Sobota, 16 lutego 2019. Imieniny Danuty, Daniela, Juliany

Niektórzy kierowcy nie wiedzą, jak zachować się na drodze, gdy jedzie pojazd uprzywilejowany... [FILM]

2015-12-08 10:27:02 (ost. akt: 2015-12-08 10:47:05)

Autor zdjęcia: KWP w Olsztynie

Pojazd uprzywilejowany ma pierwszeństwo w każdym przypadku. Tramwaj, autobus czy też samochód przepuszczają policję, straż pożarną czy też karetkę które jadą z włączonymi sygnałami świetlnymi oraz dźwiękowymi. Niestety nie wszyscy kierowcy w Olsztynie wiedzą, jak się zachować na drodze, gdy widzą samochód uprzywilejowany...

Policjanci przypominają, że należy umożliwić przejazd takim pojazdom zjeżdżając na bok. Kierowcy powinni zachować przede wszystkim spokój, nie hamować gwałtownie i nie blokować drogi.

Uczestnicy ruchu są zobowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne zjechanie z drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się. Niezastosowanie się do tego nakazu grozi mandatem karnym oraz punktami karnymi.

Obowiązek ustąpienia pierwszeństwa pojazdom uprzywilejowanym spoczywa na wszystkich uczestnikach ruchu drogowego.

Zachowanie kierowców w takich sytuacjach polega na dojechaniu do krawędzi jezdni a nawet wjechaniu na pas zieleni lub zjechaniu na pobocze i zatrzymaniu się. Często wiąże się to z wykorzystaniem możliwych miejsc do zatrzymania się np. przystanku, zatoki postojowej. W niektórych sytuacjach ustąpienie pierwszeństwa polega na przyśpieszeniu tak, aby nie zmuszać pojazdu uprzywilejowanego do konieczności gwałtownego hamowania.

Niedopuszczalne jest również wjeżdżanie na skrzyżowanie, kiedy nie ma na nim miejsca do kontynuowania jazdy, gdyż może to utrudnić przejazd karetce, straży pożarnej lub policji. Sytuacja taka miała miejsce wczoraj na skrzyżowaniu ulic Pstrowskiego-Wyszyńskiego. Kobieta która jechała fiatem o mały włos nie wjechała w radiowóz, który wraz z wozem strażackim jechał na wypadek do Klebarka Małego.

Obowiązek ten spoczywa również na pieszych i rowerzystach. Nie wolno przechodzić, czy też przejeżdżać przez przejście dla pieszych / ścieżkę rowerową wtedy, kiedy nadjeżdża pojazd uprzywilejowany.Źródło: KWP w Olsztynie
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (39) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Olsztyniak #1877674 | 83.6.*.* 9 gru 2015 18:03

  " nawet wjechaniu na pas zieleni lub zjechaniu na pobocze i zatrzymaniu się" Zjechaniu na kanciate chodniki aby zniszczyć zawieszenie felgi i opony? Jedynie w Polsce jest taka głupota w postaci kwadratowych , kanciatych chodników, na które nie można najechać. Wystarczy wyjechać za granicę aby zobaczyć,że tam nie ma kanciatych krawężników, są natomiast pochyłe na, które można śmiało najechać ale żeby takie kłaść na ulice to trzeba mieć rozum a nie kanciate łby.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ABC #1877570 | 79.189.*.* 9 gru 2015 15:48

   Drogi Panie Redaktorze (chodź nie wiem kto pisał artykuł, bo brak podpisu), jeżeli pisze się taki artykuł to wypada się najpierw dokształcić. Po pierwsze "Pojazd uprzywilejowany ma pierwszeństwo w każdym przypadku" - śmiech na sali bo pojazd uprzywilejowany ma prawo nie stosować się do , znaków i może złamać prawo drogowe, ale to kierowca uprzywilejowanego pojazdu ponosi konsekwencje jak dojdzie do wypadku z jego winy (to że są włączone sygnały świetlne i dźwiękowe nie zwalania z odpowiedzialności) Po drugie kierowca ma umożliwić przejazd pojazdowi uprzywilejowanemu - czy przejazd na czerwonym świetle jest dozwolony aby udrożnić drogę ? - odpowiem tak, bo jest to stan wyższej konieczności, tylko należy zachować szczególną ostrożność bo to my będziemy wini w razie kolizji. Artykuł napisany jest przez osobę, która nie ma bladego pojęcia o czym pisze - kto dopuścił taki tekst do publikacji. Co do sygnalizacji świetlnej w pojazdach to ktoś powinien ponosić odpowiedzialność za jego "jakość", sam miałem przykład jak wieczorem o zmroku i przy padającym deszczu taka sygnalizacja oślepia innych uczestników ruchu i stwarza bardzo duże zagrożenie, tylko póki nie ma wypadku to jest cisza. A na filmie pani w fiaciku miała pierwszeństwo, pojazd straży widziała bo jest duży i był widoczny, natomiast radiowóz schowany był za innymi samochodami i nie widoczny.

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. akal #1877278 | 83.135.*.* 9 gru 2015 09:34

   kierowca radiowozu zachowal sie jak junior, zatrzymal sie iczekal az fiat sie zatrzyma.jakby doszlo do stluczki bylby winny.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. olix #1877175 | 46.186.*.* 9 gru 2015 07:00

    na przykład https://www.youtube.com/watch?v=Vo5s_b1m AJU

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. trochę przygłuchy #1877173 | 46.112.*.* 9 gru 2015 06:50

    straż pożarna i karetki słychać z daleka ale ostatnio też trafiłem na policję ze słabym sygnałem dźwiękowym więc wcale się nie dziwię że taka sytuacja miała miejsce.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (39)