Sobota, 20 lipca 2019. Imieniny Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Rosja zapowiada zdecydowane działania jeżeli pomniki "Wdzięczności Armii Czerwonej" zostaną usunięte

2016-04-03 18:59:27 (ost. akt: 2016-04-03 22:03:49)

Autor zdjęcia: Archwiumw Gazety Lidzbarskiej / KO

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji Maria Zacharowa skrytykowała plany rozbiórki w Polsce pomników radzieckich żołnierzy. W briefingu porównała działania Polski do bojowników tzw. Państwa Islamskiego i niszczenia zabytków w Palmirze. Polskie MSZ uznało słowa Zacharowej za wysoce niewłaściwe. Spór dotyczący pomników poświęconych Armii Czerwonej rozpoczął się po decyzji o zdemontowaniu pomnika generała Iwana Czerniachowskiego w Pieniężnie.

Spór o pomniki poświęcone żołnierzom Armii Czerwonej trwa. Na czwartkowej konferencji Maria Zacharowa rzecznik MSZ Rosji skrytykowała plany rozbiórki pomników sowieckich żołnierzy w Polsce. Zagroziła, że likwidacja pomników spotka się z nieuniknioną reakcją Rosji, a winna będzie leżeć tylko po stronie Polski.

Polskie MSZ wydało oświadczenie w tej sprawie. Polska zapewnia cmentarzom żołnierzy rosyjskich pełną opiekę i ochronę, zatem mówienie o rzekomej „wojnie pomnikowej” nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Przypominamy, że kwestie opieki nad miejscami pamięci reguluje Umowa między Rządem RP a Rządem FR z 1994 r. W Polsce znajduje się 1875 cmentarzy i kwater żołnierzy rosyjskich i radzieckich. Pochowani na nich zostali nie tylko Rosjanie, ale też przedstawiciele innych narodowości. Od 1989 r. nie został zlikwidowany ani jeden z tych cmentarzy. Wszystkie znajdują się pod opieką władz państwowych i są utrzymywane oraz remontowane na koszt państwa polskiego. W ostatnich latach Polska przeznaczyła na ten cel blisko 14 mln złotych.

Rzecznik zaznaczył, że rozbiórka dotyczyć będzie jedynie pomników symbolicznych. Na terytorium RP znajduje się kilkaset takich pomników, zlokalizowanych poza obrębem cmentarzy. Zgodnie z polskim prawodawstwem pozostają one w gestii lokalnych władz samorządowych. Działania tych władz pozostają w pełnej zgodzie z prawem polskim i międzynarodowym i nie naruszają Umowy między Rządem RP a Rządem FR.


Tzw. "wojna pomnikowa" rozpoczęła się od zdemontowania w Pieniężnie popiersia sowieckiego generała Iwana Czerniachowskiego. Teraz jest decyzja na usunięcie kolejnego pomnika "Wdzięczności Armii Czerwonej" w Lidzbarku Warmińskim. Monument stoi przy drodze w stronę obwodu kaliningradzkiego. Jednym z głównych powodów rozbiórki jest zły stan obiektu. Elementy pomnika po zdemontowaniu mają trafić na cmentarz żołnierzy radzieckich.

W tym miejscu, gdzie stoi pomnik poświęcony czerwonoarmistom kiedyś stał pomnik sławiący niemieckich żołnierzy z I wojny światowej.

Co dalej z pomnikami poświęconymi radzieckim żołnierzom? Co z monumentem stojącym w Olsztynie? Do sprawy wracamy w poniedziałkowym wydaniu Gazety Olsztyńskiej. Gazeta dostępna również w formie PDF na stronie Kupgazete.pl

Czytaj e-wydanie
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (43) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. as #1968468 | 81.190.*.* 4 kwi 2016 20:32

  Trzeba im delikatnie wytłumaczyć, że one nie pasują do stylu urbanistycznego i tyle. U siebie niech sobie stawiają choćby na każdym skrzyżowaniu

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ja #1968084 | 46.215.*.* 4 kwi 2016 11:50

  10 rano. Przychodzi do baru - szuja, złodziej, alimenciaż i członek kodu - a to dopiero pierwszy klient. PRECZ Z PRAWICA

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. pl #1968049 | 81.15.*.* 4 kwi 2016 11:13

  Dla mnie mogą stać te pomniki

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. allensteiner #1968042 | 88.156.*.* 4 kwi 2016 11:05

  Niech w drodze rewanżu zdemontują u siebie pomniki wdzięczności dla Wojska Polskiego. I tak mają szczęście - czy stawiane dziś pomniki postoją aż tak długo?...

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. na miejscu Rosji #1968026 | 80.55.*.* 4 kwi 2016 10:48

  usunąłbym pomnik smoleński...i pewnie tak zrobią

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (43)