Piątek, 19 października 2018. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Drony w drogówce. Policjanci testują bezzałogowe statki powietrzne

2016-05-10 12:00:34 (ost. akt: 2016-05-10 12:12:38)

Autor zdjęcia: KWP Katowice

Policjanci z drogówki zostali wyposażeni w bezzałogowy statek powietrzny, popularnie zwany dronem. Urządzenie ma zamontowaną kamerę transmitującą obraz na żywo z sytuacji na drodze. Dzięki temu policjanci mogą bezpośrednio reagować na łamanie przepisów. Na razie urządzenie testują policjanci ze Śląska.

Policjanci z Katowic rozpoczęli testy drona zaprojektowanego przez Politechnikę Śląską. Jak informują policjanci, bezzałogowiec ma być wykorzystany do działań związanych z poprawą bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W pierwszej kolejności bezzałogowy statek powietrzny przetestowany został w okolicach przejść dla pieszych. Urządzenie z góry, każdorazowo przez kilkadziesiąt minut, w kilku miejscach rejestrowało zachowania uczestników ruchu drogowego. Szczególnie oko kamery kierowane było na stosowanie się użytkowników drogi do sygnalizacji świetlnej, właściwe przekraczanie jezdni przez pieszych a także wykroczenia w relacji kierujący-pieszy takie jak nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na "pasach", wyprzedzanie, bądź omijanie pojazdów, które zamierzają przepuścić pieszych znajdujących się na "zebrze" lub w jej pobliżu. Uwadze kamer nie umkną również tak częste wykroczenia jak niezapinanie pasów bezpieczeństwa, czy korzystanie z telefonu komórkowego w czasie jazdy.

Wszystkiemu w czasie rzeczywistym przyglądał się policjant z laptopem, który widział obraz na żywo i mógł zatrzymać kierowców, którzy kilka sekund wcześniej nie stosowali się do przepisów kodeksu drogowego.

Inauguracyjne, kilkugodzinne testy pokazały, jak wielu uczestników drogi lekceważy obowiązek zachowania szczególnej ostrożności w rejonie przejść dla pieszych. Jak zapowiadają śląscy policjanci ta metoda będzie miała swą kontynuację na terenie innych miast województwa śląskiego, w miejscach szczególnie niebezpiecznych.


Pomysł wykorzystania dronów do poprawienia szybkości reakcji i bezpieczeństwa na terenie miasta, w zeszłym roku zaproponował również Krzysztof Kacprzycki:
Do obserwacji ulic ITS nie wystarczy. Czy miasto kupi drony?Na środowej sesji Rady Miasta Olsztyna radni omawiali wiele tematów, wśród których pojawiła się kwestia zakupienia dronów przez Urząd Miasta. Czy faktycznie są one potrzebne?
Przeczytaj cały artykuł!


Polub nas na Facebooku:

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. mirek #1990262 | 5.172.*.* 10 maj 2016 22:49

  parodia

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. tom #1990136 | 83.6.*.* 10 maj 2016 19:33

  taki dron oberwie ode mnie z wiatrówki

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ryh #1990108 | 88.156.*.* 10 maj 2016 18:34

  Absurd!!! Z kamer stacjonarnych nie ma pożytku, a policjanci wielce zdziwieni, że w tym kraju nikt przepisów nie przestrzega. Olsztyńskie wyniki kamer rejestrujących przejazd na czerwonym świetle Policji i władzy nie dały do myślenia...

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. daro #1990048 | 89.228.*.* 10 maj 2016 16:31

  http://www.ulc.gov.pl/pl/uav informac je ze strony Urzędu Lotnictwa Cywilnego : Sportowe i rekreacyjne latanie dronami jest bezpieczne, o ile stosujemy się do kilku zasad: Lataj w zasięgu wzroku na otwartej przestrzeni Nie lataj w pobliżu lotnisk Nie lataj nad ludźmi Nie lataj nad miastami i budynkami Nie lataj nad drogami i to tyle w tym temacie na temat bezpieczeństwa użytkowania dronów przez policjantów- pilotów :)

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Opinia znawcy dronów #1990027 | 5.172.*.* 10 maj 2016 15:57

  Pierwszego zawsze rozbijesz.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (7)