Sobota, 18 stycznia 2020. Imieniny Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

Czat z prezydentem Olsztyna. Gorąca dyskusja o miejskich sprawach

2014-01-31 15:18:18 (ost. akt: 2014-01-31 15:30:15)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Nasi czytelnicy zadali Piotrowi Grzymowiczowi grubo ponad sto pytań. I chociaż nie na wszystkie udało się odpowiedzieć w godzinę, to wielu mieszkańców mogło dowiedzieć się od prezydenta Olsztyna wielu szczegółów związanych z miejskimi inwestycjami i kierunku, w jakim chce rozwijać się Olsztyn.

Mieszkańców Olsztyna najbardziej interesowały inwestycje, takie jak projekt tramwajowy, budowa obwodnicy miasta, remonty dróg czy długo wyczekiwana, zwłaszcza przez kibiców, budowa nowego stadionu oraz remont niszczejącej hali Urania. Internauci byli bardzo dociekliwi, o czym świadczyły pytania dotyczące np. tego, na co dokładnie miasto chciałoby wydać pieniądze z nowej perspektywy Unii Europejskiej oraz czy na obwodnicy będą… ronda. Poniżej zamieszczamy relację ze środowego czatu, który odbył się w redakcji „Gazety Olsztyńskiej”.

Ogor: Tramwaje śnią się panu po nocach? Kiedy mniej więcej pojedzie pierwszy tramwaj?
PGrzymowicz: W połowie 2015 r. Ustaliliśmy, że pierwszy tramwaj, który przyjedzie do Olsztyna, będzie przechodził homologację, czyli próbę sieci i torowisk na odcinku jednego kilometra. Musimy sprawdzić parametry techniczne tramwaju i sieci. Jakby na to nie patrzeć, już niedługo.

Zyndram: Co z budżetem obywatelskim w przyszłym roku? Można liczyć na więcej pieniędzy?
PGrzymowicz: W tym roku planujemy rozpocząć prace nad budżetem obywatelskim już w marcu, czyli znacznie wcześniej niż w 2013 r. Planujemy zwiększenie udziału mieszkańców w tworzeniu i decydowaniu o budżecie, szukamy też możliwości zwiększenia puli środków w ramach budżetu.

Olek: Kiedy odbędzie się remont ul. Partyzantów?
PGrzymowicz: Jesteśmy na etapie analizy projektu obywatelskiego przebudowy ul. Partyzantów. Kończymy ocenę projektów i w tym roku ostatecznie zdecydujemy o kształcie ulicy. Budowę planujemy w przyszłym roku, realne jest pozyskanie pieniędzy na ten cel z UE.

Gonia: Panie prezydencie, kiedy można spodziewać się pomocy w postaci ulg MPK/ZKM dla doktorantów?
PGrzymowicz: Na sesję Rady Miasta w lutym przygotowujemy uchwałę, która wprowadzi ulgi dla doktorantów.

Pytanie: Czy będzie pan jeździł tramwajem do pracy?
PGrzymowicz: Zależy, gdzie będę pracował:) Ale na pewno będę jeździł tramwajem.

Realia: Co z budową elektrociepłowni? Kiedy i gdzie będzie budowana?
PGrzymowicz: Kiedy: 2016-2018, gdzie: ul. Lubelska przy Michelin.

Zmartwiony_zmartwionymi: Co słychać w sprawie galerii na dworcu?
PGrzymowicz: Za półtora tygodnia zacznie obowiązywać plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu. Reszta w rękach inwestorów, którzy tę inwestycję mają realizować. Mam nadzieję, że wszystko potoczy się zgodnie z wcześniejszymi zapewnieniami.

Nickeass: Czy jest możliwy jakikolwiek festiwal w Olsztynie? Oprócz Kortowiady miasto nie ma nic pod tym względem, a wiadomo że Kortowiada to raczej innego typu zabawa. Czy jest to w ogóle możliwe? Kiedykolwiek?
PGrzymowicz: Kortowiada jest wspaniała. My zapraszamy na festiwal pod koniec lata. Pracujemy nad szczegółami. Zapowiada się bardzo interesująco.

Kolo: Kiedy połączenie ul. Wilczyńskiego z al. Warszawską?
PGrzymowicz: Za rok projekt, za półtora przetarg, za dwa lata budowa. Czyli niebawem.

Dworcow: Co będziemy zmieniać w Olsztynie z unijnej kasy w najbliższych latach? Na co mamy szansę?
PGrzymowicz: Na początek dojazdy do obwodnicy, ulice Towarowa, Lubelska, Pstrowskiego, następnie ulice Partyzantów, Pieniężnego z mostem, przedłużenie ul. Wilczyńskiego do al. Warszawskiej, wraz z budową ul. Bukowskiego. Pojawi się również dużo projektów prospołecznych, czyli zgodnie z naszą strategią będziemy inwestować w rozwój naszych mieszkańców.

Pytanie: Wiadomo już, że stadion Stomilu doczeka się sztucznego oświetlenia. Ale kiedy olsztyniacy doczekają się nowego stadionu?
PGrzymowicz: Dziś został przyjęty plan zagospodarowania przestrzennego terenu Warmii przy al. Sybiraków, gdzie chcemy zbudować kompleks sportowy ze stadionem. Na 7,5 ha zbudujemy boiska i całe zaplecze rekreacyjno-sportowe. Pieniądze chcemy pozyskać z ministerstwa sportu.

Olekkk: Była mowa o stadionie, a co z Uranią?
PGrzymowicz: Przygotowujemy się do modernizacji Uranii, która może stać się nowoczesnym obiektem. Pieniądze pozyskamy z Unii Europejskiej. Olsztyniacy są bardzo związani z Uranią, która wpisała się w krajobraz miasta, dlatego chcemy ten obiekt zmodernizować, kładąc główny nacisk na termomodernizację.

Olekkk: Jakie korzyści miasto będzie miało z Parku Centralnego?
PGrzymowicz: Przede wszystkim piękną, wielofunkcyjną przestrzeń do spędzania wolnego czasu. Rekreacyjnie, z rodziną, na sportowo czy po prostu na spacerze. Park Centralny będzie się łączył z parkiem Podzamcze i ścieżkami rowerowymi wzdłuż Łyny, a potem do Lasu Miejskiego. Kiedyś ten teren był zapuszczony i opuszczony przez mieszkańców, teraz zyskamy przyjazną przestrzeń.

Stefan: Czy uwagi wojewody do planu zagospodarowania nie wpłyną na terminy budowy galerii przy dworcu?
PGrzymowicz: Nie wpłyną, bo nie dotyczą bezpośrednio galerii.

Olsztyniak: Czy Aquasfera jest rentowna?
PGrzymowicz: Aquasfera bije rekordy popularności i to nas cieszy. Jesteśmy na plusie.

Zyndram: Panie prezydencie, tak realnie, kiedy pojedziemy obwodnicą?
PGrzymowicz: Też o to ciągle pytam:) Z informacji udzielanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie wynika, że trwają przetargi, więc pod koniec 2017 r. powinniśmy nią pojechać.

Realia: Co z remontem ulicy Towarowej? Czy będzie remontowana?
PGrzymowicz: Mamy przetarg na projekt budowlany. Realizacja jest zaplanowana na lata 2016 - 2017.

Realia: Czy strefą płatnego parkowania będzie objęte całe Pojezierze i okolice?
PGrzymowicz: Nie znam tego pomysłu.

Hipacy: Czy miasto zamierza zainwestować przynajmniej w jeden budynek z mieszkaniami komunalnymi?
PGrzymowicz: W prognozie finansowej mamy ujęte wydatki: po 1,5 mln zł od 2015 r. na lokale socjalne, których najbardziej brakuje.

Realia: Czy wie pan, jakie jest bezrobocie w Olsztynie? Ile osób?
PGrzymowicz: 7322 osoby są zarejestrowane w Urzędzie Pracy. 8,3 proc. to znacznie poniżej średniej krajowej.

Stefan: Czy Olsztyn potrzebuje fotoradarów? Straż Miejska ma tylko jeden, bardzo awaryjny.
PGrzymowicz: Zdania są podzielone, jeśli chodzi o ich skuteczność. My stawiamy na dobre rozwiązania, np. inteligentny system sterowania ruchem.

Mentosss: Czy będą buspasy na al. Sikorskiego?
PGrzymowicz: Docelowo nie. Rozważamy tylko ich wprowadzenie na czas budowy linii tramwajowej.

Kolo: Panie prezydencie, czy są realne szanse na kryte sztuczne lodowisko na Pieczewie i w jakiej perspektywie czasu?
PGrzymowicz: Mamy projekt, szukamy finansowania. Bardzo nam na tym projekcie zależy.

0100: Co z plotkami na temat sklepu Ikea? Pojawi się w Olsztynie?
PGrzymowicz: Chcielibyśmy, żeby olsztynianki miały wreszcie Ikeę, ale decyzje zapadają u szwedzkiego właściciela. Wciąż rozmawiamy z przedstawicielami Ikei i bardzo zachęcamy do inwestowania u nas.

Hipacy: Co zrobić z zabytkowymi kamienicami w środku miasta? Wymagają remontu, aż strach obok nich przechodzić.
PGrzymowicz: Przygotowujemy możliwości, dzięki którym właściciele będą mogli skorzystać z pieniędzy unijnych (lokalny program rewitalizacji, plan gospodarki niskoemisyjnej), co pozwoli remontować nasze kamienice. Np. elewacje i instalacje grzewcze.

Oks: Panie prezydencie, czy będzie w Olsztynie więcej nowych limonkowych autobusów?
PGrzymowicz: Tak! MPK w tym roku zakupi kolejnych 18 nowoczesnych autobusów.

OlPaw: Wjazd do Olsztyna od strony Biskupca nie jest zrobiony. To tylko kawałek drogi. Do kogo należy i kiedy będzie zrobiony?
PGrzymowicz: Ta część drogi przewidziana jest do modernizacji w ramach połączenia z obwodnicą. Należy to do miasta. Przygotowujemy projekt budowlany. W przyszłym roku planujemy wybrać wykonawcę i pozyskać środki unijne. Do połowy 2017 r. inwestycja powinna być zakończona.

Grzech: Czy w tym roku wykąpiemy się na nowej plaży?
PGrzymowicz: Tak! Budowa przebiega zgodnie z planem. Już widać efekty. Wykonawca deklaruje wcześniejsze zakończenie budowy, więc jeszcze w wakacje będziemy mogli korzystać z plaży.

Janol: Panie prezydencie czy na obwodnicy Olsztyna będą ronda? Czy jest szansa, abyśmy jeździli bezkolizyjnie na tych węzłach?
PGrzymowicz: Jesteśmy zaskoczeni planowanymi zmianami. Walczyliśmy wspólnie z państwem o nowoczesną obwodnicę. Dlatego chcielibyśmy, żeby GDDKiA zrealizowała nowoczesny projekt, który wcześniej był prezentowany mieszkańcom.

Krzysztof: Kiedy będzie choćby zaprojektowany i wykonany odcinek drogi pomiędzy al. Warszawska a osiedlem Generałów? Odciąży się w ten sposób Jaroty.
PGrzymowicz: Jest ogłoszony przetarg na wykonanie projektu budowlanego. W 2015 r. planujemy pozyskać pieniądze unijne na jego finansowanie i ogłosić przetarg na budowę ulicy. Do połowy 2017 r. ulica powinna być wybudowana.


Rafał Bieńkowski
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także