Niedziela, 9 sierpnia 2020. Imieniny Klary, Romana, Rozyny

Ulewy nad regionem. Zalane ulice i samochody. ZDJĘCIA I FILMY!

2013-07-13 14:54:20 (ost. akt: 2013-07-13 20:56:13)

Autor zdjęcia: Kamil Foryś

Zalane ulice i samochody, piwnice i garaże. To efekt piątkowej ulewy, która przeszła nad regionem. W sobotę znowu padało w regionie.

Najpierw zalało Ostródę, a później inne miasta regionu. Strażacy ruszyli do kilkuset interwencji. Najczęściej chodziło o zalane drogi, piwnice i garaże. W samym Olsztynie ze skutkami ulewy walczy już ponad 100 strażaków.

Meteorolodzy z IMGW-PIB zapowiadają, że w naszym regionie nadal może intensywnie padać. Sprawdź prognozy!

Dostaliśmy od was wiele sygnałów o podtopieniach i utrudnieniach. Wysyłaliście nam zdjęcia i informowaliście, jak wygląda sytuacja na waszych osiedlach. Naszym Czytelnikom dziękujemy za informacje i nadesłane zdjęcia! Czekamy na wasze sygnały. Piszcie na maila internet@gazetaolsztynska.pl[/quote]

Stan najwyższej gotowości:
Piotr Grzymowicz, Prezydent Olsztyna zwołał na dziś zebranie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, aby omówić sytuację po wczorajszych ulewach, jakie przeszły nad miastem. Po intensywnych opadach deszczu olsztyńska Straż Pożarna interweniowała 108 razy. Swoją pomocą służyli strażacy z całego powiatu i ochotniczych jednostek m.in. z Gutkowa. Serdecznie im za to dziękuję – mówi Piotr Grzymowicz.

Komendant olsztyńskiej PSP Andrzej Górzyński – odebraliśmy kilkaset zgłoszeń, większość pokrywała się. Na służbie było 28 zespołów, 150 strażaków, interweniowaliśmy w najważniejszych sytuacjach”. Najtrudniejsza sytuacja była w rejonie ulic: Towarowa, Leonharda, Kołobrzeska, Piłsudskiego.

- Wczorajszy opad to 64 litry wody na 1m2, to jest mniej więcej tyle deszczu ile średnio spada w ciągu miesiąca – powiedział Andrzej Lisowski, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności. Na dziś również zapowiadane są opady około 20-40 litrów wody na 1m2, ale dodatkowo będzie siał silny wiatr do 60km/h – dodał. Dlatego apelujemy do mieszkańców o usunięcie z balkonów i podwórek lekkich przedmiotów, rezygnację z pływania łódkami i kajakami – uzupełnił Lisowski.

W stan najwyższej gotowości postawione zostały wszystkie miejskie służby, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu oraz Wydział Inwestycji Miejskich olsztyńskiego ratusza tak, by interwencje odbywały się jak najszybciej. Z dzisiejszego raportu wynika, że przynajmniej trzy firmy ucierpiały z powodu ulewy. - Będę chciał się spotkać z szefami tych firm i omówić, jak możemy pomóc w tej trudnej sytuacji – dodał prezydent.

Władze miasta apelują także do mieszkańców o śledzenie komunikatów w mediach o stanie pogody oraz o organizacji ruchu w mieście.

Tak wygląda Olsztyn po ulewie.
W Olsztynie w ciągu najbliższej doby, w związku ze spływem wód opadowych ,oraz prognozowanymi intensywnymi opadami, meteorolodzy przewidują, że na rzece Łynie może zostać przekroczony stan alarmowy. Czytaj więcej.

Ulewa nad Olsztynem:
Kilkadziesiąt interwencji strażaków, zalane ulice i piwnice - to efekt ulewnego deszczu nad Olsztynem i regionem. - Do godz. 18 mieliśmy zgłoszonych ponad 30 interwencji - mówi Sławomir Filipowicz z Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Olsztynie - Z tego 17 dotyczy samego Olsztyna. Strażacy przyjęli także wiele zgłoszeń z Barczewa, Wójtowa i Jezioran.Samochody jadące w kierunku Jarot przejeżdżały parkingiem przy Realu. Auta jadące w kierunku centrum- chodnikiem. Niestety, nie wszystkim się udało pokonać rozlewisko. Na poboczu zostało kilka aut z zalanymi silnikami.


Pani Barbara: Przesyłam aktualne zdjęcia z Jarot. Ulice całkowicie zalane, samochody, garaże, trawniki. (...) Jak widać na zdjęciu w pewnym momencie wody jest po klatkę piersiową.

Pan Stanisław Przesyłam zdjęcia z wczorajszych opadów ukazujące gospodarkę wodno-ściekową Olsztyna. Są to zdjęcia z przede najwyższego poziomu i po. Najwyższy stan wody był około 20 cm wyższy ( piaskownica była pod wodą ). Osiedle to było zalane już trzeci raz w przeciągu siedmiu lat. Pozostawiam to bez komentarza.
Ulewa w Ostródzie:
Po intensywnej ulewie, która przeszła w piątek nad Ostródą, zalanych zostało kilka ulic. Strażacy wyciągali z wody samochody z uwięzionymi w środku ludźmi. Zdjęcia zalanych ulic nadesłali nasi internauci.Deszcz nad Barczewem:
Po generalnym remoncie ulicy i zamontowaniu rzekomego kanału mającego odprowadzać wodę do studzienki zamontowanej jako jedynej na ulicy w najniższym punkcie ulicy Jana Brzechwy w Barczewie.Ulewa w Kętrzynie:
Napisał do nas pan Zbigniew, który przesłał zdjęcia z Kętrzyna z ulicy Władysława Reymonta. Zdjęcia posesji zrobione w punkcie kulminacyjnym, droga już po częściowym zejściu wody.Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (16) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Michał #1143254 | 78.108.*.* 15 lip 2013 08:21

  Sztandarowe projekty inwestycyjne Grzymowicza - 400 milionów na gospodarkę wodno-ściekową wydane kilka lat temu - efekt jaki jest kazdy w piątek mógł zobaczyć. Czy te miliony dosłownie wywalono w błoto ? Może kanalizacja została wybudowana dobrze, a kuleje bieżąca konserwacja ? Może trzeba dbać o czystość ulic, na bieżąco czyścić kratki ściekowe. Może to wina zalegającej na osiedlach trawy i gałęzi z cietych żywopłotów, które splywają z wodą i zatykają odpływ. Dziwnym trafem za wszystkie działania i zaniechania odpowiada władza samorządowa, z Prezdentem na czele. Teraz widać, że inicjatywa w sprawie referendum o odwołanie władz nie jest przypadkiem.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. strazak #1143177 | 46.204.*.* 15 lip 2013 01:17

  widac,ze nie trzeba nam wojny ,a olsztyn stoi !!zespoly kryzysowe, sztaby ,centra i inne bzdury , wystarczy lepsza i sprawna oranizacja w WODKAN ,udroznic studzienki i po kłopocie i niech mi tu nikt nie mowi,ze nie przyjmie takiej ilości wody kanaliza burzowa!przyjmie tylko trzeba to udroznic , a nie zapchane piaskiem i lisciami !!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. podtopiony #1142751 | 81.190.*.* 14 lip 2013 14:26

  Podziękowania strażakom się należą, duże brawa!!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. koordynator #1142350 | 188.146.*.* 13 lip 2013 21:50

  dzwoniąc na straz pożarną to dyspożytor się rozłącza to nowa metoda to wina tuska

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Giorgi #1142259 | 79.185.*.* 13 lip 2013 19:43

  Ppiotrek ! Masz kufajkę, rower, syna więc spi........j już z Olsztyna !!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (16)