Niedziela, 27 maja 2018. Imieniny Amandy, Jana, Juliana

Trzęsienie ziemi w warmińsko-mazurskiej policji. Szefowie podali się do dymisji

2015-04-27 13:03:00 (ost. akt: 2015-04-27 20:57:01)
Józef Gdański (po lewej), szef warmińsko-mazurskiej policji oraz komendant miejski policji w Olsztynie Andrzej Góźdź złożyli raport o odejście z zajmowanego stanowiska

Józef Gdański (po lewej), szef warmińsko-mazurskiej policji oraz komendant miejski policji w Olsztynie Andrzej Góźdź złożyli raport o odejście z zajmowanego stanowiska

Autor zdjęcia: BSZ

Komendant miejski policji w Olsztynie Andrzej Góźdź złożył raport o odejście ze stanowiska. Decyzję o jego dalszym losie podejmie komendant wojewódzki Józef Gdański, który również chce zrezygnować ze stanowiska.

Szefowie warmińsko-mazurskiej policji chcą zrezygnować ze stanowiska. W poniedziałek raport o odejście ze służby złożył komendant miejski policji w Olsztynie Andrzej Góźdź. Raport złożył do komendanta wojewódzkiego, który również chce zrezygnować ze stanowiska.

— Decyzję o odejściu ze stanowiska podjąłem sam, nikt mnie do tego nie zmuszał — powiedział "Gazecie Olsztyńskiej" komendant Andrzej Góźdź.

Rezygnacje ze stanowisk szefów policji mają związek z ostatnimi wydarzeniami w olsztyńskiej komendzie miejskiej. W piątek (17 kwietnia) do aresztu trafili policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością przeciwko Życiu i Zdrowiu. Funkcjonariusze podejrzewani są o przekroczenie uprawnień i wymuszanie zeznań przemocą fizyczną.

Konsekwencje ponieśli też ich przełożeni. Naczelnik wydziału Marek M. oraz jego zastępca Piotr K.-R. zostali zawieszeni w obowiązkach. Komendant miejski przed złożeniem dymisji zapowiedział gruntowne przebudowanie wydziału.

Decyzję w sprawie dymisji komendanta wojewódzkiego musi podjąć minister spraw wewnętrznych. Jak informuje MSW, odpowiedni wniosek już wpłynął i został podpisany.

***
Raport o odwołanie ze stanowiska w poniedziałek (27 kwietnia) po godz. 15 podpisała Teresa Piotrowska, szefowa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Józef Gdański w Olsztynie pozostanie do czwartku i do tego czasu będzie ciągle szefem tutejszych policjantów. Jeszcze nie wiadomo, kto go zastąpi na stanowisku.

Józef Gdański wydał po południu oficjalne oświadczenie w tej sprawie.

mor

Oświadczenie nadinsp. Józefa Gdańskiego, Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie

Szanowni mieszkańcy Warmii i Mazur, policjanci i pracownicy warmińsko-mazurskiej Policji

Obejmując stanowisko Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie z nadzieją patrzyłem na nowe środowisko, wyzwania, ludzi. Zależało mi na dobrej współpracy opartej na zaufaniu.

Te ponad 3 lata na Warmii i Mazurach dały mi osobiste bogactwo doświadczeń dobrej, rzetelnej pracy policjantów, ich pomocy ludziom w codziennych sprawach. Odebrałem mnóstwo dowodów na to, z jakimi profesjonalistami pracowałem, dowodziłem. Wielu z nich odznaczono za dzielność, zaangażowanie i narażanie dla drugiego człowieka nawet swojego życia.

Jednak ostatnie wydarzenia dotyczące olsztyńskiej Komendy Miejskiej mocno zachwiały wizerunkiem warmińsko-mazurskiej Policji. Dla mnie, przede wszystkim policjanta z ponad 30-letnim zawodowym stażem nie do zaakceptowania w służbie są zachowania funkcjonariuszy, którzy zamiast być dla każdego obywatela gwarantem prawa, stają z nim w sprzeczności, depczą rotę ślubowania.

Zdeptano moje wartości. Jednak jako przełożony wszystkich policjantów w regionie czuję się odpowiedzialny za tę sytuację.

Dlatego na ręce Komendanta Głównego Policji złożyłem raport o odejście ze stanowiska Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie. Oddałem się do dyspozycji moich przełożonych.

Jednocześnie chcę podziękować policjantom, pracownikom warmińsko-mazurskiej Policji i społeczności regionu za współpracę.

nadinsp. Józef Gdański

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (114) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Eidos #1736115 | 81.190.*.* 17 maj 2015 14:43

  Komendant miejski i jego zastępca podali się do dymisji i uciekli na emerytury... Otrzymali też ogromną podwyżkę dodatków przed odejściem... Tak wygląda w olsztyńskiej Policji ponoszenie konsekwencji za brak nadzoru i dokonywanie przestępstw.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. orfeusz #1730172 | 164.126.*.* 7 maj 2015 08:08

   Komendant Józef Gdański tolerował takie metody , doskonale o nich wiedział ,gdy by było inaczej nie oddawał by honorów dla bandyty Dudka

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Jony Kuk #1728727 | 88.156.*.* 5 maj 2015 00:04

    Wyjebane mam kto tam bedzie siedział na stołku

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. Olsztyniak #1728641 | 178.36.*.* 4 maj 2015 21:59

    A jednak znalazla sie pala na generala. Szanowal SBekow, zwalnial dobrych policjantow i cywilnych pracownikow szarogesil. Do czasu.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

   3. kto rządzi KWP Ol #1728399 | 212.33.*.* 4 maj 2015 17:28

    Nie kumam? Ci co bili- aresztowani, ich szef z KMP dymisja, , komendant wojewódzki - z KWP - dymisja. A jak to jest, że z-ca komendanta (rozumiem-że jego własciwości rządzące były pośrodku-pomiędzy komendanta miejjskiego i wojewodzkiego) jest teraz PO komendanta woj? Ja rozumiem, że skoro leci komendant miejski- Góźdź? komendant woj- Gdański to i z-ca komendanta woj-który ten dział kryminalny nadzoruje- Zielonka?! tokiem rozumowania też traci stanowisko... A TU AWANS?! hm...? Może i taka kolej rzeczy, a może ktoś wytłumaczy? Nie wiem, jak to w służbach wygląda, ale jakies jest moje zdziwienie po przeczytaniu artykułów i tutaj komentarzy... Jak to jest? Komendant miejski ma wiedzieć o tych torturach, wojewódzki też, a z-ca do spraw kryminalnych nie??? Jak tu czytam to wszystkich powiązanych z tą sprawą albo zdymisjonowano, albo posadzili do aresztu, i tylko ten pan który teraz awansował na PO kom. woj nie ma żadnych konsekwencji... Niestety ne mam nikogo ze znajomych ani rodziny w policji, to i nie mam jak zapytać: o co właściwie chodzi?

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (114)