Odzież i zabawki na czele czarnej listy niebezpiecznych produktów

2016-04-27 09:19:00(ost. akt: 2016-04-27 09:19:39)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Już ponad 2 tys. niebezpiecznych produktów zostało zgłoszonych w unijnym systemie ostrzegania. Na "czarnej liście" dominują odzież i zabawki sprowadzane z Chin.
Komisja Europejska opublikowała w poniedziałek (25 kwietnia) nowe dane, z których wynika, że w 2015 r. w unijnym systemie ostrzegania pojawiło się ponad dwa tysiące niebezpiecznych produktów. Aż 62 proc. zgłaszanych wyrobów pochodzi z Chin. Kraj ten, mając największy udział w imporcie do UE, zajmuje pierwszą pozycję na liście państw pochodzenia produktów zgłaszanych za pośrednictwem systemu ostrzegania. — W czerwcu odbędę podróż do Chin, której celem będzie zacieśnienie współpracy z chińskimi instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo produktów — powiedziała Věra Jourová, komisarz do spraw sprawiedliwości, konsumentów i równouprawnienia płci.

Chiny odpowiedziały dotąd na 11 540 zgłoszeń i zdołały podjąć działania korygujące w 3 748 przypadkach. W wielu przypadkach zidentyfikowanie pochodzenia produktu pozostaje trudne.

Jakie produkty stanowią zagrożenie?
W 2015 r. naprawy wymagały zabawki (27 proc.) oraz odzież, tkaniny i wyroby związane z modą (17 proc.). Produkty te najczęściej zgłaszano jako wadliwe również rok wcześniej. Jeśli chodzi o zagrożenia w 2015 r., najczęściej zgłaszanym rodzajem ryzyka (25 proc. wszystkich powiadomień) były ryzyko chemiczne, a następnie ryzyko obrażeń (22 proc.).

Najczęściej zgłaszane zagrożenia chemiczne dotyczyły m.in. biżuterii zawierającej szkodliwe metale ciężkie, np. nikiel i ołów, oraz zabawek, zawierających ftalany (zmiękczacze plastiku, które mogą powodować bezpłodność).

Czekają nas wyzwania dwojakiego rodzaju: sprzedaż online, dzięki której produkty trafiają bezpośrednio do domu konsumenta pocztą, i duży odsetek chińskich produktów wśród wyrobów zgłoszonych za pośrednictwem systemu wczesnego ostrzegania — powiedziała Věra Jourová, komisarz do spraw sprawiedliwości, konsumentów i równouprawnienia płci.
W 2015 r. w systemie zarejestrowano dokładnie 2 072 zgłoszenia i 2 745 działań następczych. Jeżeli jedno państwo członkowskie zgłosi produkt niebezpieczny w systemie, inne kraje mogą zidentyfikować dany produkt na swoim rynku i zareagować.

Ponad 65 proc. Europejczyków kupuje produkty w internecie, a liczba osób dokonujących zakupów online wzrosła w latach 2006–2015 o 27 proc. Nowe wyzwanie stanowi teraz rozwiązanie kwestii zakupów internetowych, dzięki którym bezpośrednio do gospodarstw domowych trafiają pocztą również produkty pochodzące spoza UE, które mogły nie zostać poddane kontroli bezpieczeństwa.

***
Od 2003 r. system wczesnego ostrzegania gwarantuje, że informacje o niebezpiecznych produktach nieżywnościowych, wycofanych z rynku lub od użytkowników gdziekolwiek w Europie, są szybko przekazywane państwom członkowskim i Komisji Europejskiej. Dzięki temu w całej UE mogą być podejmowane odpowiednie działania następcze (zakaz lub wstrzymanie sprzedaży, wycofanie z obrotu, wycofanie od użytkowników lub zablokowanie przywozu przez organy celne).

System obejmuje obecnie 31 państw (UE wraz z Islandią, Liechtensteinem i Norwegią). System wczesnego ostrzegania działa dzięki codziennej, stałej współpracy pomiędzy państwami członkowskimi.