Niedziela, 28 sierpnia 2016. Imieniny Adeliny, Erazma, Sobiesława

Polacy ćwiczą z Amerykanami, Brytyjczykami, Kanadyjczykami oraz Niemcami. Największe ćwiczenia Wojska Polskiego

2015-10-16 14:30:24 (ost. akt: 2015-10-16 12:42:33)

Autor zdjęcia: st.chor. Waldemar Młynarczyk Combat Camera

Do 23 października w Orzyszu będą trwać największe tegoroczne ćwiczenia Wojska Polskiego. Polscy żołnierze będą współdziałać z wojskiem amerykańskim, brytyjskim, kanadyjskim i niemieckim.

W ćwiczeniach bierze udział blisko 7 tys. żołnierzy, w tym 900 sojuszników z państw NATO. Żołnierze będą wykorzystywać ponad 700 jednostek różnego rodzaju sprzętu.

Wśród zasadniczego uzbrojenia i sprzętu Wojska Polskiego, podczas ćwiczenia będą wykorzystywane czołgi leopard 2A5, transportery opancerzone rosomak, armatohaubice dana, wyrzutnie artyleryjskie langusta, zestawy artylerii przeciwlotniczej, samoloty i śmigłowce, wozy dowodzenia oraz pojazdy specjalne.Sojusznicy będą posługiwać się m.in.: bojowymi wozami piechoty marder
i warrior, czołgami leopard 2A6 i challenger oaz samolotami bojowymi
i transportowymi.

W ćwiczenie zaangażowane będę wojska pancerne i zmechanizowane, aeromoblilne, żołnierze wojsk specjalnych, artylerzyści, przeciwlotnicy, saperzy, lotnicy, zwiadowcy, operatorzy bezzałogowców, łącznościowcy, logistycy, wojskowi medycy i chemicy, grupa współpracy cywilno–wojskowej jak również elementy działań psychologicznych oraz żandarmi.

Dragon jest ćwiczeniem cyklicznym, prowadzonym co dwa lata. W ostatnim czasie ćwiczenie ewaluowało dopasowując się do współczesnej sztuki wojennej wymagającej prowadzenia działań połączonych na dzisiejszym, zróżnicowanym polu walki.


Fot. st.chor. Waldemar Młynarczyk Combat Camera


Dostęp do Reportera, ciekawych wywiadów, obszernych reportaży oraz 40 innych czołowych portali w Polsce. Dołącz do czytelników ceniących dobrą informacje. Zarejestruj się w PIANO już teraz KLIKNIJ TUTAJ

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kasa kasa #1837049 | 217.99.*.* 16 paź 2015 18:54

  Zamiast wydawać pieniądze na NSR, stwórzmy jednostki Obrony Terytorialnej złożonej z ochotników, a nie z osób które liczą na etat w mundurówce.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Tom Dee #1836977 | 88.156.*.* 16 paź 2015 17:16

  To jest bardzo pozytywna informacja. Wynika z niej wyraźnie, że mamy nad naszymi sojusznikami wysoką przewagę liczebną. W ten sposób okazujemy im, że to my jesteśmy tu gospodarzami, a nasi goście muszą się wielokrotnie bardziej starać. No i mam nadzieję, że nasi czołgiści wreszcie bezpiecznie postrzelają sobie ze swoich czołgów, używając dobrej / niezabijającej członka własnej załogi / amunicji.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Porucznik Lukasz #1836873 | 88.156.*.* 16 paź 2015 14:37

   0:21 - broń wycelowana pięknie w kolegę obok. Szkoda słów.

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)