Sobota, 16 lutego 2019. Imieniny Danuty, Daniela, Juliany

Uniwersytet na rzecz biznesu

2015-10-15 00:00:00 (ost. akt: 2015-10-15 10:33:44) Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Archiwum GO/PK

Aby wprowadzać na rynek najnowocześniejsze technologie, potrzebna jest współpraca biznesu z nauką i na odwrót. Nauka powinna trzymać rękę na pulsie i umieć odpowiadać na wyzwania, jakie stawia przed nią rynek.

— Powiązanie rozwoju innowacyjności i wzrostu gospodarczego to wyzwanie nowej perspektywy unijnej i tu Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie ma ogromną rolę do spełnienia — mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. — To wysiłek zatrudnionych tu naukowców, efekty ich badań stanowią ogniwo łańcucha łączącego przedsiębiorcę z unijnymi środkami. Do zainwestowania mamy 1,7 mld euro z samego RPO 2014-2020, a najwięcej środków, czyli 18,5 proc. tej puli, wesprze szeroko rozumianą innowacyjność i przedsiębiorczość.

Uniwersytet wsłuchuje się w potrzeby rynku i odpowiada na nie m.in. poprzez uruchamianie nowych kierunków, które mają znaczenie dla kluczowych branż rozwijających się w naszym regionie. Należą do nich: broker innowacji w przemyśle spożywczym, odnawialne źródła energii czy technologia drewna. — Olsztyńska uczelnia kształci kadry dla regionalnego biznesu — dodaje marszałek. — Gospodarka województwa stanie się konkurencyjna, kiedy powiążemy kierunki kształcenia z branżami wysokiej szansy — turystyką, meblarstwem, technologią drewna, branżą spożywczą, energetyczno-ciepłowniczą, odnawialnymi źródłami energii czy nowoczesną siecią szerokopasmową.

Komercjalizacja nauki na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie odbywa się przede wszystkim za pośrednictwem Centrum Innowacji i Transferu Technologii UWM. Działalność centrum polega na transferze technologii, wdrażaniu patentów, opracowaniu prototypów, sprzedaży licencji, a także wydawaniu opinii o innowacyjności.

W I półroczu br. udzielono indywidualnego wsparcia/doradztwa 89 przedsiębiorstwom w zakresie ochrony patentowej i audytu technologicznego. Opracowano dla 31 małych i średnich przedsiębiorstw z regionu oferty współpracy zagranicznej , zorganizowano 13 międzynarodowych spotkań B2B (biznes dla biznesu) oraz wiele wydarzeń regionalnych, w których uczestniczyło 166 firm.

Pozytywnych przykładów dostarczają również same wydziały olsztyńskiego uniwersytetu. — Od dwóch lat konsekwentnie współpracujemy z biznesem w oparciu o umowy podpisane z szefami firm, które wchodzą w skład rady patronackiej naszego wydziału — mówi dr hab. Janusz Heller, dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. — Na tej kanwie powstają chociażby prace licencjackie czy magisterskie.

Wydział Nauk Ekonomicznych UWM zwrócił się z propozycją nawiązania współpracy do kilkudziesięciu firm z naszego regionu. Okazało się, że przedsiębiorców interesują przede wszystkim tematy związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi i rachunkowością. — Staramy się odpowiadać na potrzeby rynku — podkreśla dziekan. — Warto również dodać, że nasi pracownicy współpracują także z konkretnymi firmami w ramach działania Centrum Innowacji i Transferu Technologii UWM.

Magistranci Wydziału Nauk Ekonomicznych UWM przeprowadzili też badania dotyczące zapotrzebowania rynku na usługi lotnicze. Z ich wyników skorzystać może port lotniczy Olsztyn-Mazury.


Przedsiębiorcom pomóc mogą także pracownicy:
— Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów, które udziela pomocy zarówno przedsiębiorcom, poszukującym nowych, zagranicznych rynków zbytu, jak i inwestorom zainteresowanym ulokowaniem tu biznesu; eksperci COIE mogą przygotować m.in. dane o zagranicznych rynkach czy potencjalnych kontrahentach oraz kompleksowe informacje niezbędne do przeprowadzenia inwestycji w naszym województwie; więcej na stronie www.invest.warmia.mazury.pl lub pod numerem telefonu 89 512 51 70;

— Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, w ramach której funkcjonuje punkt kontaktowy sieci Enterprise Europe Network. Pracownicy WMARR pomagają w rozwijaniu potencjału eksportowego i zdolności innowacyjnych małych i średnich przedsiębiorstw z naszego województwa; aby dowiedzieć się więcej, sprawdź strony www.een.wmarr.olsztyn.pl oraz www.wmarr.olsztyn.pl;
Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB