Niedziela, 9 sierpnia 2020. Imieniny Klary, Romana, Rozyny

Nawałnice w regionie. Pozrywane dachy, powalone drzewa

2013-08-08 21:18:56 (ost. akt: 2013-08-09 16:29:52)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Nad województwem warmińsko-mazurskim w czwartek późnym popołudniem przyszły olbrzymie burze. Największe straty są w gminie Jonkowo oraz w powiecie bartoszyckim.

W powiecie olsztyńskim największe straty są w miejscowościach Węgajty oraz Porbady. Powalonych zostało tam ponad 30 drzew. Wiatr zerwał dachy przynajmniej z pięciu domów w Węgajtach.

Silny wiatr zerwał również w Węgajtach dach z budynku gospodarczego. W Kronowie przewracające się drzewo uszkodziło dach budynku mieszkalnego. W Wójtowie silny wiatr zerwał dach z murowanej wiaty, który uszkodził część dachu na budynku mieszkalnym, a przewracająca się ściana uszkodziła kombajn i samochód osobowy. Teren zabezpieczono, uszkodzony dach przykryto plandeką a uszkodzoną wiatę rozebrano.

Na miejscu cały czas pracuje (z dyspozytorem olsztyńskich strażaków rozmawialiśmy po godz. 21 - red.) 11 zastępów straży pożarnej. W akcji oprócz olsztyńskich strażaków pracują także wszyscy z gminy Jonkowo (m.in. Wrzesina czy Mątki).

Drzewa spadły także na trakcję kolejową linii Olsztyn - Morąg. Ruch na trasie został wstrzymany. Duża ilość powalonych drzew jest także w gminie Jeziorany.

emOlbrzymia nawałnica przeszła także nad powiatem bartoszyckim, która powaliła kilkadziesiąt przydrożnych drzew, powodując poważne utrudnienia w ruchu drogowym. Szczególnie duża liczba drzew i konarów została połamana przy drodze wojewódzkiej 594 pomiędzy Bisztynkiem a Sątopami i dalej za Sątopami w kierunku Reszla. Tam strażacy wciąż pracują nad usunięciem przeszkód. Ruch drogowy na tej drodze jest obecnie (godz. 20:33) zamknięty.

Dyżurny stanowiska kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Bartoszycach po godz. 19:00 został zasypany zgłoszeniami o powalonych drzewach. - Mieliśmy zgłoszenia z okolic Sątop w gminie Bisztynek, Lisek i Roskajm w gminie Sępopol, Dąbrowy, Galin, Witek, Osieki, Żydowa, Legin, Markeim i Sędławek w gm. Bartoszyce - wyliczał dyżurny PSP w Bartoszycach.

- Działania trwają jeszcze w gminie Sępopol i gm. Bisztynek. W pozostałych miejscach zagrożenia zostały już usunięte - dodał dyżurny.

W ocenie strażaków z OSP w Bisztynku, którzy siłami całej jednostki usuwają drzewa na drodze 594, ich akcja może potrwać nawet kilka godzin. Przez te kilka godzin trwać będą też poważne utrudnienia w ruchu na tej drodze. Radzimy więc nie podróżować z Bisztynka w kierunku Reszla. >>> Wichura przeszła nad powiatem bartoszyckim
Andrzej Grabowski

W Kamionkach, powiat giżycki przeszła trąba powietrzna powalając drzewo na dach domu, zrywając częściowo poszycie (blachodachówkę) kolejnego domu. Dwie drewniane stodoły uległy całkowitemu zawaleniu, w kilku pomieszczeniach gospodarczych uszkodzone zostały dachy, w jednym zawaliła się część ściany szczytowej oraz zerwany został dach z garażu. >>> Wieczorna wichura pozrywała dachy

Wichura spowodowała również uszkodzenia w energetyce w okolicach miejscowości Węgajty, Jeziorany, Bartoszyce. W sumie wyłączone były 134 stacje transformatorowe, ok. 2000 odbiorców. Obecnie awarie sieci energetycznej na terenie województwa nie występują.

Straż Pożarna 113 razy interweniowała przy usuwaniu powalonych drzew i połamanych konarów. Jeden raz wypompowywała wodę z zalanej piwnicy.  Na Jeziorze Dobskim na jacht spadł konar i złamał maszt jachtu.  Na Jeziorze Gołdopiwo przewrócił się jacht i zatonął. Nikt nie został ranny w tych wypadkach.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Białymstoku przewiduje w naszym  regionie występowanie burz, lokalnie z opadami gradu, podczas których opady deszczu wyniosą od 10 do 20 mm, lokalnie do 30 mm, a wiatr osiągnie w porywach do 80 km/h.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (21) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mieszkanka Tuławek #1166655 | 83.9.*.* 9 sie 2013 18:03

  W naszej wsi są prowadzone prace drogowe.Wszyscy mieszkańcy są z tego powodu bardzo zadowoleni,ponieważ nareszcie doczekali się nowej drogi. Chodzi tylko o to dlaczego ta firma to takie brudasy. W mieście by nie zostawili tak brudnej ulicy. gdzie unoszą się tumany kurzu, inaczej mówiąc pył z pozostawionego betonu wdziera się we wszystkie przydrożne budynki. Piszę bo mieszkają tam starsi ludzie a w takim upale jest trudno wytrzymać w zamkniętych pomieszczeniach.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. strazak #1166643 | 84.80.*.* 9 sie 2013 17:48

  cywil na zdjeciu z pila zapierdala a strazak stoi z boku coto za jednostka???????

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Giżyczczanka #1166573 | 89.228.*.* 9 sie 2013 16:21

  FAKT NIEBO PONAD GIŻYCKIEM OGNIEM PŁONEŁO ISTNY ARMAGEDDON...!!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. katechetka #1166565 | 81.190.*.* 9 sie 2013 16:13

  jestem, byłam, mam

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Sylwia #1166528 | 46.205.*.* 9 sie 2013 15:24

   Mieszkam jakieś 30km od Giżycka i strach było u nas przez okno wyjrzeć tak błyskało. I faktycznie dziwna czerwona łuna była widoczna.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (21)