Poniedziałek, 20 maja 2019. Imieniny Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Policja dostała instrukcje jak interweniować wobec dzieci

2015-06-01 18:15:20 (ost. akt: 2015-06-01 17:16:43)

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Komendy i komisariaty w całej Polsce otrzymały instrukcje ze wskazówkami jak postępować wobec dzieci w sytuacji interwencji.

W każdym działaniu należy kierować się dobrem dziecka – to główna zasada, jaka widnieje na plakacie, zawierającym ogólne wskazówki dla policjantów.

Minister Teresa Piotrowska oraz Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak przekazali ponad 1 400 plakatów „Zalecenia dotyczące postępowania dla dobra dziecka” do wszystkich komend i komisariatów policji w całej Polsce.

Na plakacie wyróżniono główną zasadę, by „w każdym działaniu kierować się dobrem dziecka. Zapewnić mu właściwą opiekę i poczucie bezpieczeństwa”. Ponadto zawarto na nim 9 innych zaleceń. Głoszą m.in., że dziecko, to każda osoba poniżej 18. roku życia i należy je traktować "godnie, z szacunkiem i taktownie".

Zasady przypominają również funkcjonariuszom, że podczas interwencji należy wytłumaczyć dziecku zaistniałą sytuację i zrobić wszystko, by poczuło się bezpiecznie. Na plakacie zawarte są także wskazówki, by do najmłodszych mówić zrozumiałym językiem, a w przypadku opuszczenia domu – pamiętać, by dzieci mogły np. zabrać swoją ulubioną zabawkę.

Plakaty zostały przygotowane w ubiegłym roku, jako wspólna inicjatywa Rzecznika Praw Dziecka i MSW oraz Ministerstwa Sprawiedliwości, Prokuratury Generalnej, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Komendy Głównej Policji.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. orfeusz #1746007 | 164.126.*.* 2 cze 2015 08:27

    Ciekawe kto ich instruował , chyba tych czterech bandytów z Partyzantów

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Mama #1745868 | 178.36.*.* 1 cze 2015 22:26

    Czyzby nowe wiatry powialy w policji? Policja stanie sie bardziej opiekuncza a mniej represyjna? Nie bedzie juz bicia, zakuwania w kajdany, straszenie, przetrzymywania w areszcie wydobywczym itp? Pozyjemy, zobaczymy.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz