Czwartek, 28 lipca 2016. Imieniny Ady, Wiwiany, Sylwiusza

Moja prababcia żyje w internecie, a ja czytam jej pamiętniki

2015-10-16 12:00:00 (ost. akt: 2015-10-19 17:21:22)

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Prababcia Agaty Grzegorczyk-Wosiek zmarła ponad 20 lat temu, ale żyje nadal w internecie. Stało się to dzięki "Pamiętnikowi prababki", który jej prawnuczka zamieszcza w sieci.

Agata Grzegorczyk-Wosiek, pisarka, poetka, autorka tekstów piosenek Czerwonego Tulipana z płyty „Olsztyn kocham” oraz bajek pracuje w Muzeum Warmii i Mazur. Jest też twórczynią niezwykłego internetowego projektu „Pamiętnik prababki”. Prababcia to Maria Ay z domu Zambrzycka. Urodziła się prawdopodobnie w 1899 roku, choć może to był rok 1900, albo nawet 1901, jak pisze na blogu jej prawnuczka.

— Prababcia była elementem mojego dziecięcego świata — opowiada Agata Grzegorczyk-Wosiek. — Mieszkała z nami. Gdy zmarła, miałam 19 lat. Słuchałam historii, które opowiadała, choć nie zapamiętałam wszystkiego dokładnie, ale mogę jeszcze zapytać mamę. Poszukuję też wiedzy historycznej — na przykład o Homlu z początków wieku, gdzie babcia przyszła a świat i spędziła 5 pierwszych lat swojego życia. Dla mnie zawsze była starszą panią, a teraz, kiedy zaczynam zgłębiać jej życie, stała się małą dziewczynką. Nagle stała się młodsza ode mnie! Jest to spotkanie poza czasem. Nazywam tę sytuację „spłyceniem czasu”, gdy różne życiorysy trwają jakby równolegle.

Agata Grzegorczyk-Wosiek przyznaje, że w „spłycaniu czasu” bardzo pomocne okazały się dwa zeszyty wspomnień
Przeczytałeś tylko 18% artykułu. Chcesz przeczytać całość?
Mam już konto Piano

Pozostała część artykułu dostępna jest dla abonentów Piano.
Pełen dostęp do tego i 44 innych serwisów internetowych w pakiecie Piano już od 9,90 zł tygodniowo.


Dostęp do Reportera, ciekawych wywiadów, obszernych reportaży oraz 40 innych czołowych portali w Polsce. Dołącz do czytelników ceniących dobrą informacje. Zarejestruj się w PIANO już teraz KLIKNIJ TUTAJ
zobacz informacje z ostatnich 24h

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB