Sobota, 20 lipca 2019. Imieniny Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Organizacje pozarządowe powinny współrządzić

2014-10-17 14:49:47 (ost. akt: 2014-10-17 12:33:07)

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Rozmowa z kandydatem na prezydenta Olsztyna Andrzejem Ryńskim.

— Jakie znaczenie w życiu Olsztyna mają organizacje pozarządowe?
— Te organizacje to klasyczny przykład zwiększonej aktywności mieszkańców w życiu miasta. Uważam, że to świetna sprawa, bowiem byłem i jestem gorącym zwolennikiem jak największego udziału mieszkańców w zarządzaniu miastem. Przykładem tej aktywności są obecnie budżet obywatelski i konsultacje społeczne. Brakuje natomiast publicznej rozmowy, deliberacji.

Wracając do znaczenia organizacji pozarządowych — są one szansą na przyszłość miejskiej demokracji. Kończy się bowiem czas demokracji partyjnej, nadchodzi czas demokracji partycypacyjnej. Im prędzej to zrozumiemy i wprowadzimy w życie — właśnie z dużym udziałem tych organizacji — tym lepiej dla samorządu i dla nas wszystkich. Powiem więcej: trzeba zachęcać tych ludzi, żeby wchodzili w struktury samorządu, na przykład do Rady Miasta. Jestem pewny, że prędzej czy później ludzie z takich organizacji znajdą swoje miejsce w strukturach zarządzania miastem.

— Sami przedstawiciele organizacji podkreślają często swoją słabość — brak funduszy oraz brak siły przebicia w rozmowach z urzędnikami. Czy jest na to jakiś sposób?
— Moim marzeniem jest, aby ludzie z tych organizacji nie tylko mówili o oczekiwaniach, podpowiadali władzy, wskazywali błędy, ale też sami podjęli konkretne działania w sferach funkcjonowania organizmu miasta. Widzę takie możliwości np. w sferze kultury, sportu, edukacji najmłodszych czy opieki nad seniorami. Miasto płaciłoby za tego rodzaju usługi, a te fundusze wpływałyby do organizacji, która byłaby partnerem samorządu w tym konkretnym zadaniu. W ten sposób można pokonać główną słabość tych organizacji — niedobór funduszy. A lekarstwem na słabo słyszalny głos jest integracja, zrzeszenie się w rodzaj federacji, sieciowanie w ramach wspólnego celu czy wspólnego, dużego projektu. Przy niskim poziomie kapitału społecznego nie tylko ludzie mają problem ze współpracą, organizacje również.

— Pana zdaniem, stworzenie federacji organizacji zwiększyłoby ich siłę?
— Na pewno wzmocniłoby je, zintegrowało, pomogło w realizacji celów i projektów. Póki co stowarzyszenia bardziej rywalizują między sobą — głównie o środki finansowe — niż wypracowują wspólne stanowisko. Jako marszałek województwa byłem inicjatorem powołania do życia Warmińsko-Mazurskiej Rady Organizacji Pozarządowych. Powołałem pełnomocnika, powstało biuro obsługujące działanie Rady. O ile wiem, ta Rada działa do dzisiaj. Na tamten czas był to jakiś pomysł, ale znacznie lepsze są działania oddolne.

Trzeba słuchać wszystkich, bo przecież nawet najlepsza władza nie ma patentu na wszechwiedzę. Można się nie zgadzać, mieć inne zdanie, ale słuchać i szanować.

Roman Lipiński
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. maria #1514299 | 95.160.*.* 20 paź 2014 15:03

  cóż ja mogę za to,że dostaję uczulenia na tę twarz? poradźcie! tak odpychający człowiek!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. antykomuch #1512323 | 81.190.*.* 18 paź 2014 20:25

  miał juz swoje 5 minut, min zlikwidował rezerwat przyrody, wybudował się w tym miejscu, teraz niech inni sie dorobią :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. zośka #1511281 | 89.228.*.* 17 paź 2014 20:39

  A mnie właśnie przekonał. Przynajmniej coś tego systemu rozumie, a nie jak Grzymowicz, który tylko udaje że konsultuje, a i tak robi co chce. A jeśli chodzi o wiek, to wolę doświadczonego polityka niż żółtodzioba z PSL-u albo KNP. Przyjdzie taki młodziak i będzie się trzy lata uczył miasta...

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ala #1511125 | 83.9.*.* 17 paź 2014 18:36

   nie przekonuje mnie ten pan i jakiś taki odpychający

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. stara baba #1510987 | 88.156.*.* 17 paź 2014 16:36

   Czy nie czas już, żeby pan Ryński odszedł na emeryturę (nie podano wieku, ale wygląda na starszego ode mnie, chociaż ja już jestem stara) ?Chciałabym ludzi młodszych widzieć w ratuszu.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (6)