Sobota, 21 września 2019. Imieniny Darii, Mateusza, Wawrzyńca

Nadaj nazwę południowemu zakątkowi Warmii

2013-08-06 08:00:00 (ost. akt: 2013-08-06 11:04:50)

Autor zdjęcia: Aleksander Bartnikowski

Na pomysł nadania nazwy temu historycznemu miejscu wpadł mieszkaniec Rusi, tropiciel tajemnic Warmii Andrzej Małyszko. — Umownie, sam dla siebie nazywam ten skrawek "cyplem", bo kojarzy mi się z Przylądkiem Dobrej Nadziei w Afryce. Mógłby mieć, na przykład, nazwę w naszej gwarze: Cypel Warńijski — proponuje.

Zaczynamy konkurs na najlepszą nazwę najdalej wysuniętego na południe zakątka Warmii. Miejsca zapomnianego, podczas gdy niegdyś w jego pobliżu granicę regionu przekraczali z jednej strony Kochanowski i Rej, a z drugiej — biskupi warmińscy. Czas to zmienić!

Historyczna granica, widoczna najlepiej na mapach biskupstwa warmińskiego z 1755 roku, na południu przebiega między miejscowościami Ząbie i Kurki. Ząbie należą do Warmii, Kurki to już Mazury. Tę jedną z najpiękniejszych tras w okolicach Olsztyna od wschodu przemierzali nowi biskupi diecezji. Stąd też wzięła się nazwa Trakt Biskupi. Stoją przy nim symboliczne kamienie upamiętniające wszystkich dotychczasowych biskupów Warmii, poczynając od Krzyżaka Anzelma.

Dziś ta okolica zachwyca i jednoczy miłośników natury. Zaś w czasach, gdy Łyną spławiano tratwy, a region zamieszkiwali również Węgrzy, Mazurzy i Warmiacy toczono ze sobą... wojnę. — Ponieważ Łyna przekraczała dwa razy granicę na południu właśnie, rybacy walczyli o każdego węgorza. Stawiali sieci przed punktami granicznymi, by ryby zatrzymać u siebie — opowiada Małyszko.

Historiom z XIX wieku związanym z południową częścią Warmii poświęcony będzie cały rozdział książki "Gościniec Niborski", która już leży u wydawcy. A może... — ...czytelnicy z południa Warmii przy okazji wyjątkowego konkursu podzielą się z "Gazetą Olsztyńską" również opowieściami o tym zakątku? Zapraszam nie tylko do konkursu, ale przede wszystkim do dyskusji" — dodaje miłośnik Warmii.

Jak nazwać południowy zakątek Warmii? Czekamy na wasze komentarze do 18 sierpnia.


MSZ

Historyczna granica, widoczna najlepiej na mapach biskupstwa warmińskiego z 1755 roku, na południu przebiega między miejscowościami Ząbie i Kurki. Ząbie należą do Warmii, Kurki to już Mazury.
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. takitam #1164700 | 83.24.*.* 8 sie 2013 07:34

  Może "Warminszjen"- z niemiecka taka warmijka mała

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Warnijok #1163578 | 83.31.*.* 7 sie 2013 09:43

  Czytając ten tekst zastanawiam się co powiedzieliby starzy Warmiacy o tym pomyśle? Znając moich dziadków rodowitych Warmiaków, na pewno machnęliby ręką i powiedzieli, że ludzie już naprawdę nie mają nic ciekawszego do roboty. Nie rozumiem dlaczego dziś potrzeba dzielić Warmię i w jakim stopniu ta nazwa ma ułatwić ludziom rozpoznanie granicy tej krainy. Wielu ludzi nie ma pojęcia, gdzie dokładnie zaczyna i kończy się Warmia, a temat jej południa i północy, to już zagadnienie, w którym orientują się jedynie nieliczni. Dziś nazwiemy okolice Stawigudy cyplem, jutro np. okolice Barczewa, czy też Dywit zechcą zwać się kresem południa i nagle pojawi się wielki bałagan i wielu laików zapyta, co to cypel, a co to kres, a powinni zapytać, co to Warmia? Jeszcze do niedawna Warmia była zapomniana nikt o niej nie mówił, a dziś mówimy wiele i staramy się nieraz być chyba bardziej warmińscy niż sama Warmia.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. allensteiner #1162825 | 88.156.*.* 6 sie 2013 12:19

  Po paru zmianach administracyjnych najstarsi ludzie nie pamiętają, gdzie się kończy Województwo Warmińsko-Mazurskie a zaczyna... no, jakie? Poza historykami mało kto wie, gdzie się kończy Warmia a zaczynają Mazury. Jak nazwać taki czy inny fragment Warmii? A niech go sobie Szanowny Autor nazywa, jak zechce, jeżeli rozwiązał już wszelkie inne problemy.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. warmijska historia #1162780 | 212.160.*.* 6 sie 2013 11:49

  warto nazwać to miejsce, żeby wiedzieć, gdzie kończy się Warmia, żeby móc powiedzieć: jedźmy rowerami na Warmijski Zakątek. To po prostu wspomnienie miejsca histirycznego

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Andy #1162721 | 83.11.*.* 6 sie 2013 10:48

  Dodatkowo, w treści podana jest już funkcjonująca nazwa. Co prawda nie obszaru tylko drogi, ale to wystarcza. Trakt Biskupi. Czyż to nie wystarcza? Taka inicjatywa może doprowadzić do przywrócenia podziałów etnograficznych na przykład. Ten zakątek to jest przecież zakątek w którym przeważał "żywioł polski" - jak pisał M. Orłowicz. W odróżnieniu od miasteczka w którym mieszkam (i okolic) gdzie 99% mieszkańców było Niemcami. Zaczniemy zatem się dzielić na cześć polską i niemiecką, biskupią i kapitulną (bo taki podział też występował). Moim zdaniem wystarczy dokończyć (na początek) oznaczanie granic historycznej Warmii tablicami, które są liczne w okolicach Olsztyna, ale już na północy Warmii nie występują.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (8)