Sześć literek U wyjdzie nam na zdrowie

2015-09-15 08:29:35(ost. akt: 2015-09-15 10:25:58)

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Bycie zdrową czy zdrowym to także unikanie nadprogramowych kilogramów. Dr n. med. Joanna Białkowska, ekspertka akcji Bezpieczna Przyszłość podzieliła się swoimi sposobami na utrzymanie prawidłowej masy ciała.
W ramach akcji Bezpieczna Przyszłość 3 października w Olsztynie odbędzie się I Warmińsko-Mazurski Dzień Profilaktyki. Jedną z prelegentek będzie dr n. med. Joanna Białkowska, specjalistka od zdrowego stylu życia i higieny człowieka.


Stan zdrowia jest definiowany przez Światową Organizację Zdrowia jako całkowity fizyczny, psychiczny i społeczny dobrostan człowieka. — To nie tylko brak choroby — podkreśla dr Białkowska. — W utrzymaniu tego stanu pomogą nam właściwe nawyki w zakresie aktywności fizycznej, umiejętność rozładowywania stresu czy unikania używek.

Trudno w tym wypadku przecenić rolę prawidłowych nawyków żywieniowych. Tu, niestety, wyniki badań nie są zbyt optymistyczne. — w 1996 roku w Polsce nadwagę i otyłość stwierdzono u 29 proc. mężczyzn i 26 proc. kobiet, a w 2009 roku panów z nadwagą było już 61 proc., a pań aż 45 proc.! — mówi nasza ekspertka.

Otyłość stanowi bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Osoby ze zbyt dużą masą ciała częściej chorują na nadciśnienie, cukrzycę, chorobę wieńcową. Częściej zapadają też na nowotwory. Dokuczają im zwyrodnienia stawów.

—W przypadku nadwagi i otyłości utrata nawet 5-10 proc. wyjściowej masy ciała zmniejsza ryzyko występowania chorób i poprawia funkcjonowanie całego organizmu — podkreśla dr Białkowska. — Przyczyna występowania nadprogramowych kilogramów najczęściej jest prozaiczna: to większa ilość przyjętych kalorii niż potrzebuje organizm, dlatego nie należy dopuszczać do takiej sytuacji.

Specjalistka od zdrowia przypomina o zasadzie 6U, która jest uniwersalną i sprawdzoną receptą na dobre zdrowie. Co jest najważniejsze, żeby czuć się dobrze i zachować sprawność? — Urozmaicenie posiłków, umiarkowanie w jedzeniu, uregulowanie pory w której je spożywamy —wylicza dr Białkowska. — Do tego umiejętne przygotowanie posiłków, uprawianie sportu i unikanie stresu, używek i nadużywania leków.

Katarzyna Guzewicz