Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Praca w Olsztynie i Bydgoszczy - kolejne rodziny ewakuowane z Donbasu opuszczają ośrodki

2015-06-27 12:11:30 (ost. akt: 2015-06-27 12:12:39)

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Szefowa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Teresa Piotrowska spotkała się w ośrodku w Rybakach z osobami polskiego pochodzenia, które w połowie stycznia przyjechały do Polski ze wschodniej Ukrainy. Do tej pory ośrodki opuściło 18 rodzin. Dzieci zakończyły rok szkolny, więc kolejne rodziny będą sukcesywnie opuszczały ośrodki i rozpoczynały samodzielne życie w Polsce.

W ośrodkach Caritas w Rybakach i rządowym w Łańsku zaraz po ewakuacji z Donbasu zamieszkało w sumie 75 rodzin. Wśród nich jest około 50 dzieci. W tym momencie w ośrodkach przebywa łącznie 55 rodzin.

- Ośrodki opuściło w sumie 18 rodzin (49 osób). Rodziny te zamieszkały we Wrocławiu i Koszalinie (po 3 rodziny), w Gdańsku (2 rodziny) oraz po 1 rodzinie m.in. w: Lubaniu, Sopocie, Wałbrzychu, Zielonej Górze, Warszawie - informuje Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych

Rodziny, które już opuściły ośrodki, zamieszkały m.in. w lokalach zaproponowanych przez władze miejskie i w mieszkaniach wynajmowanych. Osoby te podjęły zatrudnienie m.in. w ośrodku szkoleniowym Straży Granicznej, Szkole Łazarskiego, laboratorium miejskim, a także w prywatnych firmach zajmujących się produkcją m.in. instalacji grzewczych, sanitarnych, hydraulicznych.

- W związku z zakończeniem roku szkolnego w piątek, sobotę i niedzielę z Rybak i Łańska wyjedzie 11 kolejnych rodzin, razem 39 osób. Dwie rodziny zamieszkają w Bydgoszczy m.in. dzięki pomocy władz miasta. Jedna rodzina wyjedzie do Olsztyna – pracę w mieście zaproponowało Radio Olsztyn, a mieszkanie samorząd. Kolejne dwie rodziny osiedlą się w Wałbrzychu i Siedlcach - wymienia rzecznik.

Dwie rodziny zamieszkają w Gdańsku, gdzie pomoc zaoferowała m.in. Poczta Polska. Samorząd z Suwałk również przyjmie jedną z rodzin, przygotowano mieszkanie oraz pracę w Domu Kultury. Dwie kolejne rodziny pojadą do Katowic i Warszawy. Pozostałe rodziny będą sukcesywnie opuszczały ośrodki w lipcu. Zamieszkają m.in. w Nowym Sączu, Warszawie, Szczecinie, Wałbrzychu, Poznaniu.

***
Przypomnijmy, że MSW zbierało oferty pomocy dla osób ewakuowanych z Donbasu w specjalnym banku ofert. Swoją pomoc w postaci mieszkania czy pracy zaoferowały 23 samorządy, przedsiębiorcy, organizacje oraz osoby indywidualne.

Materiały prasowe
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. marex #1764120 | 88.156.*.* 27 cze 2015 21:25

    Teraz w tym ośrodku planowane jest umieszczenie uchodźców islamskich .

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. filozofujacacalka #1763931 | 164.126.*.* 27 cze 2015 13:26

    No i prawidłowo!

    ! - + odpowiedz na ten komentarz