Sobota, 27 sierpnia 2016. Imieniny Cezarego, Małgorzaty, Moniki

Czego nie wiemy o Erichu Mendelsohnie?

2015-03-25 09:05:00 (ost. akt: 2015-06-25 16:05:19)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

W sobotę przypadają 128. urodziny Ericha Mendelsohna, światowej sławy architekta, który urodził się w Olsztynie. Wiele faktów z jego życia wciąż kryje sporo tajemnic.

Czego jeszcze nie wiemy o architekcie? O ciekawostkach z życia architekta (21 III 1887-15 IX 1953) opowiada Rafał Bętkowski, autor książki „Olsztyn czasów Ericha Mendelsohna”.  

Miał nerwową matkę. Napisałem tak kiedyś o matce Ericha, tak sobie ją wyobrażałem na podstawie różnych przesłanek i to się potwierdziło! Dowód znalazłem w jednym z listów Ericha pisanym do jego żony Luise w 1914 roku z Monachium: „Nie zaznałem nigdy szczęścia i miłości matczynej, ani harmonijnego życia rodzinnego. Tym samym nigdy nie stałem się dzieckiem, nigdy bowiem nie czułem się jak w domu.

Moja matka była bardzo drażliwej natury i mimo artystyczno-muzykalnych uzdolnień nie miała jakiejkolwiek kobiecej głębi tworzącej szczęście rodzinne”. A więc sam Erich oceniał matkę jednoznacznie. Miał natomiast zupełnie inny stosunek do ojca. Widział w nim jej przeciwieństwo. Uważał, że to wrażliwy, niezmiernie aktywny człowiek. Wychowany w skromnych warunkach, bardzo wiele zdołał osiągnąć i to jedynie dzięki własnej pracy. Nie udało mi się ustalić, skąd pochodził ojciec Ericha, czy na pewno z Olsztyna?
Przeczytałeś tylko 17% artykułu. Chcesz przeczytać całość?
Mam już konto Piano

Pozostała część artykułu dostępna jest dla abonentów Piano.
Pełen dostęp do tego i 44 innych serwisów internetowych w pakiecie Piano już od 9,90 zł tygodniowo.


Dostęp do Reportera, ciekawych wywiadów, obszernych reportaży oraz 40 innych czołowych portali w Polsce. Dołącz do czytelników ceniących dobrą informacje. Zarejestruj się w PIANO już teraz KLIKNIJ TUTAJ