Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Deszcze niespokojne potargały sad... Jak dobrze znasz serial "Czterej pancerni i pies"?

2016-05-09 15:13:48 (ost. akt: 2017-12-05 11:50:42)

Autor zdjęcia: kadr z filmu "Czterej pancerni i pies"

Dokładnie 50 lat temu Konrad Nałęcki podarował nam Szarika, Janka Kosa, Marusię, Gustlika i wiele innych kultowych postaci serialu "Czterej pancerni i pies", stworzonego na podstawie powieści Janusza Przymanowskiego. 9 maja 1966 roku wyemitowano pierwszy odcinek o przygodach załogi czołgu Rudy 102. Sceny i dialogi przeszły już do historii. Jak dobrze znasz swoich ulubionych bohaterów?

Ten serial od lat bije rekordy oglądalności. Powstał na podstawie książki Janusza Przymanowskiego, który jest także współautorem scenariusza. Nakręcono trzy serie przygód załogi Rudego 102, łącznie 21 odcinków. Najwięksi wielbiciele "Czterech pancernych..." wybaczają propagandową wersję historii z polsko-radzieckim sojuszem na pierwszym planie, skupiając się na zrealizowanych z rozmachem scenach batalistycznych, trzymającej w napięciu akcji, zabawnych dialogach i kultowych postaciach, stworzonych przez wybitnych aktorów.

Janek, Marusia, Gustlik, Honorata, Szarik stali się bohaterami łączącymi kilka pokoleń Polaków, a przewodnią piosenkę, którą napisała Agnieszka Osiecka, nucą od 50 lat starsi i młodsi. Dokładnie 50 lat temu bowiem, 9 maja 1966 roku, wyemitowano pierwszy odcinek o przygodach załogi czołgu Rudy 102. Serial powtarzany jest w różnych kanałach telewizyjnych, a teraz dostępny jest także w internecie.

Deszcze niespokojne targają wciąż sad, a... ty — jak dobrze znasz serial "Czterej pancerni i pies"? Kliknij i rozwiąż quiz!


przejdź do quizu Deszcze niespokojne potargały sad... Jak dobrze znasz serial "Czterej pancerni i pies"? Sprawdź się w naszym quizie!


Czterej pancerni i pies
Film wojenny, 21 odc., Polska 1966-1970

Reżyseria: Konrad Nałęcki, Andrzej Czekalski
Scenariusz: Janusz Przymanowski
Wystąpili: Janusz Gajos, Wiesław Gołas, Franciszek Pieczka, Włodzimierz Press, Roman Wilhelmi, Pola Raksa, Małgorzata Niemirska i inni...
masz

O znaczeniu filmu i jego roli w historii przeczytacie w piątkowym wydaniu Gazety Olsztyńskiej!
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Vier Panzersoldaten und ein Hund #1989859 | 89.228.*.* 10 maj 2016 10:14

    Vier Panzersoldaten und ein Hund

    ! - + odpowiedz na ten komentarz