Quantcast

środa, 21 października 2020. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

Ciepłownicza rewolucja warta naśladowania

2015-04-23 00:00:00 (ost. akt: 2015-04-23 12:47:39) Artykuł sponsorowany
Konferencja podsumowująca projekt "Przebudowa systemu dystrybucji ciepła w Olsztynie poprzez zastosowanie energooszczędnych rozwiązań". Zdjęcie organizatorów.

Konferencja podsumowująca projekt "Przebudowa systemu dystrybucji ciepła w Olsztynie poprzez zastosowanie energooszczędnych rozwiązań". Zdjęcie organizatorów.

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Olsztynie podsumowało projekt „Przebudowa systemu dystrybucji ciepła w Olsztynie poprzez zastosowanie energooszczędnych rozwiązań”.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz miasta z Haliną Ciunel, przewodniczącą rady miasta i prezydentem Piotrem Grzymowiczem na czele. Nie zabrakło również osób zainteresowanych energetyką cieplną — przewodniczących spółdzielni mieszkaniowych, władz uniwersyteckich, przedstawicieli Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Zaproszenie na spotkanie przyjął również Jacek Szymczak, prezes zarządu Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, który nie szczędził ciepłych słów pod adresem olsztyńskich ciepłowników.

— Realizacja tego projektu nie była łatwa i wymagała ogromnego zaangażowania ze strony firmy, zarówno pod względem przygotowania merytorycznego jak i planów finansowania — chwalił olsztyński MPEC Jacek Szymczak. — To, co udało się wam dokonać, to prawdziwa rewolucja w ciepłownictwie. Olsztyn to wzór do naśladowania przez inne polskie miasta.

Pochwały były jak najbardziej zasłużone, choć mieszkańcy Olsztyna na co dzień nie dostrzegają wymiaru inwestycji, gdyż zdecydowana jej większość znajduje się pod ziemią. To właśnie tam wymieniono rury, zastosowano nową formę ich łączenia i izolacji ciepła. Najbardziej widocznym efektem projektu jest usunięcie rur ciepłowniczych, które wcześniej znajdowały się na powierzchni ziemi, i które już wpisały się w krajobraz miasta, m.in. przy ul. Leonharda i Wyszyńskiego. Skalę inwestycji przybliżył gościom spotkania film i prezentacje przygotowane przez pracowników firmy MPEC. To, co przedstawili, zrobiło wrażenie nawet na tych, którzy energetyką olsztyńską zajmują się na co dzień.

— Jestem bardzo dumny z programu zrealizowanego przez MPEC — mówił Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. — Pomimo że nie jest to inwestycja, którą olsztyniacy zauważają podczas codziennego przemieszczania się po Olsztynie, bo rury ciepłownicze zdarza nam się oglądać jedynie podczas usterki czy wymiany, to skutki działań MPEC-u odczujemy wszyscy. I co ważne, są to bardzo pozytywne skutki, bo nie tylko pozwalają zmniejszać koszty dostawy ciepła, ale także niezwykle pozytywnie wpływają na nasze środowisko, gdyż inwestycja ma wymiar ekologiczny.

Spotkanie zakończyło zwiedzanie wystawy, na której uwzględniono wszystkie etapy inwestycji oraz wizyta w dyspozytorni, w której pracownicy prowadzą stały nadzór nad infrastrukturą ciepłowniczą w Olsztynie, dzięki czemu mogą szybko i skutecznie reagować na każde uszkodzenie sieci.

Konferencja podsumowująca projekt

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. mieszkaniec #1726158 | 88.156.*.* 1 maj 2015 11:06

  była by uczciwa informacja na ten temat jeśli by podano: jak te modernizacje wpłynęły na ponoszone koszty ogrzewania mieszkań w Olsztynie, które ciągle rosną, nawet dwa razy w roku (i to o dużo więcej jak emerytury czy płace), wymuszanie na wspólnotach ponoszenia kosztów prowadzonych modernizacji nawet z grożbą odłączenia ogrzewania budynku jeśli mieszkańcy nie zapłacą za prowadzone "modernizacje" itd. i itd. Z wymianą rur ciepłowniczych nie jest również tak różowo, kiedy przez dziesiątki lat nic nie robiono i dalej wymieniane są tylko odcinki przy powstałej awarii. Firmy takie jak MPC powinny udostępniać publicznie swój roczny bilans dochodów i wydatków i publicznie uzasadniać podwyższanie kosztów ogrzewania. MPC niema czym się chwalić, ale dziękować mieszkańcom za ich zgodę na udział w kosztach

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. jed #1722538 | 83.6.*.* 26 kwi 2015 15:41

   taka wielka rewolucja a kominy dalej kopcą czarnym dymem, bo niektórzy uzytkownicy palą w piecach czym popadnie, a przecież można by wszystkie mieszkania w całej "stolicy zielonych płuc Polski" podłączyć do miejskiej magistrali ciepłowniczej.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Masło maślane #1720329 | 88.156.*.* 23 kwi 2015 18:54

   Jak to wpłynęło na koszty podgrzania wody w 2014r, proszę: 1.04. -20,75 zł za m3, 1.07. - 23,79 zł za m3, 1.10. - 26,67 zł za m3. Panie Prezydencie, ktoś tu Panu nie mówi prawdy, a my płacimy coraz więcej. Kto te ceny zatwierdza?

   Ocena komentarza: warty uwagi (14) ! - + odpowiedz na ten komentarz