Poniedziałek, 18 lutego 2019. Imieniny Konstancji, Krystiana, Sylwany

Motorniczy olsztyńskiego tramwaju: Ciasno na skrzyżowaniu Piłsudskiego i Kościuszki

2015-12-16 18:00:15 (ost. akt: 2015-12-17 17:18:34)
Piotr Romaniuk jest jednym z 38 olsztyńskich motorniczych. Ma już za sobą ok. 20 godzin szkoleń za sterami tramwaju

Piotr Romaniuk jest jednym z 38 olsztyńskich motorniczych. Ma już za sobą ok. 20 godzin szkoleń za sterami tramwaju

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Pierwsi pasażerowie wsiądą do olsztyńskiego tramwaju już w sobotę, na razie wciąż jeszcze trwają przejazdy szkoleniowe motorniczych. Po spędzeniu kilkudziesięciu godzin za sterami tramino lista ich drogowych spostrzeżeń jest całkiem długa.

— Kierowcy na nas nie trąbią, to raczej my trąbimy na nich — opowiada Piotr Romaniuk, jeden z 38 olsztyńskich motorniczych, który ma już za sobą ok. 20 godzin szkoleń za sterami tramwaju (każdy z kierowców musi zaliczyć 35 godzin jazdy próbnej). Nic dziwnego, bo dla większości olsztynian ostatnie tygodnie upływają pod znakiem pierwszego kontaktu z nowym środkiem transportu publicznego.

Miałem jedną bardzo niebezpieczną historię, kiedy niedaleko Galerii Warmińskiej dziecko wyskoczyło mi na tory. Stało się to przy przystanku autobusowym, gdzie są barierki. Chłopak po prostu przez nie przeskoczył, wybiegając prosto pod tramwaj. Musiałem bardzo ostro zahamować, chociaż jechałem akurat wolno. Na szczęście nic się nie stało.
Chociaż ruchem na wszystkich odcinkach steruje sygnalizacja świetlna, to nie rozwiązuje wszystkich problemów. — Dosyć ciasno jest szczególnie na skrzyżowaniu al. Piłsudskiego z ul. Kościuszki. Bywa, że samochody osobowe blokują nam przejazd, bo wjeżdżają na skrzyżowanie, nawet jeśli nie mają możliwości kontynuowania potem jazdy. I niekiedy nie możemy jechać — opisuje Piotr Romaniuk.

Kolejni motorniczy zwracają uwagę m.in. na zachowanie kierowców przejeżdżających w okolicy tzw. przystanków wiedeńskich. Wyniesiony do poziomu chodnika przystanek jest notorycznie zastawiany przez samochody, chociaż kierowcy oczekujący na przejazd przez skrzyżowanie mają obowiązek zatrzymania się przed oznaczonym zygzakiem przystankiem. Motorniczy zwracają też uwagę, że niektórzy kierowcy wjeżdżają na pas tramwajowo-autobusowy.

19 grudnia uruchomiona zostanie tramwajowa linia nr 1 łącząca ul. Kanta z Wysoką Bramą. 27 grudnia kursować zacznie linia nr 2 jadąca z ul. Kanta do Dworca Głównego, a 31 grudnia linia nr 3 z przystanku „Uniwersytet-Prawocheńskiego” przy ul. Tuwima do Dworca Głównego. Do końca roku jazda tramwajami będzie bezpłatna.

erbe
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (41) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Marta #1884198 | 5.172.*.* 18 gru 2015 08:57

  Tramwaje w Olsztynie to nieporozumienie. Miato całkowicie sparalizowane, dziura na dziurze, wjazd do Olsztyna starszy, latarnie pogaszone. Niedbalstwo, niedbalstwo, niedbalstwo. Okropne misto się stało za czasów pana G. Jak ludzie mogli pozwolić na taką inwestycję, która pochłonęla kupę forsy, zrobiono mnóstwo przekrętów, ludziiom pod nosem wwalono tramwaje. ktos ze wsi chciał wielkomejskiego szyku. Okropieństwo.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Kronos #1883748 | 81.190.*.* 17 gru 2015 17:04

  Dziś około godziny 15.15 na ul. Towarowej przy zajedni MPK tramwaj nr 3009 wylazł z szyn. Ot i budowniczowie, tramwaj sie wykoleił ( wytramwaił ) na ich szynach.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Paweł #1883648 | 83.6.*.* 17 gru 2015 14:53

   Ja się pytam co robi w tym czasie policja ?? te pierwsze dni przynajmniej powinni patrolować- było by bezpiczniej,zarobili by sporo..bo kierowcy co jeden to "mądrzejszy" i jakoś by to szło. Blokują często przejazdy na skrzyżowaniach -cholery idzie dostać ! ZAKAZ TO ZAKAZ A JAK NIE TO MANDAT I NASTĘPNYM RAZEM ZANIM WEJDZIE NIE NA SWOJE MIEJSCE TO SIE ZASTANOWI 3 RAZY !! Ale od tego jest POLICJA ktoś musi pilnować naszych kierowców rajdowców

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. typ #1883613 | 188.146.*.* 17 gru 2015 14:08

    Nasłać policję i niech karze bez litości. Nie ma lepszej szkoły , bo proszenie kierowców o kulturę na ulicach Olsztyna , to jak rzucanie grochem o ścianę.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. olsztyniak #1883574 | 89.228.*.* 17 gru 2015 13:28

     znaki zakazu wjazdu dla osobówek i nie tylko tam gdzie linie tramwajowe w centrum tylko tramwajem a jak nie to z kamasza

     Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

     Pokaż wszystkie komentarze (41)