Poniedziałek, 18 lutego 2019. Imieniny Konstancji, Krystiana, Sylwany

Pokolenie oszukanych magistrów. Po studiach nie mają pracy

2014-03-03 09:40:00 (ost. akt: 2014-03-03 09:19:10)

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykiwn

Największe problemy ze znalezieniem pracy mają absolwenci kierunków: turystyka i rekreacja, pedagogika oraz socjologia. Tak wynika z danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. — Coraz trudniej jest znaleźć pracę także absolwentom kierunków ścisłych — mówi Zdzisław Szczepkowski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie. Dodajmy, że co piąty bezrobotny w naszym regionie jest absolwentem szkoły wyższej.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przedstawiło dane dotyczące sytuacji na rynku pracy wśród absolwentów (do 27 roku życia) szkół wyższych w ostatnich 10 latach. Wynika z nich, że największe problemy ze znalezieniem pracy mają młodzi magistrzy po kierunku turystyka i rekreacja (stopa bezrobocia wynosi prawie 20 proc.)

Pracy w zawodzie znaleźć nie mogą także absolwenci pedagogiki i socjologii (ok. 10 proc. każda). Jest również zbyt wielu informatyków i absolwentów prawa (ok. 7 proc. każda)

Przedstawione przez MNiSW dane wskazują natomiast, że większych problemów ze znalezieniem pracy nie mają osoby, które ukończyły studia językowe oraz techniczne, a także magistrzy matematyki (niecałe 3 proc.)

Według danych MNiSW w roku akademickim 2011-12 w Polsce było ponad 1,760 mln studentów, w 2001-02 — ponad 1,710 mln, a w roku akademickim 1990-91 nieco ponad 390 tysięcy żaków. Najwięcej studentów kształciło się w Polsce w roku akademickim 2005-06 — prawie 1,954 mln.


Do tematu wracamy w poniedziałkowym wydaniu Gazety Olsztyńskiej. Gazeta dostępna tez w formie PDF na stornie kupgazete.pl
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (34) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. jadwiga #2494369 | 5.172.*.* 30 kwi 2018 17:33

  jagoda5x.oferty-kredytowe.pl polecam kredyt online

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Marek #1627550 | 15.227.*.* 7 sty 2015 11:26

  Praca to jedno - warto budować sobie drugą odnogę dochodów. Najlepiej przeglądnąć ranking najbardziej opłacalnych programów partnerskich i sprawdzić, czy pasuje nam taki sposób dorabiania: http://www.strategiarekina. pl/dochod_pasywny_na_skroty.html

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. idealista #1528850 | 46.186.*.* 31 paź 2014 21:51

  nie zgadzam się, praca jest, wystarczy poszukać. sam pracuje teraz w Nobilonie i jestem naprawdę zadowolony, nie mogłem trafić lepiej biorąc pod uwagę moje doświadczenie, płacą naprawdę dobre pieniądze

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Gucio od Maji #1501402 | 96.47.*.* 7 paź 2014 02:03

  Podziękujcie za to moim braciom z Izraela. Ukrywającym się pod polskimi nazwiskami i udających żydów. Żeby rozpoznać Polskiego żyda wystarczy spojrzeć mu na oczy. Nie patrzy w oczy albo ma szaro niebieskie oczy. To polski mieszaniec żydo - polaczka pseudo inteligęta. Oni już wiedzą przed pójściem kto będzie jakom miał posadkę. Dzięki nim też nie mogę mieć pracy. Wiecie co walę ten burdel i tyle wolę iść na emigrację za granicę. Przynajmniej nie będę musiał patrzyć na podwójne życie żydów!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Krzyś Miś #1341993 | 88.156.*.* 6 mar 2014 01:37

   Cytat z Gazety Olsztyńskiej "OSZUKANE POKOLENIE MAGISTRÓW" 2014.03.03. s. 8. - (...) Zdaniem Zdzisława Szczepkowskiego, dyrektora WUP, coraz trudniej jest znaleźć pracę także absolwentom ścisłych kierunków. — Po takich kierunkach jak biotechnologia czy ochrona środowiska — precyzuje dyrektor. — Jest również mały odsetek młodych ludzi, którzy zakładają własny biznes. — Kiedyś status absolwenta szkoły wyższej pomagał młodemu człowiekowi — mówi Krystian Stankiewicz spod Olsztyna, absolwent ochrony środowiska na UWM. Mężczyzna znalazł pracę w zawodzie, tyle że w Warszawie. — Dzisiaj dyplom nie gwarantuje znalezienia pracy — dodaje. — W naszym województwie jest duże bezrobocie, dlatego młodzi ludzie decydują się na rozpoczęcie studiów. Wierzą, że z wyższym wykształceniem będą mieli większe szanse na znalezienie pracy. Niestety, po uzyskaniu tytułu magistra trzeba zderzyć się z bolesną rzeczywistością — przyznaje Klaudia, studentka III roku biotechnologii. Adam Piotrowski, student III roku bezpieczeństwa wewnętrznego: — Zdaję sobie sprawę, że niedługo dołączę do grona oszukanych magistrów. Dlaczego oszukanych? Przez całe liceum wpajało nam się do głowy, że trzeba iść na studia, bo będzie lepiej w życiu. A kto dzisiaj wybiera zawód ślusarza albo murarza? Te zawody znikają, a są przecież potrzebne. CO PROPONUJE MIEJSKI URZĄD PRACY W OLSZTYNIE ? Odp. też znajdziemy w tej samej Gazecie Olsztyńskiej w artykule pt. "ZDOBYWANIE DOŚWIADCZENIA" s. 14 - (...) Jeśli nie możesz znaleźć wymarzonej pracy, nie siedź w domu bezczynnie. Warto pomyśleć o działalności społecznej, która oprócz tego, że daje wiele satysfakcji i podnosi własną samoocenę, jest mile widziana w CV przez rekruterów. TYLKO MILE WIDZIANE PRZEZ REKRUTANTÓW BO DO STAŻU SIĘ NIE ZALICZA (traktowane jak praca na czarno)! PYTANIE - ZA CO MAM ŻYĆ!!! PRZECIEŻ MUSZĘ COŚ JEŚĆ I GDZIEŚ MIESZKAĆ? CO ZA PRYMITYWNA, BESZCZELNA I AROGANCKA PROPAGANDA MUP w Olsztynie.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (34)