Piątek, 22 lutego 2019. Imieniny Małgorzaty, Marty, Nikifora

Pomysł związkowców: Chcą ujawnić wszystkie zarobki

2013-07-25 19:36:10 (ost. akt: 2013-07-25 18:13:19)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Archiwum GO

— Jeśli chcemy wiedzieć ile zarabia Malinowski, sami też musimy odkryć karty — Jeremi Mordasewicz i Konfederacji Pracodawców Polskich Lewiatan komentuje pomysł związkowców z OPZZ, żeby ujawnić wszystkie zarobki, zarówno pracodawców jak i pracowników.

— Jak się panu podoba ten pomysł?
— Każdy taki pomysł musi być osadzony w kulturze danego kraju. Na zachodzie Europy, w Niemczech we Włoszech, także u nas w Polsce, nie ma tradycji ujawniania wynagrodzeń ponieważ wzbudzałoby to zbyt silne emocje. Skandynawowie są do tego przyzwyczajeni, bo tam dochody — nie tyle zarobki, ale właśnie dochody — od dawna są jawne. PIT każdego obywatela jest na koniec roku ujawniany. Myślę o ujawnianiu zarobków zwykłego obywatela, bo jeśli mówimy o dochodach w sektorze publicznym, to nie ma dyskusji. Trudno mi sobie wyobrazić, że ktoś w Polsce chciałby dziś ukryć wynagrodzenie ministra czy posła. Ono idzie przecież z pieniędzy publicznych, naszych podatków.

— Deklaracje podatkowe posłów, radnych w samorządach jawne są od dawna. Propozycja OPZZ jest taka, żeby ujawniać zarobki prezesów firm.
— Spółki giełdowe podają dane, jakie są koszty utrzymania zarządu, jakie wynagrodzenie wypłaca się jego członkom. Ale zarządu w całości, nie mówi się o poszczególnych osobach. Wyobrażam sobie, że tak samo można by na przykład przedstawiać łączne koszty utrzymania w firmie związków zawodowych. Ale już nie to, który związkowiec, ile dostaje. A przecież w niektórych firmach jest ich nawet kilkudziesięciu.

— Kiedyś podpisując w kasie listę płac mieliśmy możliwość podpatrzenia, ile zarabia kolega. Dziś pensja idzie na konto, nie dowiemy się.
— Technicznie nie byłoby to niemożliwe do wykonania, ale co z ustawą o ochronie danych osobowych? Czy Polacy chcieliby takiego naruszenia prywatności? Jeśli chcemy wiedzieć ile zarabia Malinowski, sami też będziemy musieli odkryć karty. Czy naprawdę tego chcemy?

— OPZZ mówi, że chodzi o pełną przejrzystość. Żeby nie było na przykład niezdrowych spekulacji, ile to nie zarabia jakiś znany telewizyjny dziennikarz.
— Ma to jednak swoje ograniczenia. Istnieje chociażby tajemnica handlowa. Firmy prowadzą swoją politykę i konkurują również wysokością wynagrodzenia pracowników. Czy chcemy, żeby ujawniały kontrakty swoich ludzi?

— Cudze lubimy liczyć najbardziej?
— Nawet jeśli robi się to zbiorowo, budzi to wielkie emocje. GUS już teraz podaje i porównuje dochody poszczególnych grup zawodowych. Pamiętam, jak podczas któregoś ze spotkań komisji trójstronnej (rząd-pracodawcy-pracownicy — red.) okazało się, że nauczyciele, którzy w ogólnej opinii zarabiają za mało, jeśli chodzi o rzeczywisty czas pracy — wakacje, czy prawo do urlopów do podratowania zdrowia — znaleźli się pod względem zarobków w czołówce. To wywołało straszne dyskusje, nauczyciele byli oburzeni.

— Podsumowując: nie jesteśmy przygotowani do powszechnego ujawnienia swoich pensji.
— To nie leży w naszej mentalności. Jest taki stary dowcip, że chłop bardziej się cieszył, gdy krowa sąsiadowi zdechła, niż gdy jemu się ocieliła. Czyjaś strata była zawsze bardziej satysfakcjonująca. Motyw zawiści o pieniądze towarzyszy nam przynajmniej od czasów saskich. Nie zmienimy jednym ruchem tego, co trwa trzysta lat. Nie jesteśmy Szwedami.

Stanisław Brzozowski
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (16) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. dziadzia fiedzia #1154138 | 92.28.*.* 27 lip 2013 14:29

  hahah..zniewolenia "demokratycznego" ciag dalszy..

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Richie #1153006 | 188.146.*.* 26 lip 2013 08:54

  Zarobki prezesów spółek i ich przynależność partyjna powinny być jawne, to by dopiero dało przerażający obraz krajowej korupcji i nepotyzmu. Ale kto to zrobi. Ręka rękę myje.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. spojrzenie listonosza #1152984 | 81.190.*.* 26 lip 2013 08:22

  Każdy ma prawo wiedzieć ile zarabia m.in pan J. Mordasewicz, zasiadający w radzie nadzorczej ZUS. Przecież są to także nasze pieniądze, które każdego miesiąca tam wpływają i znikają jak kamfora. Ustawa o ochronie danych osobowych ma służyć jako zasłona na ukrywanie bardzo wysokości zarobków w budżetówce np. prezydentów, burmistrzów, starostów, prezesów, dyrektórów, rad nadzorczych itp. Pan Mordasewicz tak w licznych wypowiedziać zatroskany o publiczny grosz. Powinien zabiegać o przejrzystość zarobków w sferze publicznej i zaprzestanie ukrywania takich danych przez osoby publiczne. Powinien z racji zasiadania w radzie nadzorczej ZUS zacząć od ujawnienia własnych dochodów.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Ja i ja #1152978 | 176.248.*.* 26 lip 2013 08:14

   Dodałbym jeszcze jawność wynagrodzeń w zakładach pracy.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. wtk #1152974 | 178.183.*.* 26 lip 2013 08:06

   10 obietnic Tuska zniknęło ze strony www Platformy. Ale pamiętamy! 1. Przyspieszymy i wykorzystamy wzrost gospodarczy. 2. Radykalnie podniesiemy płace dla budżetówki, zwiększymy emerytury i renty. 3. Wybudujemy nowoczesną sieć autostrad, dróg ekspresowych, mostów i obwodnic. 4. Zagwarantujemy bezpłatny dostęp do opieki medycznej i zlikwidujemy NFZ. 5. Uprościmy podatki, wprowadzimy podatek liniowy z ulgą prorodzinną, zlikwidujemy 200 opłat urzędowych. 6. Przyśpieszymy budowę stadionów na Euro 2012. 7. Wycofamy wojska z Iraku. 8. Sprawimy, że Polacy z emigracji będą chcieli wracać do domu i inwestować w Polsce. 9. Podniesiemy poziom edukacji i upowszechnimy Internet. 10. Podejmiemy rzeczywistą walkę z korupcją. Polska zasługuje na cud gospodarczy. Donald Tusk, 19 października 2007 r WKLEJCIE TO DO INNYCH KOMENTARZY - NIECH LUDZIE WIEDZĄ!!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (16)