Quantcast

Poniedziałek, 28 września 2020. Imieniny Libuszy, Wacławy, Wacława

Zostań bohaterem, daj się ukłuć!

2015-06-15 10:54:06 (ost. akt: 2015-06-18 10:56:08)

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Do piątej edycji Gazetowego Klubu Dawców Krwi przyłączają się kolejne osoby. Ambasadorem naszej akcji został Tomasz Szewczak. Jeden z najlepszych zawodników ju-jitsu na świecie doskonale wie, jak bezcennym darem jest krew.

Znany, pochodzący z Olsztyna sportowiec ma na swoim koncie już ponad osiem litrów oddanej krwi. Do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie zgłasza się przynajmniej dwa razy w roku. — Kiedy tylko mam więcej wolnego, bo jako sportowiec nie mogę oddawać krwi w trakcie zawodów bądź sezonu treningowego. Wiem jednak, jak ważne jest, żeby zawsze był odpowiedni zapas krwi, dlatego jak tylko mogę, dzielę się swoją. W końcu sam mogę jej kiedyś potrzebować — tłumaczy Tomasz Szewczak.
Tym bardziej że pobieranie krwi nie boli i nie jest w żaden sposób groźne dla organizmu, który szybko się regeneruje. Każdy krwiodawca otrzymuje również kilka tabliczek czekolady, a cała wizyta w punkcie poboru krwi jest krótka.

Krwi nie można sztucznie wyprodukować, dlatego to od nas wszystkich zależy, czy będzie jej odpowiednia ilość. Przekonał się o tym kiedyś właśnie nowy ambasador Gazetowego Klubu Dawców Krwi. — W 2005 roku, kiedy wracaliśmy z zawodów, mieliśmy poważny wypadek. Moich dwóch przyjaciół, żeby przeżyć, potrzebowało krwi. Dlatego przekonuję wszystkich swoich bliskich i znajomych do tego, żeby zostali honorowymi krwiodawcami. Tu chodzi o życie ludzi, nic nie tracimy, a możemy czuć się prawdziwymi bohaterami, bo ratujemy innych — apeluje Tomasz Szewczak.

Oddawanie krwi jest ważne szczególnie w wakacje, kiedy wzrastają potrzeby szpitali, a jednocześnie stali dawcy wyjeżdżają na urlopy. Odbija się to na ilości krwi, której często jest za mało. Już teraz w RCKiK w Olsztynie maleją zapasy grup 0 i B Rh minus oraz 0 Rh plus. I właśnie w wakacje działa Gazetowy Klub Dawców Krwi „Gazety Olsztyńskiej”, który razem ze swoimi ambasadorami zachęca do zostania honorowym krwiodawcą. Nasze starania od początku wspierają Ewa Cichocka z Czerwonego Tulipana i zespół Enej. Ze znanym olsztyńskim zespołem będzie można spotkać się w RCKiK w Olsztynie we wtorek 16 czerwca o godzinie 11, gdzie z okazji Światowego Dnia Krwiodawcy będą dzielić się swoją krwią. Osoby, które tego dnia pójdą w ślady muzyków, mogą liczyć na płyty i autografy.

Nina Ramatowska

Gdzie się zgłosić?
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie, ul. Malborska 2, tel. 89 526 01 56

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB