Wtorek, 19 lutego 2019. Imieniny Bettiny, Konrada, Mirosława

Bogactwo, łysina lub 7 lat nieszczęścia. Sprawdź, czy jesteś przesądny [QUIZ]

2015-11-13 14:06:47 (ost. akt: 2015-11-13 15:42:14)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Przygotowaliśmy quiz, składający się z 13 pytań - specjalnie na piątek 13-go. Sprawdź czy znasz przesądy!

Pamiętacie, jak babcia mówiła wam, żeby nie otwierać parasola w domu albo żeby złapać się za guzik, jak zobaczycie kominiarza? Przesądy towarzyszą nam przez całe życie. Oczywiście, można w nie wierzyć lub nie, każdy ma wybór, jednak w piątek 13-go niełatwo o nich nie mówić.
Chcesz przekonać się, czy dobrze znasz przesądy? Rozwiąż nasz quiz!

przejdź do quizu Sprawdź co wiesz o przesądach Sprawdź się w naszym quizie!

Piątek 13-go jest pechowy dla mieszkańców krajów anglosaskich, francuskojęzycznych i niemieckojęzycznych oraz w Polsce, Estonii, Skandynawii, Słowacji, Czechach, Bułgarii, Belgii i na Filipinach. We Włoszech pechowy jest piątek 17., zaś w Grecji, Rumunii i Hiszpanii trzynasty, ale wtorek. Strach przed trzynastką ma swoją nazwę, to triskadekafobia, a strach przed piątkiem 13-go to paraskevidekatriafobia.

Niektórzy twierdzą, że feralność tej daty bierze początek od faktu, że w ten dzień (13 października 1307) aresztowano Templariuszy, kłamliwie oskarżonych przez króla Francji Filipa IV m.in. o herezję, sodomię i bałwochwalstwo (w rzeczywistości był on u nich ogromnie zadłużony i chciał się pozbyć wierzycieli). Według tej hipotezy, Ostatni Wielki Mistrz Zakonu, Jacques de Molay, tuż przed spłonięciem na stosie przeklął Filipa IV i papieża Klemensa V, a rok później obaj nie żyli.

Przez chrześcijan piątek uważany był za dzień, w którym zatriumfowało zło – to dzień śmierci Jezusa. W ostatniej wieczerzy, która miała miejsce w przeddzień ukrzyżowania, udział brało trzynastu uczestników – Jezus i dwunastu apostołów. Dodatkowo trzynasta księga Apokalipsy św. Jana mówi o bestii – to nadaje trzynastce wymiar demoniczny. Piątek 13-go to symboliczny, chwilowy triumf Szatana. Kiedy na krzyżu umarł Jezus, to do jego zmartwychwstania nie było Boga między ludźmi. Panowanie na ten czas przejęły demony.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ,lex #1859223 | 164.126.*.* 17 lis 2015 01:45

  denerwuje mnie tez robienie nowych filmów z efektami ciemnoty , jakies straszydła , duchy, idiotyzmem jest Harry Potter i jego kamienie rózdzki i inne gadżety ,Kiedys robiono filmy ,które można było obejzec z wielka ciekawoscia ,a teraz pełno magii a zygac się chce patrzac na te banialuki

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ,lex #1859219 | 164.126.*.* 17 lis 2015 01:37

  bzdury i zabobony ze średniowiecza ! tymi bzdetami i ciemnotą strasza ludzi ,ze czarny kot, Wolga, kominiarz , okularnik ,plucie przez ramie i inne głupoty ,nic nie istnieje poza zżyciem i smiercią ,poza dobrem i złem ,poza białym i czarnym, w Egiopcie klechy zastraszaly ludzi zaćmieniem slonca lub księżyca mówiąc ,ze to gniew Boga za ludzkie zło i ciemny naród dawał się zastraszyć i trzesl portkami, Pora zaprzestać wciskania ciemnoty ludziom w XXI wieku, Będzie to trudne ,ale mozna jakos zapobiec patologii jak apanuje w umysłach ludzi ,smiesza mnie wózki z dziecmi ozdobione lusterkami i czerwonymi korardkamize wstążek, ze podobno to uchroni od "zauroczenia " dziecka ,a co to niby jest ?? ze co ? dziecko jest ladne ,a jak ktoś popatrzy to zrobi się brzydkie ,albo dostanie czkawki, .Nadal ludzi wierza w wampiry , duchy i inne głupoty niby taki oczytany naród ,a ulega wciskaniu ciemnoty,

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ojoj #1858323 | 77.253.*.* 15 lis 2015 19:30

  cudny kotek

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. kotka #1857658 | 91.210.*.* 14 lis 2015 14:41

  to czarny kot to jstota demona

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. ... #1857437 | 95.160.*.* 14 lis 2015 08:11

  Ale bzdety. Mam nadzieję, że nikt w to n a p r a w d ę nie wierzy. I jeszcze- nigdy demony nie mogą przejąć "panowania", bo Bóg panuje nad wszystkim zawsze i do końca. Jeśli im nawet na coś zezwala ( a "ciemność" obecnie faktycznie "gęstnieje"), to nadal ma i tak to pod kontrolą. Chrześcijanie nigdy by nie sformułowali takich wniosków, jak w w/w artykule odnoście tych demonów. A ten kotek na zdjęciu jest prześliczny.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (10)