Sobota, 16 lutego 2019. Imieniny Danuty, Daniela, Juliany

Nawet napis stracił blask. Czy to już koniec marzeń o Stadionie Leśnym?

2015-08-15 10:00:00 (ost. akt: 2015-08-14 15:45:33)
Tadeusz Milewski mówi, że są trzy wersje finansowania stadionu: ubogą, średnią i wypasioną. Ta ostatnia, wraz z przebudową węzła, kosztowałaby 55 mln zł, najtańsza — około 20 mln zł

Tadeusz Milewski mówi, że są trzy wersje finansowania stadionu: ubogą, średnią i wypasioną. Ta ostatnia, wraz z przebudową węzła, kosztowałaby 55 mln zł, najtańsza — około 20 mln zł

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Od wielu lat Olsztyn przypomina sobie o Stadionie Leśnym tylko raz w roku: podczas festynu „Przywróćmy blask Stadionowi Leśnemu”. W tym roku imprezy nie będzie. Czy to już koniec marzeń o przywróceniu do życia dawnej dumy miasta?

Przed wojną i po niej był absolutną perełką. Pięknie położony, nowoczesny, z najlepszą w kraju bieżnią. Dwukrotnie padał tu rekord świata. Po raz pierwszy w okresie międzywojennym Helmut Hirschfeld ustanowił go w pchnięciu kulą, 5 sierpnia 1960 roku, niemal równo 55 lat temu, podczas lekkoatletycznych mistrzostw Polski wynikiem 17,03 metra rekord świata w trójskoku ustanowił Józef Szmidt, dwukrotny mistrz olimpijski. Startowały tu gwiazdy i to nie tylko te sportowe.

— Zdobyłam tam mistrzostwo Polski — wspomina Maryla Rodowicz, a jej głos na to sportowe wspomnienie wyraźnie się rozpromienia. — To był bieg przez płotki. Miałam wtedy 14 lat, byłam młodziczką, nawet nie juniorką. Stadion był przepiękny, cudownie położony, miał pierwszą tartanową bieżnię w Polsce.

Odbywały się na nim ogólnopolskie i międzynarodowe zawody lekkoatletyczne, finisze wyścigów kolarskich, pokazy gimnastyczne... To tu swój pierwszy mecz rozegrał Stomil. Od wielu lat Stadion Leśny — niestety — umiera. Pod koniec lat 70. przegrał finansową rywalizacje z budową stadionu Stomilu przy al. Piłsudskiego. W latach 80. dobiło go uszkodzenie poniemieckiego systemu irygacyjnego przez ciężki sprzęt, który wjechał na płytę boiska. Od lat nic się tu nie dzieje. Cisza, spokój, wysoka trawa. Czasami ktoś przyjdzie wyprowadzić psa czy wypić piwo na łonie natury. O Hirschfeldzie nikt nie pamięta, wyczyn 80-letniego dziś Szmidta żyje w pamięci tylko najstarszych olsztynian.

Od blisko 10 lat jedyny dzień w roku, kiedy Leśny ożywa i Olsztyn przypomina sobie o jego istnieniu, przypada w wakacje, kiedy organizowana jest impreza „Przywróćmy blask Stadionowi Leśnemu”. Jej organizatorem jest Warmińsko-Mazurski Sejmik Osób Niepełnosprawnych. W tym roku zabraknie jednak i tego akcentu, bo... "Z przykrością informujemy, iż planowany na 16 sierpnia 2015 roku coroczny festyn na dawnym Stadionie Leśnym, w tym roku z powodu braku funduszy na jego realizację nie odbędzie się" — komunikat o takiej treści wydał Warmińsko-Mazurski Sejmik Osób Niepełnosprawnych.

Żółty napis „Przywróćmy blask Stadionowi Leśnemu” wyblakł, festyn się nie odbędzie... Czy to już koniec walki o stadion? Czy nadszedł czas na odłączenie respiratora? — Ludzie dzwonią do mnie, pytają... — mówi Tadeusz Milewski, przewodniczący sejmiku, który od lat walczy o stadion. — Po prostu nie mamy za co zorganizować festynu. Taka impreza jest dość kosztowna, a w tym roku dostaliśmy dofinansowanie na takim poziomie, że tak naprawdę wystarczyło nam tylko na prąd, więc musieliśmy zrezygnować, choć chętnych do organizacji nie brakuje. Przykro mi, tym bardziej że przecież mamy 55. rocznicę rekordu Szmidta.

Czy ubiegłoroczny festyn był tym ostatnim? Poddał się nawet pan Tadeusz? — Wie pan, jak to w Polsce jest, raz tak, raz tak, więc nie mogę nic obiecać — mówi były biegacz na średnich dystansach. — Ale jak biegałem, zawsze walczyłem do ostatniego metra. Tutaj też nie zamierzam odpuszczać, tym bardziej że pojawiają się pewne perspektywy.

Jakie? — Unia ma fundusze na rewitalizację obiektów rekreacyjno-sportowych, więc będziemy próbowali w ten temat wejść — odpowiada Tadeusz Milewski. — Projekt musi prowadzić samorząd, ale jeśli nawiąże współpracę z taką organizacją jak nasza, może uzyskać pokrycie nie 50, ale nawet 80 proc. kosztów. Jakieś wstępne rozmowy z prezydentem mieliśmy, zobaczymy, co dalej będzie się działo. Dodatkowo Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych podjął uchwałę o budowie centrum sportu dla osób niepełnosprawnych, gdzie też są do zdobycia pewne środki. Gdyby udało się to ze sobą zgrać, to być może stadion wreszcie powstałby na nowo, żeby służyć ludziom, szczególnie młodzieży i osobom niepełnosprawnym. Chcielibyśmy, żeby powstało tam centrum rekreacyjno-sportowe, chcemy powiązać ze sobą rekreację, sport i rehabilitację. Wspaniale by było, żeby połączyć to również z działaniami artystycznymi. Tu, na Leśnym występowały przecież i Chór Aleksandrowa, i Mazowsze... Kiedy stadion powstawał w roku 1920, tworzył kompleks z obecnym CEiIK-iem. Czymś wspaniałym byłoby wskrzesić tę ideę.

Brzmi pięknie. A koszty? — Mamy trzy wersje ubogą, średnią i „wypasioną” — mówi Milewski. — Ta ostatnia, wraz z przebudową węzła komunikacyjnego, kosztowałaby 55 mln zł, najtańsza — około 20 mln zł.
Co na to Urząd Miasta? — Zdajemy sobie sprawę z tego, że Stadion Leśny jest miejscem z bogatą i ważną dla naszego miasta historią — mówi Marta Bartoszewicz, rzeczniczka ratusza. — Niestety na razie jego modernizacja przerasta nasze możliwości finansowe. Nie wykluczamy jednak, że w przyszłości, jeśli znajdą się wystarczające środki, zajmiemy się jego odbudową. Na razie skupiamy się na przebudowie stadionu Stomilu.

Leśny ponownie przegrywa ze Stomilem. Ale nie wszystko stracone. Tym bardziej że sympatyków mu nie brakuje. — Słyszałam, że stadion podupadł, ogromna szkoda — mówi Maryla Rodowicz. — Fajnie, żeby wrócił do dawnej świetności. I trzymam kciuki, żeby to się w końcu udało.


łw
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (17) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. marioss #1795759 | 88.156.*.* 17 sie 2015 08:08

  Gdyby tak przeznaczyć pieniądze z OBO na odbudowę stadionu oraz te na budowę stadionu stomilu +_środki unijne to za 3 lata perełka w postaci stadionu leśnego była by odbudowana.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Osoba która śledzi działanie w sprawie stadi #1795573 | 88.156.*.* 16 sie 2015 18:53

  Interesuje się tym tematem. Widziałem jeden z projektów dotyczący tego miejsca. Rozmawiałem z Panem Prezydentem kiedy On informował mieszkańców o inwestycji PP na Stadion Stomil. Nie była to zła inwestycja w planach ale niestety do tej pory nie została zrealizowana. duża zależność od inwestora którego nie znaleziono. Inwestycja w Stadion Leśny nie szuka inwestorów a uzyskuje środki unijne i to nie małe. Takie środki przyszły by do naszego miasta. Poprawiły by wizerunek naszego miasta. Nikt nie mówi tego głośno tylko od czasu do czasu wskazuje się datę 1920, mamy już niedługo datę 2020 a więc 100 lecie tego miejsca, I wiek i wstyd że ostatnie lata stało to miejsce z którego w tym czasie będziemy dumni. Najważniesze będzie nam wstyd że nie nie chcemy obchodzić tę rocznicę i być dumni że w Olsztynie tyle lat temu sport nie był obcy. Ludzie postarajmy się o to aby to co było osiągnięte tyle lat temu nie było zniszczone przez nasze społeczeństwo.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Gall #1795368 | 83.9.*.* 16 sie 2015 11:57

  Gazeta jak zwykle "szybka". O tym pisali już dwa tygodnie temu np. tutaj http://www.olsztyn.com.pl/artykul,upadla -idea-zwiazana-ze-stadionem-lesnym,19193 .html

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. ELEFANT #1795332 | 31.61.*.* 16 sie 2015 10:52

  GRZYMUŚ Z CENTUSIEM NIECH ZROBI ZRZUTKĘ, Z TRAMWAJOWEJ KISZKI COŚ IM PEWNIE ZOSTAŁO

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Marcinek.. #1795290 | 164.126.*.* 16 sie 2015 09:28

  Zajezdnie Tramwajowa tam zrobic .Grzymowicz do roboty !

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (17)