Poniedziałek, 18 lutego 2019. Imieniny Konstancji, Krystiana, Sylwany

Bez zgody nie zrobisz zdjęcia budynku?

2016-06-09 10:43:53 (ost. akt: 2016-06-09 11:22:08)

Autor zdjęcia: Michał Orłowski

Polskie przepisy dot. publikacji zdjęć budynków (tzw. prawo panoramy) należą do najbardziej liberalnych w Europie. KE rozważa harmonizację prawa w tej dziedzinie, więc trzeba zadbać o to, by to inni równali do nas, a nie odwrotnie - mówi PAP Natalia Mileszyk z Centrum Cyfrowego.

Do połowy czerwca trwają europejskie konsultacje publiczne ws. tzw. prawa panoramy, czyli wyjątku od ochrony prawnoautorskiej, który pozwala wykorzystywać zdjęcia np. ogólnodostępnych budynków bez zgody twórców tych budynków i ponoszenia opłat na ich rzecz. Komisja Europejska chce ocenić obecne regulacje i rozważyć, czy należy je zmienić. Propozycje legislacyjne dotyczące tego zagadnienia Komisja ma przedstawić pod koniec września.

"W tej chwili w polskim prawie ten dozwolony użytek jest zakrojony dosyć szeroko. Po pierwsze można wykorzystać zdjęcia wszystkich obiektów, które znajdują się w przestrzeni publicznej, czyli w parkach, na placach, na ulicach. Dotyczy to zarówno znanych budynków publicznych, prywatnych domów (o ile nie narusza się prawa do prywatności), jak i rzeźb czy graffiti. Po drugie polskie prawo nie różnicuje, czy cel tej działalności jest niekomercyjny (np. gdy ktoś chce sobie je wrzucić na swoją prywatną stronę) czy też komercyjny. Czyli można na okładce komercyjnej publikacji wydrukować zdjęcie Pałacu Kultury i nie trzeba nikogo pytać o zgodę, ani ponosić opłat z tego tytułu. Po trzecie jednakowo traktowane są zdjęcia wykorzystywane w publikacjach tradycyjnych jak w internecie" - powiedziała Mileszyk.

Jednak, jak wskazała, tego typu regulacje nie są wcale unijnym standardem. Na przykład w Finlandii, Danii i Norwegii na wykorzystanie zdjęć np. rzeźb jest potrzebna zgoda ich twórców. Z kolei w krajach bałtyckich, Islandii oraz Słowenii zdjęcia można wykorzystywać tylko w celach niekomercyjnych. Chodzi o sytuacje, w których nie wygasły jeszcze prawa autorskie twórców danych obiektów, co następuje 70 lat po ich śmierci.

"Najbardziej restrykcyjne prawo autorskie, jeśli o to chodzi, obowiązuje we Francji, Belgii, Włoszech, Grecji i Szwecji, w których w ogóle nie obowiązuje wolność panoramy. Jeśli budynek nie jest stary i prawa autorskie do niego nie wygasły - trzeba prosić o zgodę na wykorzystanie jego wizerunku. Żeby było trudniej, nawet jeśli zabytek jest stary, to nie oznacza, że możemy wykorzystywać sobie jego zdjęcia, jak chcemy. Często podaje się tu przykład wieży Eiffla. Ze zdjęciami zrobionymi za dnia nie ma problemu, ale na opublikowanie zdjęć symbolu Paryża wykonanych po zmroku trzeba już uzyskać pozwolenie, bo prawem autorskim chronione jest oświetlenie wieży" - opisywała ekspertka.

Jej zdaniem w praktyce oznacza to, że z opłatami wiąże się komercyjne wykorzystanie przestrzeni publicznej, a zakaz niekomercyjnego wykorzystania jest przepisem martwym, bo nie jest egzekwowany.
Co sądzisz o możliwości zaostrzenia przepisów dotyczących publikacji zdjęć budynków?
Uważam, że to dobry pomysł
3.59%
Pomysł jest bez sensu. Trudno będzie sprawdzić, które budynki obejmuje prawo autorskie
90.26%
Jest mi to obojętne
6.15%

"Taka sytuacja nie przyczynia się jednak do klarowności i pewności prawa. Problem też w tym, że często granica między komercyjnym a niekomercyjnym wykorzystaniem zdjęcia jest bardzo niejasna, zwłaszcza w internecie. Trudno np. jednoznacznie przesądzić, czy jeśli jako osoba prywatna publikuję coś na Facebooku, to jest to niekomercyjne wykorzystanie, czy nie, bo przecież FB zarabia na reklamach i udostępnianiu danych. Nie wspominając już o tym, że sprawdzanie, do których obiektów prawa autorskie już wygasły, a do których nie, jest niezmiernie uciążliwe i drogie" - mówiła Mileszyk.

Wskazała, że Komisja Europejska rozważa wprowadzenie obligatoryjnego wyjątku dot. prawa panoramy. Ale co - według niej - może być niepokojące dla Polaków, proponuje się wstępnie, by wyjątek ten dotyczył tylko niekomercyjnego wykorzystania zdjęć.

źródło: >>> kurier.pap.pl
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. glob #2007827 | 88.156.*.* 9 cze 2016 13:18

  Debilizm urzędników UE przekracza wszelkie granice absurdu siedzą nieroby w Brukseli i wymyślają paranoiczne rozporządzenia chyba po to aby się wykazać że coś się robi za potężne uposażenie głupota urzędników UE sięgnęła najdalszych krańców kosmosu najgorsze jest to że na pobory tych idiotów wszyscy się składami

  Ocena komentarza: warty uwagi (14) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. me #2007788 | 88.156.*.* 9 cze 2016 12:34

  Euro-debile już nie wiedzą co mają wymyślić, kolejne chore przepisy, nikomu do niczego nie potrzebne i trzeba płacić na utrzymanie takiej bandy nierobów.

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Zenon #2007773 | 88.156.*.* 9 cze 2016 12:14

  Czym ta gówniana Komisja Europejska się zajmuję????Ja pier.......e.Płacimy na tych darmozjadów miliony euro pensji,to dopiero marnotrawienie środków!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. MARCO VAN #2007750 | 178.235.*.* 9 cze 2016 11:36

   JESTEM PIERWSZY

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)