Poniedziałek, 20 maja 2019. Imieniny Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Krew poleje się dziś z muzyków Transsexdisco

2015-08-11 08:54:35 (ost. akt: 2015-08-11 08:57:58)

Autor zdjęcia: Archiwum zespołu

We wtorek (11.08) w samo południe do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie zawita zespół Transsexdisco. Ambasadorzy Gazetowego Klubu Dawców Krwi postarają się o to, żeby nie zabrakło tego cennego leku!

Mamy 180 klubowiczów, 16 ambasadorów oraz jedną honorową klubowiczkę. Grono członków Gazetowego Klubu Dawców Krwi powiększa się z dnia na dzień! Dziś dołączą do niego muzycy zespołu Transsexdisco, którzy już o godz. 12 zawitają do RCKiK w Olsztynie, aby wspólnie zwiększyć zapasy krwi.

— Krwi nie da się sztucznie wyprodukować, więc jeśli my sami jej nie oddamy, to potrzebującym zabraknie tego bezcennego leku — podkreśla Krystian Zemanowicz, basista grupy.

— Krew ratuje życie! Pamiętajmy, że nie jest to zwykły banał. Dziś to my oddajemy krew, za jakiś czas możemy sami jej potrzebować. Nigdy nie wiadomo, jak będzie — dodaje Damian Lange, wokalista. — Poza tym oddając krew, pomagamy także sobie, bo przy okazji mamy pełne badania. Oddając ją, możemy tak naprawdę tylko zyskać.

Do szlachetnego czynu, jakim jest oddanie krwi zachęca także mł. asp. Piotr Krztoń z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. Jak podkreśla, z racji wykonywanego zawodu doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak wielkie znaczenie ma każda kropla krwi.

— Myślę, że tak naprawdę wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę, nie trzeba nikogo uświadamiać, jak ważna jest ta forma pomocy. Dlatego zachęcam wszystkich do ukłucia — mówi. — Pewnego dnia równie dobrze my albo nasze dzieci będą potrzebować krwi, a to, czy ten lek będzie dostępny, zależy od życzliwości innych ludzi. Dlatego zachęcam wszystkich, aby choć raz spróbowali oddać krew. To tylko chwila, ale bardzo ważna dla innych — podkreśla.

Do ukłucia zachęca także Daria Rodziewicz, rzecznik prasowy Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie. — Krwi nie da się zastąpić innym preparatem. W szpitalu zdarzają się przypadki odroczenia planowych operacji z powodu braku krwi dla rzadkich grup czyli ARh-, BRh-, ABRh minus, 0Rh- — mówi. — Jest to spowodowane koniecznością utrzymania niezbędnych rezerw krwi, potrzebnych w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia pacjenta z powodu krwotoków np. na oddziale położniczym, wewnętrznym, oddziałach zabiegowych. Dziennie w szpitalu zużywa się do 30 jednostek koncentratu krwinek czerwonych — dodaje.

Jeśli ktoś chce włączyć się do akcji, jednak nie po drodze mu do olsztyńskiego centrum, to nic straconego — krew można oddawać także na akcjach wyjazdowych RCKiK. Najbliższe z nich obędą się już w czwartek w Kętrzynie (plac Piłsudskiego, ambulans, godz. 9-12) oraz na olsztyńskiej plaży miejskiej (14-15 sierpnia, godz. 13-18).

Jeśli ty także chcesz zostać naszym klubowiczem, wystarczy, że się zgłosisz się do centrum krwiodawstwa w Olsztynie, oddasz krew i zgodzisz się na zrobienie na zdjęcia, które później opublikujemy w „Gazecie Olsztyńskiej”. Wszystkich chętnych zapraszamy do RCKiK przy ul. Malborskiej 2 (tel. 89 526 01 56).

ez
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Mówiłam ,że noiemota #1793958 | 77.252.*.* 13 sie 2015 13:15

    Pojęcia nie masz o tym jakie warunki trzeba spełnić,żeby oddać krew ile badań i jakich trzeba przejść.Raz piszesz że nie wiesz kim oni są,a za chwilę że ćpuny.Zdecyduj się i przydało by się chyba trochę poczytać,bo wstyd że taki młody i taki ciemny.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. lol #1792226 | 213.73.*.* 11 sie 2015 09:05

    a co to za jedni ? 1 slysze !jakies pseudo gwiazdki raczej

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)