Piątek, 10 lipca 2020. Imieniny Filipa, Sylwany, Witalisa

Eurowybory. Wybieramy nowych przedstawicieli. Frekwencja

2014-05-25 14:46:50 (ost. akt: 2014-05-25 16:10:27)

Autor zdjęcia: Paweł Berkolec

Głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego odbywa się bez przerwy od godziny 7 do godziny 21 w niedzielę, 25 maja. W obwodach głosowania utworzonych za granicą oraz na polskich statkach morskich głosowanie odbywa się od godziny 7 do godziny 21 czasu miejscowego. Wyniki frekwencji do godz. 12 podała Państwowa Komisja Wyborcza.

Przed przystąpieniem do głosowania wyborca będzie obowiązany okazać obwodowej komisji wyborczej dowód osobisty lub inny dokument z fotografią, umożliwiający stwierdzenie tożsamości. Dokumentem tym nie może być „książeczkowy” dowód osobisty.

Cisza wyborcza zaczyna się 24 godziny przed dniem głosowania, czyli o północy 24 maja i trwa do zakończenia głosowania w Polsce, tj. do godz. 21 w niedzielę, 25 maja, jeżeli żadna z obwodowych komisji wyborczych, w wyniku nadzwyczajnych wydarzeń, nie podejmie uchwały o przedłużeniu głosowania.

W okresie tym zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej, w tym zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych. W trakcie trwania ciszy wyborczej zabrania się podawania do publicznej wiadomości wyników przedwyborczych badań (sondaży) opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych i wyników wyborów oraz wyników sondaży wyborczych przeprowadzanych w dniu głosowania.

Wyniki ustalane są w kilku fazach. Po otrzymaniu protokołów wyników głosowania od wszystkich Okręgowych Komisji Wyborczych, Państwowa Komisja Wyborcza ustali wyniki zbiorcze i dokona ogólnego podziału 51 mandatów w skali całego kraju. Mandaty zostaną rozdzielone między komitety, które osiągną pięcioprocentowy próg wyborczy.

Następnie PKW ustali, ile mandatów przypada każdemu komitetowi w każdym okręgu, czyli podzieli mandaty pomiędzy okręgi.

Pierwsze cząstkowe nieoficjalne wyniki wyborów Państwowa Komisja Wyborcza poda po godz. 23:00.

Frekwencja
Najwyższą frekwencję w warmińsko-mazurskim do godz. 12 odnotowano w Olsztynie. Spośród 134 668 osób uprawnionych do głosowania 12 286 pobrało kartę i umieściło ją w urnie (9,12 proc).


Liczba kart wydanych wyborcom do godziny 12:00 w całej Polsce.

Liczba kart wydanych wyborcom do godziny 12:00 w województwie warmińsko-mazurskim.

Frekwencja w województwie warmińsko-mazurskim.


Żródło: PKW, oprac. masz


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także