środa, 24 sierpnia 2016. Imieniny Bartosza, Jerzego, Maliny

Kopernik nie nosił sutanny, jadł ryby i lubił piwo

2016-02-20 12:11:00 (ost. akt: 2016-02-20 12:29:42)

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Mikołaj Kopernik lubił piwo, miał sposoby na długowieczność i żył w nieformalnym związku z zamężną gosposią. Dr Jerzy Sikorski, jeden z największych w Polsce badaczy życia astronoma, opowiada o ciekawostkach z życia uczonego w 543. rocznicę jego urodzin.

— Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego. Był spod znaku ryb, które stawiają na intuicję i instynkt. Od razu przychodzi mi na myśl teoria heliocentryczna. Miał dobrą intuicję?
— Myślę, że z intuicją się urodził. To był człowiek czynu, nie potrafił usiedzieć w jednym miejscu. Zjednywał sobie sympatię.

— Jak znosił krytykę? Ryby są na nią wrażliwe.
— Z jego przedmowy do „De revolutionibus orbium coelestium” adresowanej do papieża Pawła III wynika, że bał się krytyki. Był wcześniej krytykowany zwłaszcza przez kościół luterański, mówiono, że był szarlatanem, chcącym odwrócić całą sztukę astronomii. Myślę, że Kopernik nie tyle przejmował się epitetami pod swoim adresem, co bał się skutków po ukazaniu się dzieła. Miał nadzieję, że ten list uchroni go, bo papież był najwyższym ziemskim autorytetem. Nie bał się naukowców, z którymi chętnie wchodziłby w dyskusje. Jerzy Joachim Retyk (1514-1574, profesor matematyki, kartograf, twórca przyrządów nawigacyjnych, lekarz i nauczyciel — red.), kiedy zobaczył dzieło Kopernika, tak się przejął, że aż się rozchorował. Mikołaj pojechał z nim do Lubawy do swojego przyjaciela biskupa Tiedemanna Giesego. Kopernik bał się natomiast krytyki dyletantów, do których zaliczał także teologów. Wtedy pismo święte stało na straży teorii geocentrycznej Ptolemeusza, którego Kopernik rozłożył na łopatki.
Przeczytałeś tylko 14% artykułu. Chcesz przeczytać całość?
Mam już konto Piano

Pozostała część artykułu dostępna jest dla abonentów Piano.
Pełen dostęp do tego i 44 innych serwisów internetowych w pakiecie Piano już od 9,90 zł tygodniowo.


Dostęp do Reportera, ciekawych wywiadów, obszernych reportaży oraz 40 innych czołowych portali w Polsce. Dołącz do czytelników ceniących dobrą informacje. Zarejestruj się w PIANO już teraz KLIKNIJ TUTAJ

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB