Piątek, 26 sierpnia 2016. Imieniny Ireneusza, Konstantego, Marii

Zmierzch bogów pod Olsztynkiem

2014-03-01 14:55:00 (ost. akt: 2014-07-02 11:13:12)
Tak wyglądało mauzoleum Hindenburga jeszcze w czasie II WŚ

Tak wyglądało mauzoleum Hindenburga jeszcze w czasie II WŚ

Autor zdjęcia: Bundesarchiv, Bild 101I-679-8187-26 / Sierstorpff (Sierstorpp) / CC-BY-SA

— Tannenberg to cześć historii tej ziemi. Poza tym jest okrągła rocznica bitwy, więc tym bardziej ten temat jest sensowny — mówi Dorota Nieznalska, której wystawę „Kult pamięci! Tannenberg-Denkmal" można oglądać w Galerii BWA w Olsztynie do 20 marca.

— Pani Doroto...
— Najpierw chciałam podziękować olsztyńskiej Galerii BWA za zorganizowanie wystawy. Mauzoleum Hindenburga jest niejednoznaczne, więc mogłoby wywoływać kontrowersje.

— Co jest tematem wystawy?
— Pamięć i zapomnienie. Do prezentacji wykorzystałam archiwalne materiały Klausa Otto Skibowskiego, dziennikarza związanego z Warmią i Mazurami. Zdążył sfotografować pomnik w latach 50. XX wieku, kiedy były jeszcze ruiny monumentu. Mnie chodziło o to, by pokazać pomnik w momencie jego chwały, ale najbardziej zainteresował mnie moment jego znikania. Historię mauzoleum opowiadam na stronie internetowej, bo wiem, że nie wszyscy, nawet nie wszyscy mieszkańcy Warmii i Mazur, znają jego dzieje. Ta wystawa ma wskrzesić pamięć o nim.

— Proszę wytłumaczyć ideę prezentacji. Jest tu 8 wysokich ekranów, na których pojawiają się i znikają zdjęcia zrujnowanego monumentu.

— W ten sposób odtworzyłam 8 wież, które tworzyły mauzoleum. W każdą z nich został wpisana pojawiająca się i znikająca fotografia, jakby lewitująca, co podkreśla niematerialność tej sytuacji. W sali obok można zobaczyć film, któremu towarzyszy muzyka z trzeciego aktu "Zmierzchu bogów", opery Richarda Wagnera. Muzyka wyznacza dramaturgię tej opowieści. Zaczynam ją od bitwy pod Tannenbergiem, potem jest śmierć i pogrzeb Hindenburga, a na końcu jego zniszczenie. Ostatnie sekwencje pokazują stan obecny monumentu, czyli pole, na którym można znaleźć tylko pojedyncze cegły. Podczas pracy towarzyszyło mi pytanie, w jaki sposób można i czy w ogóle można o nim mówić. Zdaję sobie sprawę, że wystawa może prowokować. Ona nie daje odpowiedzi. Stawia pytania: czy i o czym chcemy pamiętać?Przeczytałeś tylko 34% artykułu. Chcesz przeczytać całość?
Mam już konto Piano

Pozostała część artykułu dostępna jest dla abonentów Piano.
Pełen dostęp do tego i 44 innych serwisów internetowych w pakiecie Piano już od 9,90 zł tygodniowo.


Źródło: Gazeta Olsztyńska

Dostęp do Reportera, ciekawych wywiadów, obszernych reportaży oraz 40 innych czołowych portali w Polsce. Dołącz do czytelników ceniących dobrą informacje. Zarejestruj się w PIANO już teraz KLIKNIJ TUTAJ

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ren #1338742 | 31.61.*.* 2 mar 2014 12:42

  Pani Nieznalska idzie na skróty. Tu nie chodzi o sztukę a prowokację. To się pani udało. Należy zapytać czemu to ma służyć. Mieszać ludziom w głowach czy tak. Nie chcecie czerniachowskiego to może reaktywujmy projekt mauzoleum hindenburga jakie to niekczemnie płytkie. Takich jak pani trzeba gonić z przestrzeni sztuki i wyrazu artystycznego.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. mysi mylycjant #1338481 | 92.28.*.* 1 mar 2014 21:31

  Słuchy mnie kiedyś doszły że jak niemcy uciekały bo ruskie ich goniły to połowe pomnika sami wysadzili jak i połowe Olsztynka a reszte ruskie...co istotne Olsztynek poszedł na odbudowe Wawki i pałacu radzieckiej kultury...a ponoć cyrki były takie że jak obalony pomnik Hindiego z brązu leżał w parku pod wysadzonym pomnikiem to cały Olsztynek załatwiał na nim swoje potrzeby.Gdzie wasz patriotyzm ja sie pytam by czcić imie oprawcy?Folksdojcze

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. JOJO #1338452 | 31.174.*.* 1 mar 2014 20:34

   Intelektualistka,która nie ma co robić....

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Ale o co chodzi.? #1338390 | 83.11.*.* 1 mar 2014 19:03

   Czy o jakas kase?

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. nau #1338370 | 195.136.*.* 1 mar 2014 18:20

   wystawa...ustawa...zastawa...nie daje odpowiedzi o czym chcemy ....X....Y.....Z wiedzieć, pamiętać czy jak OOooo

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (10)