Niedziela, 9 sierpnia 2020. Imieniny Klary, Romana, Rozyny

Nowotwór jest drogowskazem do zmian w życiu

2015-04-10 12:00:00 (ost. akt: 2015-04-21 17:46:14)

Rozpoczynamy akcję pod hasłem „Bezpieczna Przyszłość”. To cykl artykułów związanych z profilaktyką i leczeniem chorób nowotworowych. O założeniach akcji mówi dr Anna Słowińska z Oddziału Klinicznego Chemioterapii polikliniki MSW w Olsztynie.

― Pani doktor, chętnie poddajemy się badaniom lekarskim?
― Oczywiście pacjenci biorą udział w programach profilaktycznych. Weźmy dla przykładu dwa najpopularniejsze z nich, czyli program wczesnego wykrywania raka szyjki macicy i raka piersi. Pierwszy z nich realizowany jest w systemie trzyletnim i adresowany jest do kobiet między 25 a 59 rokiem życia. Na terenie naszego województwa badaniu rocznie powinno poddać się około 124 tys. pań. Zgłaszalność jest na poziomie 31 proc., a w tym roku przebadało się prawie 8 proc. Dysponujemy ponad 120 punktami diagnostycznymi, w których badania te można wykonać. W przypadku programu wczesnego wykrywania raka piersi realizowanego w cyklu dwuletnim w 11 punktach diagnostycznych, w tym mammobusach, rocznie powinno przebadać się 98 tys. pań. Tu zgłaszalność wynosi 44 proc. rocznie, a od początku tego roku przebadało się ponad 6 proc. kobiet między 50 a 69 rokiem życia. Tak więc nie jest najgorzej.

— Co stanowi problem?
— Mała liczba powtórnych zgłoszeń na badania oraz niska zgłaszalność pań w skrajnych, a zwłaszcza w dolnych przedziałach wiekowych. Pamiętajmy, że choroby nowotworowe dotyczą coraz młodszych ludzi.

― Skoro istnieją programy badań profilaktycznych, to jaki jest cel akcji „Bezpieczna Przyszłość”?
― Naszym zamiarem jest zwrócenie uwagi na fakt, że najistotniejszym celem życia człowieka jest jego przyszłość, zarówno ta najbliższa, jak również dalsza. Rzadko kiedy uświadamiamy sobie, że mamy możliwość w pełni świadomego przeżywania swojego życia w taki sposób, aby czerpać z niego jak najwięcej przyjemności i radości, a jednocześnie zadbać o swoją bezpieczną przyszłość. A to bezpieczeństwo to przede wszystkim zdrowie, czyli zdrowe, zadbane ciało i spokojne myśli. Przez ten projekt chcemy zwrócić uwagę na to, że każdy z nas dysponuje ogromnym potencjałem oraz możliwościami inwestowania w swoją przyszłość.

― Do kogo jest adresowany program „Bezpieczna Przyszłość”?
— Akcja jest skierowana do wszystkich dorosłych mieszkańców Warmii i Mazur. Chcemy zaproponować kalendarz badań profilaktycznych dla każdego przedziału wiekowego, od 20 do 70 roku życia, i zainteresować akcją zarówno kobiety jak i mężczyzn. Należy pamiętać, że duża liczba mieszkańców regionu jest znacznie młodsza biologicznie, niż na to wskazuje wiek metrykalny, i każdy moment życia, nawet ten bardzo dojrzały, jest odpowiedni na to, by o siebie zadbać.

― Taka akcja wymaga zapewne dużego zaangażowania?
― Nie. Potrzeba zaledwie kwadrans, aby zatrzymać się w pędzie codzienności i zwrócić uwagę na siebie i swoich najbliższych. Na przykład zważyć i zmierzyć swoje ciało, obejrzeć dokładnie skórę, zbadać piersi czy jądra. Więcej czasu wymaga zadbanie o odpowiednią dietę, regularną aktywność fizyczną, usprawnianie umysłu oraz relaks. Dwie godziny każdego dnia poświęcone swojemu zdrowiu z pewnością później zaprocentują.

― Co będzie tematem tych spotkań?
— Będziemy chcieli zwrócić uwagę na to, w jaki sposób można zapobiegać rozwojowi pewnych chorób, jak prawidłowo prowadzić badanie własnego ciała, jak słuchać tego, co ma nam do powiedzenia nasze własne ciało i w jaki sposób możemy poradzić sobie bez pomocy lekarza i kiedy nie powinniśmy odwlekać wizyty w poradni. Ponadto postaramy się podpowiedzieć, na jakie objawy powinniśmy zwrócić uwagę i jakie badania profilaktyczne powinniśmy wykonać. Do tego przedstawimy krótki opis i techniki wykonania.
W sytuacji, gdy choroba wydaje się nieunikniona, bo predyspozycja przenoszona jest w genach, chcemy dać mieszkańcom narzędzia do odpowiednio wczesnego wykrycia takich predyspozycji lub leczenia wczesnych zmian chorobowych.

― Wszyscy jednak wiemy, jak trudne niekiedy bywają kontakty pacjent lekarz.
― Dlatego chcemy, aby w sytuacji, gdy konieczne są kontakty z pracownikami ochrony zdrowia, odbierali nas państwo jako sojuszników i towarzyszy w walce z chorobą, a nie jako przeciwników. Postaramy się przybliżyć, jak usprawnić przebieg wizyty u lekarza, jakich pytań możecie się państwo spodziewać w jej trakcie, co powinniście ze sobą zabrać. Chcemy również, aby wasi najbliżsi potrafili poradzić sobie z waszą chorobą, nauczyli się was wspierać, a jednocześnie zadbali o swoją przyszłość.

― Jaki dodatkowy aspekt ma na celu przeprowadzenie tej akcji?
― Nie będziemy zwracać uwagi jedynie na zdrowie fizyczne i psychiczne. Poza badaniami profilaktycznymi niezbędnym elementem szeroko pojmowanego dobrostanu jest odpowiednia dieta i regularna aktywność fizyczna. Poza tym świadomość możliwości odkładania funduszy na wypadek różnych zdarzeń losowych wydaje się w naszym społeczeństwie zbyt mała, a każdy z nas nawet niewielkim, systematycznym nakładem środków jest w stanie zadbać o spokojną przyszłość. W tym celu poprosimy konsultanta ubezpieczeniowego o udzielenie praktycznych porad.

― Czego oczekuje pani od adresatów akcji?
— Tego, aby ich aktywność dała nam wskazówki na temat tego, czego od nas oczekują. Zależy nam, aby interaktywnie reagując na każde sygnały, wychodzić naprzeciw potrzebom i zainteresowaniom. Jednym z celów jest zaangażowanie osób dotkniętych chorobą, aby opowiedziały swoje historie i uświadomiły potencjalnym pacjentom, jak ważne jest wczesne zgłoszenie się na badania i że rozpoznanie choroby nowotworowej to nie wyrok skazujący, a raczej drogowskaz do zmian. Oczywiście w miarę potrzeb naszych odbiorców poszerzymy zakres informacji poza krąg schorzeń onkologicznych. Poświęćcie nam państwo kwadrans w ciągu dnia, a w zamian damy wam narzędzia, które sprawią, że życie stanie się bezpieczniejsze i zacznie was cieszyć.

— Tak wiec to odbiorcy mają was ukierunkować, a wy macie ich poprowadzić w charakterze przewodnika.
— Poza tym chcemy zmobilizować odbiorców, aby sami stworzyli sieć współpracy między osobami już doświadczonymi w badaniach profilaktycznych lub dotkniętych przez chorobę, a tymi, którzy chcą się przed nią zabezpieczyć. Oczywiście wszystko będzie moderowane przez specjalistów, tak, by każdy mógł uzyskać wiarygodną informację, której szuka.

― Akcja „Bezpieczna Przyszłość” rozpocznie się cotygodniowym cyklem artykułów, dotyczącym zagadnień profilaktyki chorób nowotworowych w zakresie teoretycznym i praktycznym. To jednak nie wszystko.
— Naszym celem jest ponadto stworzenie formy poradników zabezpieczenia na przyszłość. Będziemy dostępni w internecie, będziemy rozmawiać z mieszkańcami, aby umożliwić płynny, szybki i wiarygodny przepływ informacji. Docelowy zakres akcji wskażą nam nasi odbiorcy.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB