Sobota, 23 lutego 2019. Imieniny Damiana, Romana, Romany

Zamach na redakcję "Charlie Hebdo": W Europie nie ma na to zgody

2015-01-08 16:55:42 (ost. akt: 2015-01-08 16:33:40)

Autor zdjęcia: Kadr z nagrania kamery przemysowej umieszczonej na budynky redakcji

W Europie, nawet jeśli ktoś jest głupi czy nieodpowiedzialny, nie jest do odstrzału. Na to nie ma zgody — mówi Grzegorz Cieślak ekspert Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas.

Tygodnik "Charlie Hebdo" miał podtytuł "gazeta nieodpowiedzialna". Był znany z ostrych satyrycznych komentarzy i rysunków. Wczoraj nieznani sprawcy zastrzeli w redakcji pisma 10 osób, w tym czterech znanych we Francji rysowników.

Na ulicy zabili dwóch policjantów, którzy od 2011 roku pilnowali siedziby tygodnika. Niektóre środowiska islamskie były oburzone treściami i rysunkami publikowanymi w gazecie i dziennikarzom grożono.
Być może Francuzi wpuścili przez nieuwagę taką komórkę zawodowców z któregoś z krajów islamskich.

— We Francji "Charlie" jest znana i kupowana — mówi Kazimierz Brakoniecki, dyrektor Centrum Polsko-Francuskiego w Olsztynie. — Nie jest ani lewacka, ani prawicowa. W bezkompromisowy sposób traktuje wszystkich. U nas takie gazety były przed wojną. Oglądałem karykatury, wymierzone przeciwko islamistom i ja się z nimi zgadzam. Zamach na dziennikarzy potwierdził najczarniejszy scenariusz. Nie uciekniemy w Europie przed islamizmem i konfliktem, jaki powoduje na kontynencie, choć jego rozwiązanie znajduje się poza jego granicami. Konflikt toczy się też wewnątrz cywilizacji islamskiej. Radykalni muzułmanie, zwolennicy rewolucji islamskiej, chcą stworzyć nowego człowieka, któremu religia ma zastąpić wszystko.

Te idee są zagrożeniem dla wolności, także wolności słowa i myślenia, są zagrożenie życia i pokoju na świecie. Za islamska ewolucją stoją cynicy, dla których najważniejsza jest władza i pieniądze. Fanatycy religijni zabijają, ale zamachy organizują nihiliści. 
Sprawa zamachu poruszyła wszystkich Francuzów.

— Prezydent Hollande ogłosił najwyższy stopień zagrożenia terrorystycznego we Francji — mówi Grzegorz Cieślak ekspert Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas. — Do tej pory był średni. Co z tego wyniknie? Między innymi ograniczenie zgromadzeń, które mogą być łatwym celem dla terrorystów. 
Właśnie wczoraj mieszkańcy Paryża mieli spotkać się wieczorem na placu Republiki, by demonstrować przeciwko zamachowi i wyrazić solidarność z jego ofiarami.

— Słyszałem już w mediach wypowiedzi, że dziennikarze, pracujący w "Charlie Hebdo" sami są sobie winni — dodaje Cieślak. — Ale w Europie, nawet jeśli ktoś jest głupi czy nieodpowiedzialny, nie jest do odstrzału. Na to nie ma zgody. 
Zdaniem Cieślaka zamach, przeprowadzony krótko po dyskusji na temat tajnych więzień CIA i prowadzonych tam tortur, jest bardzo niekorzystny. — Wbrew pozorom ich członkowie są bardzo racjonalni — tłumaczy.

— Ten zamach usprawiedliwia surowe traktowanie podejrzanych o terroryzm. Być może dalszym krokiem władz francuskich będzie nowa ustawa antyterrorystyczna, wzorowana na brytyjskiej. Tamta uniemożliwia powrót do kraju osobom, które walczyły na przykład w Syrii. Być może Francuzi wpuścili przez nieuwagę taką komórkę zawodowców z któregoś z krajów islamskich. Jeśli tak, by to pierwszy w tym roku blow back, czyli powrót terrorystów z zagranicy.

MZG
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. bla bla bla #1629326 | 46.215.*.* 9 sty 2015 07:43

  ... I z kałasznikowem nikt nie wygra , jęczeli , błagali i dostali a po co te naśmiewanie się z innych . Nie szanujemy siebie nawzajem . Jak się komuś mówi by poszanował sąsiada w nocy to on jeszcze bardziej ADHD a później zdziwienie że Policja itd . Władze nie dają sobie rady to ludzie wychodzą na ulicę i są tego skutki i płacz i zemsta . Złość rodzi złość . Lepiej siedzieć w ciepłym biurze przed komputerkiem z kawką lub herbatką i brać kasę za pseudo rządzenie . Przecież ludzie i tak zapłacą z podatków na nasze pensje to po co się wysilać . Pozdro dla Władz , niech im ziemia lekką będzie . Wyrazy współczucia dla rodzin ofiar . No more war .

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. sak #1629213 | 77.242.*.* 8 sty 2015 22:44

  Zachciało się multikulti to niech sobie teraz radzą. To dopiero wstęp do tego co będzie się działo w ZSRE (związku socjalistycznych republik europejskich) za powiedzmy kilkanaście lat.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. RK #1629211 | 31.1.*.* 8 sty 2015 22:42

   Francja to śmietnik świata , niestety nie tylko ona na tym świecie.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Sarmata #1629133 | 89.228.*.* 8 sty 2015 21:21

   zginęli za to żeby każdy mógł obrażać innego pod pozorem obrony "wolności wypowiedzi"

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. bo #1629117 | 88.156.*.* 8 sty 2015 21:10

   Brody do domu

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (12)