Przyszłość bez nowotworów

2015-09-17 09:44:20(ost. akt: 2015-09-17 10:00:00)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Nowotwory u najmłodszych to temat, który wzbudza wiele emocji. Dr nauk med. Wanda Badowska ze szpitala dziecięcego radzi przyszłym rodzicom, żeby już przed planowaną ciążą zadbali o zmiany w swoim stylu życia.
Oddział Kliniczny Onkologii i Hematologii Dziecięcej tworzy doświadczony zespół lekarzy specjalistów w zakresie hematologii, onkologii i hematologii dziecięcej oraz pediatrów zajmuje się diagnostyką i leczeniem dzieci z chorobami nowotworowymi, w tym przede wszystkim wywodzącymi się z układu krwiotwórczego i chłonnego. Zarządza nim dr n. med. Wanda Badowska, która podczas I Warmińsko-Mazurskiego Dnia Profilaktyki opowie o symptomach, profilaktyce i leczeniu chorób nowotworowych u dzieci.
Pani doktor, ekspertka akcji „Bezpieczna przyszłość” zaznacza, że nowotwory u dzieci i dorosłych to dwie różne sprawy.

— U najmłodszych można mówić o uwarunkowaniach genetycznych i czynnikach, które są istotne jeszcze przed planowaną ciążą i w trakcie jej trwania — wyjaśnia dr Badowska. — Jeśli planujemy dziecko, powinniśmy zaprzestać imprezowania, co ważne, oboje. Palenie czynne i bierne, spożywanie alkoholu to dwa główne czynniki zwiększające występowanie nowotworów u najmłodszych — dodaje nasza specjalistka.

W Polsce każdego roku notowanych jest od 1000 do 1100 nowych przypadków zachorowań na nowotwory wśród osób do 18 roku życia. Wiele z nich można całkowicie wyleczyć w przypadku wczesnego wykrycia.
— Nawet jeśli wszystko jest w najlepszym porządku i dziecko wydaje się zdrowe, warto zrobić badanie USG — przypomina dr Badowska. I wspomina sytuację, w której do szpitala trafiła dziewczynka, mająca być przebadana zupełnie nie pod kątem onkologicznym. — Wykryto u niej nowotwór we wczesnym stadium. Dzięki szybkiemu działaniu dziecko zostało wyleczone — wspomina pani doktor.

Co jeszcze jest istotne w profilaktyce? Oprócz zaprzestania palenia papierosów i spożywania alkoholu w trakcie, a nawet przed planowana ciążą, istotne jest unikanie zagrożeń związanych, na przykład, z niektórymi pracami.
— Promieniowanie, niektóre chemikalia, impregnaty do drewna, środki ochrony roślin, a nawet zwykła farba do włosów, z którą kobieta ma kontakt w czasie ciąży, może zwiększać ryzyko występowania nowotworów — wyjaśnia dr Badowska.

Na jakie symptomy należy zwracać szczególną uwagę? Niedokrwistość, bladość, szybkie męczenie się i częste infekcje powinny zaniepokoić rodziców.
— Te objawy, podobnie jak wybroczyny na skórze nieadekwatne do urazu, mogą niestety wskazywać na białaczkę — wyjaśnia pani doktor.
Jeszcze trudniej rozpoznać guza mózgu, który też występuje u nawet bardzo małych dzieci. Ten często bywa mylony ze zwykłym stresem szkolny. Dziecko może mieć bóle głowy, zaburzenia widzenia, często w tej sytuacji zmianie ulegają reakcje dziecka, jego zachowanie.

— Ponieważ drugi szczyt zachorowań przypada na wiek od 12 do 15 lat (pierwszy od 2 do 6 lat), takie objawy łatwo tłumaczyć nastoletnim buntem i burzą hormonów — opisuje dr Badowska. — Tymczasem może to być guz — dodaje.

Więcej na ten temat dowiedzą się państwo 3 X podczas I Warmińsko-Mazurskiego Dnia Profilaktyki. Zapisz się na to wydarzenie na Facebooku

Źródło: Gazeta Olsztyńska