Wtorek, 30 sierpnia 2016. Imieniny Benona, Jowity, Szczęsnego

Seks w przedwojennej Polsce

2015-06-13 14:34:35 (ost. akt: 2015-06-25 16:02:43)

Autor zdjęcia: mat. Kamila Janickiego

Czego nie wiemy o pierwszych polskich feministkach? Jak leczono choroby weneryczne? Kamil Janicki, autor głośnej książki „Epoka hipokryzji. Seks i erotyka w przedwojennej Polsce”, opowiada o obyczajach seksualnych w międzywojniu.

— Dlaczego poświęcił się pan badaniu obyczajów akurat II RP?
— Bo tamte czasy przypominają dzisiejszą Polskę. Nie wierzę w to, że 80 czy 70 lat temu mieliśmy cukierkowo prosty i jednoznaczny kraj dżentelmenów i szykownych dam. To był prawdziwy świat, z podobnymi jak dziś problemami. Borykaliśmy się z rozbiciem społeczeństwa i hipokryzją. A wszystko to na nieporównywalnie większą skalę niż dzisiaj. To było społeczeństwo po wielkiej, wyniszczającej wojnie. Zależało mi na pokazaniu tej rzeczywistości w sposób nieupiększony. Moim zdaniem ta przyziemna, brudna i kontrowersyjna historia jest dużo ciekawsza niż bajki, które się zwykle o tamtych czasach opowiada.

— Patriotyczne idee nie przepełniały ciał i dusz?
— Dziś też nikt nie zaczyna dnia od śpiewania hymnu narodowego. Ludzie mieli przyziemne potrzeby i oczekiwania. To nieprawda, że wszyscy byli zafascynowani tym, że buduje się Gdynia i że pociągi jeżdżą punktualnie. Zresztą nie jeździły (śmiech).

— Był za to znany krakowski lekarz Stanisław Kurkiewicz. Sporo miejsca poświęca mu pan w książce. Miał nowatorskie założenia, bo chciał badać seksualność. Oczywiście mężczyzn. Kobieca nie istniała?
— W tamtych czasach każdy, nawet najbardziej postępowy badacz seksu, jak Kurkiewicz czy Van de Velde, był do pewnego stopnia szowinistą. Niby twierdzono, że trzeba dbać o urozmaicenia w erotyce i zapewnić kobiecie przyjemność, ale... tylko w związku małżeńskim, a wszystko musiało kończyć się tradycyjnym stosunkiem. Wszystko jak Bóg przykazał. Co bardzo ważne, twierdzono, że kobieta nie może przejmować inicjatywy, bo konsekwencje psychiczne i moralne tego byłyby straszne.
Przeczytałeś tylko 13% artykułu. Chcesz przeczytać całość?
Mam już konto Piano

Pozostała część artykułu dostępna jest dla abonentów Piano.
Pełen dostęp do tego i 44 innych serwisów internetowych w pakiecie Piano już od 9,90 zł tygodniowo.


Dostęp do Reportera, ciekawych wywiadów, obszernych reportaży oraz 40 innych czołowych portali w Polsce. Dołącz do czytelników ceniących dobrą informacje. Zarejestruj się w PIANO już teraz KLIKNIJ TUTAJ

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB