Quantcast

środa, 21 października 2020. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

Brak prądu, powalone drzewa. Orkan na Warmii i Mazurach

2013-12-06 08:55:56 (ost. akt: 2013-12-06 16:08:23)
Strażacy z OSP w Bisztynku usuwają skutki orkanu Ksawery.

Strażacy z OSP w Bisztynku usuwają skutki orkanu Ksawery.

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

7100 odbiorców bez prądu, 54 interwencje straży pożarnej przy usuwaniu powalonych drzew – to bilans silnego wiatru, który przechodzi nad Warmią i Mazurami (stan z godz.11). Jak informuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Olsztynie uszkodzone są 22 linie energetyczne i 223 stacje transformatorowe. Pod Lubawą silny wiatr zepchnął ciężarówkę z drogi. To bilans orkanu, który przechodzi nad Warmią i Mazurami.

Artykuł aktualizujemy na bieżąco:

W powiecie olsztyńskim strażacy interweniowali 12 razy. Na szczęście obyło się bez rannych i poważniejszych strat. Jak informuje Sławomir Filipowicz rzecznik PSP Olsztyn, większość z nich dotyczyła usuwania konarów i drzew blokujących drogi. Na ulicy Słonecznej w Olsztynie wiatr złamał konar drzewa. Przy ulicy Lotników, wichura oberwała wiatrownicę z budynku. Strażacy musieli ją zdjąć. W Ługwałdzie wiatr przewrócił drzewo na drogę.

Jak poinformował Krzysztof Wasyńczuk, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, pełne ręce roboty mają także policjanci. - Nasz telefon alarmowy dzwoni dzisiaj częściej niż zazwyczaj - mówi rzecznik. Od rana do 11:00 w Olsztynie doszło do 9 kolizji. Mniej pracy mieli policjanci z powiatu olsztyńskiego - do 11:00 odnotowano tam tylko dwa zdarzenia.

- Kierowcy nie dostosowują prędkości do swoich umiejętności i warunków na drodze. Część także na ostatnią chwilę zmienia opony na zimowe - wylicza przyczyny wypadków Wasyńczuk.

Pracowity poranek mieli też strażacy z Lubawy. Rano na drodze wojewódzkiej wiodącej z Lubawy do Pawłowa (DW 537) podmuch wiatru przewrócił ciężarówkę. Podczas interwencji strażaków doszło do kolejnego zdarzenia. Ok. 300 m dalej w stronę Lubawy na jadącego daewoo matiza z jednego z przydrożnych drzew spadł duży konar. Poszkodowany został jadący autem mężczyzna, który z rozbitą głową i bolącym kręgosłupem został zabrany do szpitala. Z kolei w Jędrychowie (gm. Iława) silny wiatr zerwał część dachu (eternit i więźba) z domu jednorodzinnego. >>> Więcej na ten temat

Orkan Ksawery już w czwartek postawił na nogi służby bezpieczeństwa w Elblągu, powiecie i poszczególnych gminach. Te przygotowane są nie tylko na walkę ze skutki z porywistym wiatrem, ale wzrostem poziomów wód okolicznych rzek, które ten najprawdopodobniej spowoduje.
 W nocy z czwartku na piątek elbląscy strażacy 10-krotnie wyjeżdżali do powalonych przez wiatr drzew i konarów. Interweniowali m.in. na ul. Malborskiej w Elblągu, gdzie drzewo zatarasowało drogę.

Szacuje się, że na terenie podległym oddziałowi Energi w Elblągu bez prądu pozostaje 1,1 tys. gospodarstw. Jego dostawy mają być przywrócone jeszcze dzisiaj. >>> Więcej na temat sytuacji w Elblągu

Sześć powalonych drzew oraz auto w przydrożnym rowie – to efekt działania orkanu w powiecie bartoszyckim. 

— W Bisztynku, Wiatrowcu, Troszkowie, Bąszach, Ciemnej Woli i Galinach miejscowi strażacy-ochotnicy usuwali powalone przez orkan drzewa — mówi asp. Andrzej Typa, dyżurny operacyjny z Powiatowej Komendy Straży Pożarnej w Bartoszycach. 

>>> Więcej na ten temat

Na jeziorze Niegocin rano 6 grudnia wiało ok. 5 skali Beauforta  Na razie silny wiatr oszczędził powiat giżycki. Strażacy informują, że wichura nie wyrządziła większych szkód. Od rana przewróciło się kilka drzew. Na jeziorze Niegocin rano zanotowano ok. 5 stopni w skali Beauforta.

Strażacy z OSP w Bisztynku już do wczoraj walczą ze skutkami wichury. Usuwali drzewa powalone na drogi: Bisztynek-Sątopy, Bisztynek-Lutry i Bisztynek-Prosity. Siła wiatru pozwala przypuszczać, że najbliższe godziny będą dla nich równie pracowite. Orkan rankiem przybrał na sile. Podmuchy wiatru, na otwartym terenie są tak silne, że trudno jest zachować równowagę na śliskiej nawierzchni jezdni. Sprawdziliśmy to doświadczalnie wykonując zdjęcia z akcji strażaków.


Spokojnie było w powiecie nidzickim i kętrzyńskim. Silny wiatr zaczął się o czwartej nad ranem. Na szczęście nie wyrządził wielkich szkód. Pięć złamanych drzew, to do tej pory wszystkie odnotowane straty. Silne podmuchy wiatru w powiecie kętrzyńskim nie wywołały zbyt wielu szkód, tam strażacy usuwali dwa powalone drzewa.

W powiecie mrągowskim wichury póki co nie dają o sobie znać. Strażacy z Komendy Powiatowej w Mrągowie odnotowali jak do tej pory tylko dwa zdarzenia związane z silnym wiatrem. - W czwartek, około godziny 17.00 wyjeżdżaliśmy do powalonego drzewa w miejscowości Załuki (gmina Sorkwity) - mówi Kamil Golon z mrągowskiej straży. - Konar spadł na drogę i uszkodził samochód. Dziś (piątek) kilka minut po godzinie 7.00 zostaliśmy wezwani do miejscowości Dobry Lasek (gmina Mrągowo), gdzie powalone drzewo zatarasowało drogę. To jak na razie jedyne zdarzenia, które odnotowaliśmy.

Wprawdzie noc z 5 na 6 grudnia w powiecie ełckim była spokojna, ale już od rana strażacy wyjechali do kilku zdarzeń.

 — Po godzinie 8 w miejscowości Stare Juchy nawałnica oberwała rynnę — mówi Jarosław Pieszko, rzecznik KP PSP w Ełku. — Około 10 zanotowaliśmy trzy zdarzenia. W Zdunkach wichura powaliła drzewo na drogę krajową nr 65. Przez około 20-30 minut ruch w tym miejscu był całkowicie zatarasowany. >>> Więcej na ten temat

Trudne warunki panują też u naszych północnych sąsiadów. Od rana z silnym wiatrem, zawiejami i zamieciami śnieżnymi zmagają się mieszkańcy obwodu kaliningradzkiego. Jak informują nas czytelnicy, średnia prędkość na drogach wynosi 10 km/h jest bardzo ślisko, na drogach wokół Kaliningradu doszło już do co najmniej kilku wypadków. Część miejscowości pozbawiona jest prądu, rosyjscy strażacy zmagają się z usuwaniem drzew powalonych na drogi.

PROGNOZA POGODY
Na Warmii i Mazurach w dzień zachmurzenie będzie duże. Przelotne opady śniegu, powodujące miejscami pogorszenie widzialności od 1000 m do 3000 m, lokalnie do 500 m .

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej od 1 cm do 6 cm.

Temperatura maksymalna w ciągu dnia od 0°C do 1°C. Wiatr dość silny i silny ( średnia prędkość od 30 km/h do 45 km/h), porywisty, w porywach od 75 km/h do 100 km/h, lokalnie do 110 km/h, południowo-zachodni i zachodni. Wiatr będzie powodował miejscami zawieje oraz zamiecie śnieżne.

W nocy zachmurzenie duże. Przelotne opady śniegu, powodujące miejscami pogorszenie widzialności od 1000 m do 3000 m, lokalnie do 500 m.

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej od 4 cm do 12 cm. Temperatura minimalna od -3°C do -2°C. Wiatr dość silny i silny (średnia prędkość od 25 km/h do 40 km/h), porywisty, w porywach od 70 km/h do 100 km/h, zachodni i północno-zachodni. Wiatr będzie powodował miejscami zawieje oraz zamiecie śnieżne.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (26) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. jezus chrystus #1265123 | 109.243.*.* 8 gru 2013 10:19

  orkan -polacy lubia takie nowe słowa...juz rzygac sie chce tym!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. observer #1264455 | 88.156.*.* 7 gru 2013 13:10

  Widzę, że głąb, który pomylił Ksawera z Ksawerym swój błąd naprawił. Nie ma za co, tępe osły...

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ekolog #1263653 | 79.188.*.* 6 gru 2013 18:03

  Po co drzewa wycinać przy drodze jak same się przewrócą od sił natury

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. mieszka #1263639 | 83.9.*.* 6 gru 2013 17:53

  Co tam Ksawery on spowodował wylączenia prądu na chwilę, a wladze Janowa wyłączają nam lampy począwszy od lata na całe noce to jest dopiero silny Orkan.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. () #1263613 | 78.88.*.* 6 gru 2013 17:36

  EKOLODZY! MAĆ! Popatrzcie na te drzewa które zabijają ludzi. Próchno stojące przy drogach to jest śmierć dla korzystających! 99% lip i innych przy naszych drogach to próchno bez wartości!

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (26)