-Mazury" wystartował samolot Cessna 152. Pilot miał do wykonania lot patrolowy na trasie południowo-wschodniej, obejmującej Nadleśnictwa Wielbark, Parciaki, Ostrołęka i Myszyniec. I właśnie na terenie tego ostatniego, około godziny pilot zauważył pożar sosnowego młodnika. Szybka ocena sytuacji przez pilota i powiadomienie przez radiostację Regionalnego Punktu Alarmowo Dyspozycyjnego RDLP Olsztyn, uruchomiły procedury alarmowe obowiązujące w Lasach Państwowych.

Sytuacja była poważna – niski poziom wilgotności ściółki oznaczał, że ogień może się błyskawicznie rozprzestrzenić. Na dodatek miejsce, w którym wybuchł pożar jest trudno dostępne. Dlatego do akcji gaśniczej został użyty samolot gaśniczy „Dromader". Pożar został opanowany.

- Takich akcji na terenie RDLP w Olsztynie corocznie odnotowujemy po kilka lub kilkanaście w zależności od panujących w trakcie sezonu warunków pogodowych - informuje Arkadiusz Mrozowski z RDLP. - Gorące i suche lato sprzyja niestety tworzeniu się tzw. "pogody pożarowej" w lasach. System ochrony przeciwpożarowej, funkcjonujący w LP jest stale doskonalony, co sprawia że zaliczany jest do jednego z najlepszych na świecie i bardzo chwalony przez inne państwa.

Leśna Baza Lotnicza "Szymany" w porcie lotniczym "Olsztyn - Mazury": to tutaj stacjonują statki powietrzne czarterowane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Olsztynie, a są to 2 samoloty gaśnicze typu "Dromader" M18B oraz jeden samolot patrolowy typu Cessna 152. Obsługę Leśnej Bazy Lotniczej stanowią trzej piloci oraz mechanik.

źródło: olsztyn.lasy.gov.pl/


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. trol warminski #2035832 | 217.99.*.* 29 lip 2016 11:09

  Nareszcie właściwa nazwa , nie Olsztyn Mazury tylko Leśna Baza Lotnicza .

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. Justa #2035809 | 89.231.*.* 29 lip 2016 10:40

   no tak zwłaszcza doskonalenie idzie w kierunku budowy dróg pożarowych takich dróg niejedna wieś zazdrości lasom ale jazda tymi drogami jest dla ,, zwykłych zjadaczy chleba'' zabroniona ale miliony ne wspólnej państwowej kasy idą na te drogi , czy tego marnotrawstwa nikt nie widzi ?

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. syn #2035790 | 83.9.*.* 29 lip 2016 10:23

    To by się kurpie spaliły i kto by w Olsztynie i warszawce pracował?

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)