Piątek, 19 lipca 2019. Imieniny Alfreny, Rufina, Wincentego

Sprawdzian szóstoklasisty - zobacz ARKUSZE

2014-04-01 13:32:36 (ost. akt: 2014-04-01 21:36:00)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Archiwum GO

We wtorek w całej Polsce szóstoklasiści pisali swój pierwszy ważny egzamin w życiu. Wynik sprawdzianu jest podsumowaniem sześciu lat nauki w szkole podstawowej. W tym roku w Polsce przystąpiło do niego 360 tysięcy szóstoklasistów. W naszym regionie — 13 745 (o 249 osób mniej niż rok temu).

Najwięcej w Olsztynie (1535), najmniej w powiecie węgorzewskim (209). Egzamin sprawdza umiejętności: czytania, pisania, rozumienia, korzystania z informacji i wykorzystywania wiedzy w praktyce. Rok temu średnia zdawalność w województwie wyniosła 23 punkty (łącznie można zdobyć 40 pkt).

Dwa miesiące temu weszła w życie nowa ustawa rekrutacyjna. Gimnazja publiczne są szkołami rejonowymi, a każdy szóstoklasista jest przyporządkowany do szkoły według rejonu. Rekrutacja odbywa się tylko wtedy, gdy uczeń chce ubiegać się o przyjęcie do szkoły spoza swojego rejonu.

Pierwszeństwo do szkół rejonowych mają jednak osoby z rodzin wielodzietnych (minimum trójka dzieci), niepełnosprawne, z niepełnosprawnością jednego z rodziców lub rodzeństwa oraz z rodzin zastępczych. Jeśli w danej szkole pozostaną wolne miejsca, może ona przyjmować uczniów z pozostałych rejonów. Wówczas istotny jest wynik sprawdzianu szóstoklasisty.

Kandydat z obwodu nie podlega postępowaniu rekrutacyjnemu i staje się uczniem gimnazjum na podstawie złożonego zgłoszenia. Jeżeli uczeń wybiera gimnazjum poza obwodem, może wybrać najwyżej dwie szkoły. Dodatkowo trzeba dostarczyć kopię świadectwa ukończenia klasy piątej, kartę ocen z pierwszego półrocza klasy szóstej oraz dokumenty potwierdzające dodatkowe osiągnięcia.

Listy uczniów przyjętych do klas pierwszych poznamy 4 lipca. Od 4 lipca do 29 sierpnia odbędzie się rekrutacja uzupełniająca.

Zobacz ARKUSZE - Zestaw zadań dla uczniów bez niepełnosprawności i uczniów ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Janina Dziąsło #1364389 | 195.8.*.* 1 kwi 2014 15:51

  "Na ilustracji znajdują się trzy zwierzęta gospodarskie. Znajdź kaczkę i pokoloruj ją."

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Edgar #1364323 | 88.156.*.* 1 kwi 2014 14:33

   Rekrutacja do gimnazjum w gminie Olsztyn rozpoczyna się 14 kwietnia i trwa do 16 maja !!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz