Sobota, 22 lutego 2020. Imieniny Małgorzaty, Marty, Nikifora

Matura 2014 to katastrofa? Co z tą naszą edukacją?

2014-06-28 13:16:22 (ost. akt: 2014-06-28 12:10:27)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Wyniki tegorocznych maturzystów z Warmii i Mazur są gorsze od tych z ubiegłego roku. - Zadaniem szkoły nie jest przygotowanie do egzaminu, a do życia - komentuje Krystyna Łybacka, była minister edukacji.

— Nie przeraża pani to, że aż 29 proc. tegorocznych maturzystów oblało maturę?
— Nie tyle, że wyniki przerażają, ile niestety dają dowód, że egzamin jest celem samym w sobie. Te wyniki każą pochylić się nad nimi tym, którzy układają zadania. Choć nie uważam, żeby były one zbyt trudne. Ale na pewno wynik matur powinien skłonić wiele, wiele szkół do zastanowienia się, czy na pewno przygotowujemy dobrze naszych uczniów do rozwiązywania problemów.

— Ale wynik jest gorszy aż od 10 procent. To jest chyba powód, by zadać pytanie quo vadis polska szkoło, zapytać o kondycję naszej edukacji?
— Pamięta pan jak to była wielka akcja, jakie to cudowne wyniki uzyskali nasi uczniowie w ostatnich testach PISA (Program Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów — red.). Komentując te wyniki powiem, że to świadczy tylko, że nauczyliśmy się rozwiązywać testy. I to samo dzieje się na poziomie matury, przecież to jest tłuczenie testów z poprzednich egzaminów. Dzieciaki są wtłoczone w jakiś tunel i jeżeli potem jest odrobina labiryntu, czyli trzeba poszukać racjonalnego wyjścia, to uczniowie się gubią.

— Teraz to chyba bardzo się pogubili, bo aż 10 procent oblało maturę z więcej niż jednego przedmiotu.
— To dowodzi, że coraz bardziej uczymy szablonowo, że myślenie jest gdzieś odstawione zupełnie na boczny tor. I jeżeli na to nałożymy fakt, że przy tych zadaniach zamkniętych na egzaminie, gdzie trzeba zakreślić właściwą odpowiedź, można trafić z odpowiedzią, to chyba niezbyt dobrze uczymy. My uczymy do egzaminu, egzamin jest celem. A celem powinno być przygotowanie do życia, nauczenie myślenia, kreatywności, radzenia sobie z problemami. A tego nie robimy.

am

Całą rozmowę przeczytacie w sobotnim wydaniu Gazety Olsztyńskiej.

Wydanie można kupić także przez internet. Wystarczy wejść na stronę: >>> kupgazete.pl


Zapraszamy do dyskusji! Najciekawsze komentarze opublikujemy w poniedziałkowym wydaniu Gazety Olsztyńskiej!Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (21) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. mimbla #1427732 | 88.156.*.* 29 cze 2014 11:16

  A gdzie jest napisane,że wszyscy mają mieć maturę ? Czy konstytucja to gwarantuje ? Czy brak egzaminu maturalnego oznacza śmierć ? Chyba nie. Nie rozumiem tego ciśnienia. Nie każdy musi być magistrem. Wręcz przeciwnie. Chciałabym,aby matura była przepustką do dalszego kształcenie na dobrym,nie takim jak obecne prywatne uczelnie poziomie. Zabieganie o płacących "studentów" mści się niskim poziomem nauczania. O kulturze i inteligencji potencjalnych elit też można wiele powiedzieć. Widać to szczególnie podczas Juwenaliów lub innych imprez masowych,organizowanych przez UWM. Szkoda,że wyższe wykształcenie nie jest już gwarancją wysokiego poziomu intelektualnego i moralnego człowieka.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Em #1427488 | 88.156.*.* 28 cze 2014 20:37

   Jeżeli zdawalność na prawo jazdy jest w granicach 76%, to niby dlaczego an maturze musi być blisko 100% ??? Matura ma być selekcją głupich i leniwych.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. ...uczeń... #1427463 | 81.190.*.* 28 cze 2014 19:52

    Czy po 4 latach nauki zdać maturę na 2 to taki WIELKI wyczyn?? Należy wprowadzić zakaz prowadzenia samochodów dla tych osób... skoro jedna wiedza "przerosła" to jak taka osobo może sobie poradzić na drodze??

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. 67 plus i uniwersytet III wieku czeka. #1427448 | 89.228.*.* 28 cze 2014 19:29

    Jesli ktos nie lubi sie uczyc,jesli lubi wszystko oprocz nauki,to No Problem. Jesli lubi sporty wszelkie to No Problem.Jesli jest humanista , to No Problem, moze byc kombajnista.Mozna tez sobie zdobyc konkretny i Super zawod bez uniwerkow, jesli ktos chce i lubi brac zycie za kark.Cacy sie powoli konczy, bo walka o godziwe zycie trwa. Dla czesci chetnych pozostana Uniwersytety Trzeciego wieku, w wieku 67 i plus. Good Luck.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   3. sorry...taką mamy młodzież #1427444 | 79.187.*.* 28 cze 2014 19:23

    a na maturze nie było internetu! a w główkach pustawo !

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (21)