Połączył nas trening na ulicy...

2014-11-01 12:02:00(ost. akt: 2014-11-01 12:05:25)

Autor zdjęcia: Archiwum Bc3Run

Poznali się na jednej ulicy. I postanowili założyć grupę. Na co dzień pracują, studiują i się uczą. Jedni mieszkają w Biskupcu, inni rozjechali się po kraju. Łączy ich jednak wspólna pasja: pokonywanie przeszkód. Oto Bc3Run, grupa freerunnerów.
Freerun (inaczej free running lub 3run) znaczy po prostu wolny bieg. To sport ekstremalny, który polega na wykonywaniu trudnych tricków podczas pokonywania przeszkód.

Do niedawna freerun był utożsamiany z parkourem, jednak Francuz Sébastien Foucan oddzielił te dwie dyscypliny. Z elementami akrobatycznymi, bo trenujący chcą pokonać przeszkodę w efektowny sposób, ten sport jest naprawdę miły dla oka. I może być źródłem czerpania korzyści finansowych, bo oprócz pokazów niektórzy pracują jako kaskaderzy w filmach.

Takich grup w Polsce jest bardzo dużo, a imprezy freerunowe są organizowane m.in. w Gdańsku i Wrocławiu. A także w Biskupcu.

Wygodne buty i dres

Grupa Bc3Run powstała w Biskupcu w 2008 roku. To grupa przyjaciół, których połączyła wspólna pasja: freerun. Jak mówią na początku celem było zrzeszenie freerunnerów z Biskupca. Z czasem grupa zaczęła się rozwijać, a dzięki temu dzisiaj jest rozpoznawalna w kraju.

W Biskupcu czynnie działa 9 osób w wieku od 14 do 23 lat. Jednym z założycieli Bc3Run jest Mateusz Kolasiński. Freerun trenuje od ośmiu lat. Oprócz Mateusza, który ma 23 lata i mieszka i pracuje w Warszawie jako doradca bankowy, są to: Patryk Bomersbach (mieszka w Bydgoszczy), Piotr Kunka (mieszka w Białymstoku), a także Paweł Kunka, Michał Nurczyk, Maciej Ambroziak, Arkadiusz Gadziński, Damian Majcharzak i Rafał Gąska (mieszkają w Biskupcu).

Do tej liczby trzeba dodać jeszcze 40 członków, którzy są zrzeszeni w biskupieckiej grupie, ale stamtąd nie pochodzą.

— Każdy z nas próbował w swoim życiu sportów ekstremalnych czy jazdy na rolce albo deskorolce. Z tym, że część tych sportów jest bardzo kosztowna — mówi Mateusz Kolasiński. I dodaje: — Nam potrzebne są jedynie wygodne buty i dres.
Mateusz twierdzi ponadto, że we freerunningu można się bardziej otworzyć, a tym samym poczuć jeszcze większą pasję.

Nic na wariata

Pierwszy raz spotkali się na jednej z ulic Biskupca. Bo jeszcze nie tak dawno istniały tam trzy takie małe grupy. Pewnego dnia zorganizowali wspólny trening. Mateusz i Patryk Bomersbach nakręcili i zmontowali krótki film, który pojawił się w internecie.

— Trenowaliśmy różne sporty ekstremalne, ale skusił na freerunning — opowiada założyciel grupy. Postanowili zrzeszyć wszystkich trenujących w Biskupcu. A tym samym promować miasto. Ten sport, jak prawie każdy, jest kontuzjogenny. I zbicia czy otarcia kończyn oczywiście się zdarzają. Jednak chłopaki z Biskupca mówią, że na każdym treningu czy pokazie mają włączone umysły.

— Poza tym trenujemy stopniowo, nie robimy niczego na wariata. A przed każdym skokiem myślimy o tym skoku — mówi Mateusz. Najdłużej trenowali 7 godzin. Oczywiście z przerwami.

Grupa ma już na swoim koncie sporo osiągnięć. Największe to organizacja w Biskupcu największego zlotu freerunnerów pod nazwą Biskupiec Jam. Ponadto Bc3Run organizuje ogólnopolskie zawody, które przyciągają sportowców z całego kraju. — Pochodzimy z niewielkiego miasta, ale jesteśmy znani w całej Polsce w środowisku freerun'owym— stwierdza Mateusz.

Park pokonał nowy chodnik

Jest jeszcze jeden sukces. W Biskupcu, podobnie jak w Olsztynie, istnieje budżet obywatelski. W zakończonym przez mieszkańców głosowaniu nad wnioskami na 2015 rok Biskupiecki Parkour Park, który złożyli członkowie grupy, zdobył największą liczbę głosów, bo 380.

Dodajmy tylko, że drugie miejsce (312 głosów) zdobył projekt chodnika do nowego cmentarza, trzecie wykonanie projektu technicznego budowy nawierzchni na ul. Reja (253 głosy), a czwarte rewitalizacja boiska w Szkole Podstawowej nr 2 (225 głosów).

Chłopaki twierdzą, że zwolenników swojego pomysłu pozyskali po pierwsze dzięki temu, że występują podczas różnych biskupieckich imprez. — Do tego chodziliśmy po mieście, rozmawialiśmy z mieszkańcami. Nasi znajomi też rozmawiali ze swoimi znajomymi — opowiada Kolasiński. I dodaje: — I pomyśleć, że jeszcze kilka lat temu nie marzyliśmy o wsparciu innych ludzi...

Tego typu parki do uprawiania parkouru czy freerunningu znajdują się w różnych miastach kraju. Najczęściej w dużych miastach. — A my taki obiekt będziemy mieli w Biskupcu. I bardzo nas to cieszy — twierdzą zgodnie frerunnerzy.
Parkour park powstanie w 2015 roku. Koszt: 51 500 zł.

Salto za monetę w puszce

Oprócz występów na imprezach, organizacji krajowych zlotów i zawodów, chłopaki z Bc3Run robią jeszcze inne rzeczy dla mieszkańców.

W zeszłe wakacje w każdą niedzielę prowadzili na przykład darmowe warsztaty. Najmłodszy uczestnik miał 6 lat, a najstarszy 24 lata. Jednorazowo uczestniczyło w nich nawet 40 osób.

Bc3Run organizuje także akcje charytatywne. Kilka lat temu jednej z rodzin okolicznych wsi spalił się dom. — Wspólnie z chłopakiem, którego dotknęła ta tragedia, a który również trenował freerun, zorganizowaliśmy pokaz — wspomina Mateusz.

Do puszek zbierali także pieniądze dla powodzian. — A za każdą monetę wrzuconą do puszki wykonywaliśmy efektowne salto — mówi. Od sześciu lat grupa włącza się także w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Występują nie tylko w Biskupcu, ale w całej Polsce. A nawet za granicą. Bc3Run miał pokaz w Niemczech, Holandii...

Interweniowała policja

Dzisiaj biskupiecka grupa Bc3Run jest znana w mieście. A mieszkańcy przychylnym okiem patrzą na ich wyczyny, o czym najlepiej świadczy wynik głosowania w budżecie obywatelskim. Kiedyś było jednak inaczej.

— Kiedy rozpoczynaliśmy działalność, to moi koledzy śmiali się, że w tym sporcie nic nigdy nie osiągnę, że zachowuję się jak nie wiadomo kto — opowiada założyciel grupy.

Mieszkańcy również reagowali zupełnie inaczej niż dzisiaj. Kiedy skakali po murach, to ich przeganiano. Zdarzało się nawet, że ludzie dzwonili po patrol policji. Nie dali jednak za wygraną.

— Postanowiliśmy dalej działać, promować siebie i nasze miasto. I od poglądu, że jesteśmy wandalami, staliśmy się osobami, które coś osiągają i chcą coś zrobić nie tylko dla siebie — stwierdza Mateusz.

Patryk Bomersbach, Piotr Kunka i Mateusz Kolasiński, mimo że na co dzień mieszkają poza Biskupcem, do swojego miasta przyjeżdżają bardzo często. Mateusz mówi, że... — ...żyjemy w innych miastach, ale czujemy, jakbyśmy mieszkali obok siebie. Organizujemy przyjazdy tak, żeby się wspólnie spotkać. I przegadać różne sprawy dotyczące grupy. Poza tym nie łączy nas tylko skakanie, ale i przyjaźń. Prawdziwa. Spędzamy razem urodziny, a nawet sylwestra.

Mateusz Przyborowski

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Radosław B #1539058 | 213.77.*.* 9 lis 2014 17:07

    Wydawanie pieniędzy. Rozumiem że każdy ma pasję. Mamy Piotra Kulę czy wybudował mu ktoś na dadju jakiś sprzęt do treningu? Kiedyś wydawano pieniądze na skatepark który umiejscowiony jest na amfiteatrze i od zeszłego roku nie widziałem żadnego zainteresowania, Moze dla tego że amfiteatr jest wiecznie zamknięty? A gdzie te obiecane dawno dawno temu przez PSL zagospodarowanie Kraks

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    1. SzySzy #1531759 | 213.199.*.* 3 lis 2014 19:19

      Podziwiam was . :) Iii życzę sukcesów w dalszych skokach :D

      odpowiedz na ten komentarz

    2. Sympatycy #1530831 | 178.36.*.* 2 lis 2014 21:14

      Oddaliśmy na Wasz projekt nasze głosy i cieszymy się razem z Wami z Waszego sukcesu :) dzielnie o niego walczyliście - serdecznie gratulujemy

      Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

    3. Ja to Ja. #1530673 | 77.242.*.* 2 lis 2014 19:38

      Trochę nie rozumiem.... Tutaj piszecie, że jest 9 członków grupy: Mateusz Kolasiński, Patryk Bomersbach, Piotr Kunka, Paweł Kunka, Michał Nurczyk, Maciej Ambroziak, Arkadiusz Gadziński, Damian Majcharzak i Rafał Gąska, A Kuba Skowron nie jest członkiem BC3run?

      odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

      1. Bomer #1529753 | 89.65.*.* 1 lis 2014 21:17

        Zapraszam również na funpage na facebooku : Bc3run - Polish Frreerunning group oraz na konta na portalu Youtube : Bc3run

        Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

      Pokaż wszystkie komentarze (6)