Czwartek, 25 sierpnia 2016. Imieniny Belii, Ludwika, Luizy

Burmistrz idzie do pośredniaka?

2015-01-11 19:55:00 (ost. akt: 2015-01-11 21:26:55)

Autor zdjęcia: Marcin Szymkowiak


Ćwierć wieku bycia burmistrzem czy wójtem to szmat czasu. Człowiek może odnieść wrażenie, że urodził się wójtem, albo że do emerytury już będzie burmistrzem. Bo przez lata słyszał tylko: panie wójcie to, panie burmistrzu tamto. I byli niezatapialni: wygrywali batalie samorządowe. I nagle poszli pod wodę, ale ani myślą utonąć.Poseł PSL Stanisław Żelichowski w swojej bogatej karierze politycznej już dwa razy był ministrem. Kiedyś zapytany o to, kiedy do człowieka dociera, że już nie jest ministrem, odparł: człowiek wsiada do auta, a samochód nie jedzie. To jest ten znak. 


— Kierowcy nie miałem — śmieje się Janusz Sypiański, były wójt gminy Świątki. — Ale jak telefon dzwoni, to nie jest jeszcze źle. Bo zazwyczaj telefony milkną.

Bo pan już za długo jesteś!

Janusz Sypiański przez sześć kadencji stał na czele gminy Światki. Niewielu może pochwalić się takim stażem. Ale teraz w listopadowych wyborach Sypiański stracił władzę. Mówi, że jego telefon jeszcze dzwoni, a to tylko dlatego, że nadal szefuje Związkowi Gmin Warmińsko-Mazurskich.


— To mam zajęcie — mówi były wójt. — Nie siedzę w domu. Ćwierć wieku bycia wójtem, to szmat czasu. Człowiek może odnieść wrażenie, że urodził się wójtem i tak już już będzie do emerytury. Bo wokoło przez lata słyszy tylko : panie wójcie to, panie wójcie tamto.


— To można przywyknąć — żartuje Sypiański. — Ale wójtem się bywa, a nie jest dożywotnio. Po ćwierć wieku oddał władzę w gminie. Przegrał. Dlaczego? — Mieszkańcy stwierdzili, że jestem stary, nierozwojowy — tłumaczy.

— I naprawdę nie żartuję, bo jedyny zarzut, który słyszałem w czasie kampanii wyborczej pod swoim adresem "bo pan za długo już jesteś".
Przeczytałeś tylko 14% artykułu. Chcesz przeczytać całość?
Mam już konto Piano

Pozostała część artykułu dostępna jest dla abonentów Piano.
Pełen dostęp do tego i 44 innych serwisów internetowych w pakiecie Piano już od 9,90 zł tygodniowo.


Dostęp do Reportera, ciekawych wywiadów, obszernych reportaży oraz 40 innych czołowych portali w Polsce. Dołącz do czytelników ceniących dobrą informacje. Zarejestruj się w PIANO już teraz KLIKNIJ TUTAJ