Sobota, 16 lutego 2019. Imieniny Danuty, Daniela, Juliany

Kolejni uchodźcy z Ukrainy opuszczają ośrodki w Łańsku i Rybakach

2015-06-12 16:58:02 (ost. akt: 2015-06-12 17:08:01)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W drugiej połowie czerwca 18 rodzin opuści ośrodki w Rybakach oraz Łańsku i zamieszka na terenie Warszawy, Siedlec, a także w Tychach, Szczecinie, Koszalinie i w Suwałkach. Dotychczas ośrodki opuściło już 12 rodzin.

— Rodziny, które przyjadą do Warszawy zamieszkają w nieruchomościach znajdujących się w zasobach Skarbu Państwa. Są wśród nich m.in. osoby z uprawnieniami emerytalnymi oraz m.in. osoby, które chcą kontynuować własną działalność gospodarczą — informuje Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

W Siedlcach zamieszkają dwie rodziny, które skorzystały z propozycji mieszkania i pracy oferowanej przez jedną z fundacji. Pozostałe rodziny, które wyjadą z ośrodków w Łańsku i Rybakach w drugiej połowie czerwca skorzystają z pomocy mieszkaniowej i ofert pracy oferowanych przez przyjmujące samorządy.

Rodziny z dziećmi wyjadą po zakończeniu roku szkolnego. Planuje się, że na przełomie czerwca i lipca ośrodki opuści w sumie 21 rodzin. — Trzy rodziny zamieszkają w Wałbrzychu, dzięki pomocy władz miasta. Podejmą pracę na stanowisku lekarza i pielęgniarki w miejskim szpitalu. Jedna z osób otrzymała ofertę pracy w hotelu na stanowisku kucharza.

Pracodawcy z Pomorza zaoferowali trzem rodzinom mieszkanie i pracę na terenie Gdańska. Po dwie rodziny zamieszkają w Bydgoszczy, Olsztynie, Opolu i w Warszawie. Ofertę pracy i mieszkania przedstawiły tym osobom m.in. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Olsztynie, PGE Elektrownia Opole, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych w Warszawie oraz Politechnika Warszawska, oferująca stypendium w ramach Programu Erasmus.

Pozostałe 7 z 21 rodzin, których wyjazd planowany jest na przełomie czerwca i lipca br. zamieszka na terenie: Katowic, Nowego Sącza, Rzeszowa, Sopotu, Środy Wielkopolskiej, Świdnicy i Wielunia. Pomoc w podjęciu pracy i ofertę zamieszkania zaoferowały m.in. władze miasta, organizacje pozarządowe i przedsiębiorcy.

Przypomnijmy, że do podstawówki i gimnazjum w Stawigudzie uczęszcza ponad 20 dzieci. Natomiast młodzież w wieku licealnym uczy się poza Stawigudą – w liceum w Olsztynie oraz w Zespole Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim.

W odniesieniu do pozostałych rodzin trwają rozmowy, w trakcie których ustalane są konkretne warunki osiedlenia się i pracy poza ośrodkami oraz terminy opuszczenia Łańska i Rybak.

***
Rodziny ewakuowane z Ukrainy otrzymują propozycje zamieszkania i pracy na podstawie prowadzonego w MSW banku ofert. Na apel MSW z prośbą o pomoc mieszkaniową i ofertę pracy odpowiedziało wiele samorządów z całego kraju. Pomoc zaproponowały również organizacje pozarządowe, fundacje, przedsiębiorstwa i prywatni pracodawcy.

W ośrodkach (Caritas w Rybakach i rządowym w Łańsku) zaraz po ewakuacji z Donbasu zamieszkało w sumie 75 rodzin. Wśród nich jest około 50 dzieci. W tym momencie w ośrodkach przebywa łącznie 61 rodzin.


Materiały prasowe
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. olsztyniak #1754020 | 176.221.*.* 14 cze 2015 13:18

    Jak ja zadzwoniłem do Wodociągów w Olsztynie z pytaniem o prace to powiedzieli ze nie maja miejsc pracy i nie zatrudniaja ludzi a Ukraincow jak widac chca przyjac - taka sprawiedliwosc!

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)