Piątek, 24 maja 2019. Imieniny Joanny, Zdenka, Zuzanny

Szesnaście tekstów, żeby uratować szesnastkę

2015-02-10 08:48:33 (ost. akt: 2015-02-10 09:06:12)
Wypadki jak ten zdarzają się na DK 16 bardzo często. Dlaczego? Kierowcy są zgodni - po takiej drodze nie da się jeździć bezpiecznie!

Wypadki jak ten zdarzają się na DK 16 bardzo często. Dlaczego? Kierowcy są zgodni - po takiej drodze nie da się jeździć bezpiecznie!

Autor zdjęcia: KP PSP Iława

To już nasz szesnasty tekst o „szesnastce”. A skoro tak nam się złożyło, postanowiliśmy wysłać do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju gazety z wszystkimi artykułami w obronie tej niezwykle ważnej dla regionu drogi. Wierzymy, że przekonamy panią minister Wasiak i pieniądze na „szesnastkę” się jednak znajdą.

„Nie chcemy ginąć na szesnastce!”, „Śmierć nie poczeka, aż się rząd obudzi”, „Chcemy drogi, nie skansenu” to tytuły niektórych z naszych artykułów, ale i zbiorowy głos regionu. Krajowa „szesnastka”, najdłuższa i najważniejsza droga w regionie, jest w wielu miejscach wyjątkowo wąska, kręta i niebezpieczna. I taka może pozostać na długie lata, bowiem Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju nie uwzględniło drogowego kręgosłupa regionu w konsultacjach rządowego programu budowy dróg krajowych na lata 2014-2023. Może się okazać, że z 93 mln zł, którymi dysponuje ministerstwo na „szesnastkę”, nie dostaniemy nic.

Nie możemy popuścić rządowi
Informacja, że kaleka „szesnastka” w oczach rządu nie kwalifikuje się do operacji, wywołała spore poruszenie wśród czytelników. Na naszej stronie internetowej zawrzało. „Rząd nas olewa”, „Ta droga to masakra!” — zaroiło się od takich komentarzy. „Dla utrzymania przy życiu Warmii i Mazur kluczowe są dwie drogi 16 i 51 do granicy. Bez budowy tych dróg w odpowiednim standardzie staniemy się skansenem!” — przestrzega pod jednym z naszych tekstów na naszej stronie internetowej użytkownik o nicku „yoreq”.

I ma rację. Bez dróg ciężko o rozwój i normalność. A właśnie o nią walczymy. — Często jeżdżę tą drogą między Ełkiem a Olsztynem — mówi Mirosław Wiśniewski, student, który kilka razy w miesiącu dojeżdża do Olsztyna. — Miejscami, tak jak w okolicach Barczewa, jest normalnie, tak jak być powinno: dwa pasy i szeroko. Ale w okolicach Sorkwit, a zwłaszcza między Mrągowem a Orzyszem jest masakra. Wąsko i niebezpiecznie. Skoro remont się zaczął, trzeba go dokończyć.

Nasi czytelnicy zareagowali nie tylko w komentarzach, ale także wysyłając dołączone do artykułów listy protestacyjne na adres ministerstwa. — To, co o tym myślę, nie nadaje się do druku — mówi naszcza czytelniczka, pani Irena. — Takie potraktowanie naszego województwa to bezczelność ze strony rządu. Nie możemy popuścić rządowi. Ta akcja to świetny pomysł. Sama wysłałam kupon do ministerstwa. Oby przyniosła oczekiwany skutek. Choć obawiam się, że nawet gdyby wszyscy mieszkańcy naszego regionu wysłali do ministerstwa jakąś kwotę pieniędzy, fundusze te zostałyby zmarnowane.

Ten artykuł zamyka pulę tekstów, którymi wspólnie z państwem walczymy o „szesnastkę”. Jaki będzie skutek tej walki, powinniśmy dowiedzieć się jeszcze w tym miesiącu. Ostateczną decyzję o losie drogi podejmie rząd.

Łukasz Wieliczko
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. swojak #1662755 | 89.229.*.* 11 lut 2015 19:02

  "hmm" masz rację ale mi chodzi o to żeby ich stąd się pozbyć. Sami psioczyli, że nie maja czym dojechać mad może a uważają, że my tam jeździć nie musimy. Otóż musimy bo jak to chamstwo zjeżdża na Mazury to ja spadam tam gdzie ich mniej

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. hmm #1662070 | 89.231.*.* 11 lut 2015 08:32

  blokada dk16 nic nie da. zablokowanie "7", czyli drogi warszawka-bałtyk to już ma sens.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. swojak #1661638 | 89.229.*.* 10 lut 2015 18:36

  Zablokujemy w wakacje DK 16 i inne drogi regionu i te chamy z warszawki tu nie wjadą. Jak im ta droga nie jest potrzebna to oni nam też.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. mark #1661330 | 79.187.*.* 10 lut 2015 13:42

  zaraz zaraz przecież ten rząd wg Was, Waszych "dziennikarzy" to najwspanialszy rząd na świecie !!Komoruski to najlepszy prezydent ,Andrzej Duda to bezbarwny polityk (ostatni Wasz nędzny artykuł) ...więc o co chodzi udajecie ,obiektywnych oraz bawicie się przez chwile w prawdziwe dziennikarstwo??

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Robur #1661228 | 81.190.*.* 10 lut 2015 12:29

   A gdzie pan student Mirosław Wiśniewski widział dwa pasy w okolicach Barczewa? Chyba ze ma na myśli po jednym w każdą stronę ruchu... Ale to nie jest "normalnie" lub "tak jak być powinno". Bo szesnastka min. od Olsztyna do Mrągowa powinna mieć po dwa pasy ruchu w każdą stronę!

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (10)