środa, 15 lipca 2020. Imieniny Henryka, Igi, Włodzimierza

Bezpieczne Święta Bożego Narodzenia

2013-12-15 14:35:56 (ost. akt: 2013-12-15 14:51:15)
ilustracja do treści

ilustracja do treści

Autor zdjęcia: Karol Wrombel

Święta Bożego Narodzenia to czas rodzinnych wspomnień i wspólnego kolędowania przy blasku choinki. To czas spędzony w atmosferze miłości i wzajemnego zrozumienia. Dla policjantów to okres wzmożonej pracy i troski o bezpieczeństwo, czemu nieustannie towarzyszy potrzeba niesienia pomocy wszystkim, którzy jej potrzebują. Zadbajmy wspólnie, by ten magiczny czas, na który wielu z nas czeka cały rok, nie został zakłócony przez przykre niespodzianki. Zapraszamy do lektury, by razem przypomnieć sobie kilka zasad mogących uchronić nas przed tym.

By wspólnie z rodziną spędzić miłe chwile przy wigilijnym stole, wcześniej pójdziemy robić zakupy – to naturalne. Pamiętajmy jednak, że im bliżej świąt tym gorączka zakupów wzrasta, a wraz z nią wzrasta liczba klientów. Dlatego szczególnie w tym okresie, wszędzie tam, gdzie jest duże skupisko ludzi - w centrach handlowych, na bazarach i w środkach komunikacji publicznej zachować szczególną ostrożność.

Naszą nieuwagę mogą wykorzystać kieszonkowcy. W tłumie trudno będzie nam dostrzec, że jesteśmy obserwowani, a to właśnie okazja czyni złodzieja. On wykorzysta nasz pośpiech i rozkojarzenie. Nie trzymajmy dokumentów i pieniędzy w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza czy kurtki. Zwróćmy uwagę na nasz bagaż, nie pozostawiajmy go bez opieki. Policjanci apelują, aby panie trzymały torebki z dokumentami pod ręką, co uniemożliwi jej wyrwanie. Wybierając gotówkę z bankomatu powinniśmy zasłonić drugą ręką wpisywany przez nas kod PIN. Korzystajmy z bankomatów, które stoją w dobrze oświetlonym miejscu, nie na uboczu. Jeśli wybieramy większą gotówkę z bankomatu warto, by towarzyszyła nam zaufana osoba.

Pilnujmy naszych pociech, które często towarzyszą nam podczas zakupów. Wcześniej porozmawiajmy z nimi, jak mają się zachować, gdy się zgubią. Ustalmy, by w takim przypadku poszły do punktu informacyjnego, zgłosiły się do pracownika sklepu, czy ochrony. Uwrażliwiajmy nasze dzieci, by nie wychodziły ze sklepu z osobami obcymi nawet wtedy, gdy się zgubią. Oferowana pomoc może okazać się przykrym doświadczeniem. Pamiętajmy, by dziecko znało swoje imię i nazwisko.

Opłatek to nieodzowny element świątecznej tradycji. Kiedyś rozdawany przez księży, dziś przynoszony do domów przez różne osoby. Zachowajmy szczególną ostrożność podczas wizyty tych osób. Nie wpuszczajmy ich do mieszkania pod pozorem chęci porozmawiania. Poprośmy o zaczekanie przed drzwiami, jeśli musimy poszukać pieniędzy. Kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania, a to będzie gwarancją naszego bezpieczeństwa.

Jeśli wybieramy się do rodziny na święta pamiętajmy, by odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie. Złodzieje nie świętują. Pamiętajmy o tym, że wyjeżdżając musimy zabezpieczyć odpowiednio nasze mieszkanie. Przede wszystkim przed wyjazdem nie zapomnijmy zamknąć drzwi. Wychodząc z domu, nie zostawiajmy wskazówek złodziejom, np. korespondencji w skrzynce pocztowej, okien zasłoniętych w ciągu dnia. Pamiętajmy, aby zakręcić kurki z gazem, wodą, dokładnie zamknąć okna, by nie stwarzać dogodnych warunków ewentualnym złodziejom. Jeżeli istnieje taka możliwość, poprośmy sąsiadów, aby zerkali na nasze mieszkania i reagowali, w razie gdy zauważyliby coś niepokojącego.

Warto również pamiętać o zabezpieczeniu samochodu. Parkujmy w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i najlepiej strzeżonym. Nie zostawiajmy bagażu i innych przedmiotów w widocznych miejscach wewnątrz pojazdu, najlepiej zabierzmy je ze sobą.

Wielu z nas, aby spotkać się z najbliższymi, długi czas spędzi w aucie. Pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach, które pomogą nam w podróży. Przede wszystkim przed podróżą każdy kierowca powinien sprawdzić płyny eksploatacyjne w samochodzie, m.in. sprawdzić poziom oleju, płynu hamulcowego czy w układzie chłodniczym. Dobrze jest pojechać na stację diagnostyczną przed wyjazdem, by sprawdzić stan techniczny. Pamiętajmy nasze bezpieczeństwo na drodze, nie jest uzależnione tylko zdrowym rozsądkiem i stosowaniem się do przepisów ruchu drogowego. Na to wpływa również sprawność auta.

Każdy kierowca powinien pamiętać, że wolniej oznacza bezpieczniej. Ponadto pasy bezpieczeństwa powinien mieć zapięte każdy pasażer, dzieci powinny być przewożone w fotelikach. Jazda samochodem pod wpływem alkoholu to kompletny brak odpowiedzialności. Nawet niewielka jego ilość w naszym organizmie wpływa na naszą koncentrację i refleks. Pamiętajmy, że droga to nie miejsce na brawurę. Dlatego lepiej zdjąć nogę z gazu, dojechać na miejsce kilka minut później, ale bezpiecznie, by cieszyć się świąteczną atmosferą z rodziną.

Dbając o bezpieczeństwo nasze i naszych najbliższych, apelujemy o zachowanie rozwagi i rozsądku. W przypadku niepokojących sytuacji nie wahajmy się zgłosić problemu policjantom bezpośrednio lub telefonicznie pod nr tel. 997 i 112

KWP Olsztyn

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB