Piątek, 24 maja 2019. Imieniny Joanny, Zdenka, Zuzanny

Pasławska czy Brzezin, kto będzie marszałkiem województwa?

2014-12-06 18:06:00 (ost. akt: 2014-12-07 15:19:00)

Autor zdjęcia: GO

Urszula Pasławska, Gustaw Marek Brzezin, a może ktoś trzeci? Kto z nich będzie nowym marszałkiem województwa? — Ludowcy mają klęskę urodzaju, ale taki problem to nie problem — żartuje Czesław Najmowicz, burmistrz Ostródy.

Po zwycięskich dla siebie wyborach samorządowych ludowcy weszli w koalicję z PO na Warmii i Mazurach i mamy powtórkę z minionej kadencji, kiedy przez cztery lata też regionem rządziła PO z PSL. Ale teraz to ludowcy mają więcej mandatów i rozdają karty w koalicji.

Dziś to PSL ma 14 radnych w sejmiku, a więc tyle samo co wcześniej miała Platforma. A za mandatami idą stanowiska, w tym najważniejsze w regionie, czyli marszałka województwa.

Obie kandydatury są dobre
Podczas ostatniego posiedzenia prezydium zarządu wojewódzkiego PSL pojawiły się dwa nazwiska kandydatów na marszałka. Oficjalnie nie wiadomo o kogo chodzi, ale w rozmowie z ludowcami padają nazwiska Urszuli Pasławskiej, wiceministra skarbu i Gustawa Marka Brzezina, obecnego wicemarszałka. Działacze nie kryją, że to są dwie najpoważniejsze kandydatury.

— I serce się rozdziera, bo obie kandydatury są dobre — mówi Zbigniew Ziejewski, szef powiatowych struktur PSL w Nowym Mieście Lubawskim. Jest jedną z 91 osób zasiadających w Zarządzie Województwa PSL w Olsztynie, które mają wybrać w najbliższy wtorek kandydata ludowców na marszałka. — To naprawdę trudny wybór — dodaje.

Już raz nazwiska Urszuli Pasławskiej i Gustawa Marka Brzezina skrzyżowały się. Było to w czerwcu 2012 roku, kiedy ówczesna wicemarszałek — działaczka PSL z Biskupca, prawniczka z wykształcenia i prawnuczka współzałożyciela Mazurskiej Partii Ludowej — została wiceministrem skarbu.

Wtedy stanowisko po Pasławskiej w zarządzie województwa objął Gustaw Marek Brzezin — wójt gminy Ostróda z tytułem doktora nauk rolniczych. A wróble ćwierkają, że to była ostatnia propozycja, którą działacze PSL mieli złożyć swemu partyjnemu koledze. Bo ten konsekwentnie odmawiał wszelkich awansów.

Już w 2007 roku miał dostać propozycję zastąpienia w zarządzie województwa Piotra Żuchowskiego, który został wiceministrem kultury. Ale ostatecznie wicemarszałkiem została Jolanta Szulc.

Marek Brzezin przez 14 lat był wójtem gminy Ostróda. To nic dziwnego, że burmistrz Ostródy w nim widzi przyszłego marszałka.
— Gdyby to ode mnie zależało, to ja bym postawił na Gustawa Marka Brzezina, nie umniejszając w niczym zasług pani Urszuli, bo to też dobra kandydatura — mówi Czesław Najmowicz.

— Cóż, ludowcy mają klęskę urodzaju, ale taki problem to nie problem — śmieje się burmistrz. Część prezesów PSL wprost mówi kogo poprze. — To oczywiste, że naszym naturalnym kandydatem byłby kolega Brzezin — podkreśla Wiesław Szmigiel, prezes Zarządu Powiatowego PSL w Iławie.

Prezesa głos najmocniejszy
Ale czy to ważne, kto będzie marszałkiem? — Ważne, bo idzie o region, o jego rozwój — podkreśla burmistrz Olsztynka Artur Wrochna.

— Oczywiście chciałoby się, żeby to by ktoś z PO, ale los inaczej rozdał karty — dodaje burmistrz, który jest członkiem Platformy.
Zbigniew Włodkowski poseł PSL, który został nowym burmistrzem Orzysza nie ma dylematu — we wtorek zda się na prezesa PSL w regionie, czyli posła Stanisława Żelichowskiego. — Poprętego kandydata, którego wskaże prezes — odkrywa kart Włodkowski.

— Po to mamy prezesa, żeby jego głos był najmocniejszy, ale obaj kandydaci są dobrzy — przyznaje poseł. — Mają wiele zalet, przemawia za nimi doświadczenie. Nie chciałabym tylko, żeby posada marszałka była traktowana jako trampolina do Sejmu. Za rok mamy wybory do parlamentu. Tu trzeba wybrać kogoś, kto przez cztery lata będzie marszałkiem, nie porzuci urzędu dla mandatu posła czy innych stanowisk w Warszawie. Trzeba myśleć o regionie, o rozwoju województwa.

Więc kto będzie nowym marszałkiem województwa? — To byłoby wróżenie z fusów, a ja nie mam takiej intuicji — śmieje się Wacław Strażewicz, szef PSL w powiecie giżyckim. — Może gdybyśmy byli partią wodzowską, to sprawa byłaby zamknięta, ale w PSL mamy demokrację. Zarząd zdecyduje, kto to będzie.

Pasławska czy Brzezin, czy może ktoś trzeci? — Trudno cokolwiek powiedzieć, ale rzecz powinna rozegrać się między tymi dwoma osobami — dodaje prezes Strażewicz.

— Ale to tylko dowód, że kadrowo jesteśmy silni, mamy problem z nadmiarem dobrych kandydatów na funkcję marszałka.
Potencjalni kandydaci do urzędu marszałka są bardo oszczędni w słowach i nie chcą mówić o swoich szansach.

— Marszałkiem będzie ten, kto dostanie o jeden głos więcej — żartuje wiceminister Urszula Pasławska.

A Gustaw Marek Brzezin dodaje:— Wszystko w rękach Zarządu Województwa. Już prawie 20 lat jestem w samorządzie, to głosowań się nie boję.

AM
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (15) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. allensteiner #1624946 | 46.186.*.* 4 sty 2015 18:25

  NIEJAKIE CHAMY i GUMIAKI z Z/PSL -u mają kłopot ,bo nadmiar "NOWYCH" GĘB do państwowego KORYTA;wyszli z czworaków,zamienili kufajki na garnitury,gumiaki na lakierki,odłożyli WIDŁY,umyli ręce i nogi ,TYLKO TO KORYTO IM JESZCZE ZOSTAŁO a więc nie ŁYŻKAMI,TYLKO PEŁNĄ GĘBĄ się do NIEGO PRZYSSALI -i tyle.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. yhy #1601848 | 213.73.*.* 9 gru 2014 13:02

  porotas wroci do siebie na wies krowy doic

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. gość #1599943 | 178.36.*.* 8 gru 2014 10:34

  A protas co teraz będzie robił? Wodę w termach podgrzewał?

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. obserwator #1599783 | 77.253.*.* 8 gru 2014 08:05

  to młoda działaczka wstawiana na wolne stołki, a może tak trochę prawdziwej pracy , a potem awanse

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Zenek #1599710 | 79.187.*.* 8 gru 2014 00:29

  Paslawska była wicestarostą, ale zapachniało jej stanowisko w Warszawce. Teraz wraca do Olsztyna? Nepotyzm i kolesiostwo to standard w PSL.

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (15)