Wtorek, 14 lipca 2020. Imieniny Kamili, Kamila, Marcelego

Gwałtowne burze nad Warmią i Mazurami. Pożary, grad i podtopienia

2013-07-30 08:30:06 (ost. akt: 2013-07-30 13:11:22)

Po poniedziałkowych upałach nad Warmią i Mazurami przeszła gwałtowna burza z piorunami, rzęsistym deszczem i gradem. Wiele budynków zostało podtopionych, część miejscowości została pozbawiona prądu. W Marzęcicach (gm. Kurzętnik) i Kajkowie (gm. Ostróda) uderzenia pioruna wywołały pożary.

Gwałtowne burze, które w poniedziałek przeszły nad Warmią i Mazurami spowodowały wiele szkód. W Nowym Mieście Lubawskim i okolicy podtopionych zostało kilkanaście posesji. Z podtopieniami i przerwami w dostawie prądu zmagali się także mieszkańcy Braniewa.

Do najpoważniejszych zdarzeń doszło w Kajkowie k. Ostródy i Marzęciach w gminie Kurzętnik. W Kajkowie uderzenie pioruna wywołało pożar domu jednorodzinnego. Ogień niemal doszczętnie strawił dach budynku i poddasze. Dach nadaje się do rozbiórki, w domu mieszkała 4-osobowa rodzina.W Marzęcicach (gm. Kurzętnik) od uderzenia pioruna zapaliła się stodoła. Piorun uderzył w szczyt stodoły i wybił dziurę w murze. Uderzenie pioruna zapaliło kostki sprasowanej słomy, a na miejsce zaczęły przybywać kolejne zastępy straży pożarnej. Gospodarze natomiast ewakuowali zwierzęta z szopy, która usytuowana była w budynku stodoły.
Metrolodzy z IMGW ostrzegają, gwałtowne burze z gradem mogą występować jeszcze dziś (wtorek). Przewiduje się wystąpienie burz, lokalnie z opadami gradu, podczas których opady deszczu wyniosą do 15 mm, lokalnie do 25 mm, a wiatr osiągnie w porywach do 85 km/h - informuje dyżurny synoptyk Wiesław Winnicki.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Esta, esta... #1156433 | 88.156.*.* 30 lip 2013 09:25

    Kostki lodu jak do drina.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz