Czwartek, 21 lutego 2019. Imieniny Eleonory, Lenki, Kiejstuta

Zamkną sklepy w niedzielę, żebyśmy odpoczęli?

2014-01-05 13:10:00 (ost. akt: 2014-01-05 15:22:46)

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Kolejna obywatelska inicjatywa ustawodawcza trafiła do Sejmu. Tym razem ponad sto tysięcy Polaków podpisało się pod projektem nowelizacji kodeksu pracy zakazującym handlu w niedzielę. — Do lasu by człowiek wyszedł, z dziećmi pobył — mówią zwolennicy. Ekonomiści ostrzegają: — Wielu sprzedawców może stracić pracę.

Maciej Dawczyński jest kierownikiem sklepu z alkoholem w Olsztynie. I chociaż to towar najczęściej pożądany właśnie w weekendy, w niedziele ma zamknięte. Wyjątkowo otwiera trzy razy w roku, przed samymi świętami. — Ze względu na wartość obrotów i zysk, niedzielny handel się przydaje. Dlatego nie dziwię się tym, którzy w ten dzień handlują. Ale z drugiej strony, sam wolę niedzielę poświęcić rodzinie — mówi Dawczyński.

Za takie poparcie daliby się pokroić


Ponad sto tysięcy podpisów pod projektem nowelizacji kodeksu pracy zakazującym handlu w niedzielę jest już w Sejmie. Pomysłodawca zmian, Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Wolna niedziela”, czeka teraz na ich weryfikację.

— Na Warmii i Mazurach też zbieraliśmy, ale nie wiem ile osób nas poparło — mówi Krzysztof Steckiewicz, pełnomocnik komitetu. — Widziałem niedawno sondaż, z którego wynika, że murem za nami stoi 56 procent Polaków, trochę ponad dwadzieścia procent jest przeciwnych, a reszta obojętna. Za takie poparcie niejeden polityk dałby się pokroić.

mk

I pracuję, i kupuję:
dr Tomasz Wierzejski, ekonomista z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
— Jeśli ta zmiana rzeczywiście wejdzie w życie, negatywnie odbije się na rynku pracy. Zamknięcie sklepów na niedzielę będzie oznaczało mniej godzin pracy do rozdysponowania. I nie będzie to dotyczyło kadry menedżerskiej, która w razie utraty zatrudnienia poradzi sobie, tylko pracowników o niższych kwalifikacjach. Właśnie tych, którzy będą mieli trudności z odnalezieniem się na rynku pracy.
Ale rzeczywiście, nie przypuszczam, żeby konsumenci mieli kłopot z przestawieniem się i dostosowaniem do zmiany. Prędzej czy później nauczyliby się, że w niedzielę sklepy są zamknięte, więc trzeba zaopatrzyć się innego dnia. Sam także robię zakupy w niedziele. Ale także w niedziele pracuję zawodowo.
mk


Zakaz pracy w święta już jest:
Od ponad sześciu lat w Polsce obowiązuje zakaz handlu w niektóre święta. Pierwszym dniem objętym zakazem był dzień Wszystkich Świętych 1 listopada 2007. Zakazem nie są objęte apteki i stacje benzynowe. Handel może też być prowadzony przez właścicieli jednoosobowych firm, osoby zatrudnione na umowy cywilnoprawne (jak umowa zlecenie), a także franczyzobiorców oraz zatrudnionych na podstawie umowy agencyjnej.
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (65) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. polka #1922634 | 185.32.*.* 2 lut 2016 13:29

  zdecydowanie ZAKAZ pracy w niedzielę molochom...niedziela to czas dla dzieci i rodziny......!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! j ak prywaciarz chce zarobić niech stoi ale pracownikowi dajcie wolne!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ROB: #1381331 | 178.36.*.* 23 kwi 2014 19:45

  W Niemczech nikt nie pracuje w niedziele wszystkie sklepy są zamknięte (tak jak u nas za komuny ) i godziny są wyrabiane . Wystarczy popracować uczciwie w tygodniu a niedzielę spędzić na odpoczynku i przyjemnościach . Ale chciwość polskich baranów bierze górę . A nasi posłowie jakoś nie pracują w łikędy a my jesteśmy im potrzebni przed wyborami a potem to pocałujcie nas..........?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. wierni. #1288419 | 130.180.*.* 7 sty 2014 10:52

  Mam czekawo wiadomosc na google.www.Watykan Jan Pawel 1 pl.Przyemnej lektury kchani.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. bw #1288381 | 83.12.*.* 7 sty 2014 09:43

  Jak się czyta niektóre komentarze, to się włosy na głowie jeżą! Skąd wzięło się myślenie, że jeśli ktoś pracuje w niedzielę, to znaczy, że pracuje 7 dni w tygodniu?! Przecież ci, co pracują w weekendy, mają wolne w tygodniu i przynajmniej nie muszą brać urlopów tylko po to, żeby pójść do lekarza, albo załatwić coś w urzędzie. Na studiach pracowałam w weekendy i gdyby nie to, że w niedzielę są otwarte sklepy, nie miałabym gdzie pracować, a co za tym idzie, nie miałabym za co utrzymać się na studiach. Wielu studentów pracuje na zlecenia w weekendy. I nie tylko studenci. Oni wszyscy mają stracić pracę, bo ktoś uważa, że w wolny dzień powszedni nie można odpocząć z rodziną?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Smutna #1288150 | 81.190.*.* 6 sty 2014 20:20

   Jeśli ta inicjatywa przejdzie, to niestety ale wielu ludzi straci pracę włącznie ze mną. Spacerując po lesie w niedzielę nie zarobię na utrzymanie mojej rodziny! Włączcie myślenie, nie stać naszego kraju na zamknięcie sklepów w niedzielę!!!!!!!!!!!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (65)